Zavrieť

Porady

Priemery radiatoroveho potrubia / znacenie armatur

ahojte poradaci
potreboval by som poradit ohladne priemerov potrubia vedeneho od kotla ku radiatorom. Dopredu upozornujem, ze ide o skolsky projekt nie realnu vec. Vsetky potrebne vykresy su v prilohe a vsetky potrebne parametre su konkretne v scheme zapojenia kotolne.

Viem, ze v praxi sa to zrejme dava podla skusenostie a nejako sa to presne nepreratava, alebo sa mylim? Ak ano tak mi prosim poradte a tento vypocet co som skusal si nevsimajte.

Ja som to skusal ratat podla nasledujucich vztahov:
posledny radiator na 2 NP v prvej vetve ma vykon 980W
Q=m.Cp.dT z toho m=Q/(Cp.dT)=980W/(4180J/kg.K * 283,15K)=8,28*10na-4 kg/s
(tepelny spad 55/45 cize rozdiel teplot 10
°C preratany na kelvin 283,15K)

z toho m=ró*c*A
a z toho
A=m/(ró*c)=(8,28*10na-4 kg/s)/(1000 kg/m3 * 1,2 m/s)= 6,9*10na-7
(hustota*rychlost media v potrubi*prierez potrubia)
rychlost som volil 1,2 - vraj sa tak priblizne rata

z toho potrubie ma kruhovy prierez a preto:
d=((4*S)/pí) to cele pod druhou odmocninou= 0,937 mm (po premene z metrov)


Prierez je strasne maly, kde som spravil vo vypocte chybu? Ved aj jednotkovy rozbor sedi podla mna.


Druha vec- oznacenie armatur- niekde je 1/2" niekde 3/4". Niekde som cital ze to je velkost, niekde ze priemer, ako to teda je? Ako viem, ake cislo pouzit pre aky priemer potrubia?

Dopredu dakujem!

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dedo758 je offline (nepripojený) dedo758

    dedo758
    Ibanez2:
    1.: deltaT v °C a v °K je to isté číslo čiže rátaš s číslom 10, nie 283
    2.: na 1. NP sa prečo to ležaté (pod stropom?) redukuje 22-ka na 18-ku pred stúpačkou? 22 po stúpačku, stúpačka 22, odbočky 18, pípadne 15. Detto na 2. NP - 18-ka cez šatník a redukcia pred radiátorom - načo? meď je dnes drahá
    3.: "predsieňou" to potrubie ide kadiaľ? v podlahe? popred vchodové dvere? Zaves potrubia v 1. NP pod strop (určite ich neveď cez pivnicu) a priveď k radiátorom. Ťahať rúry ku vchodu a potom nazad do kuchyne, keď sa to dá krátko priamo cez jeden strop? To kto a hlavne čo všetko definoval na tento projekt?
    4.: TRI radiátory v jednej izbe (č.2) ? Prečo také nízke? jeden 600x1400(1600)
    5.: prečo až 5/4"-né ventily za kotlom, keď 3/4"-né stačia
    6.: prečo je potrubie od kotla vedené do podlahy, keď pod stropom by to bolo 10x jednoduchšie, menej materiálu, lepšia možnosť kontroly...

    Bude ma zaujímať, ako to dopadne :-)

    dedo758 je offline (nepripojený) dedo758

    dedo758
    a k tým priemerom

    armatúra DN 10 - 3/8" - oceľ. rúra vonk. priemer 17,2 mm - PPR rúra málo používaná, meď 15
    armatúra DN 15 - 1/2" - oceľ. rúra vonk. priemer 21,3 mm - PPR rúra vonk. priemer 20, meď 18
    armatúra DN 20 - 3/4" - oceľ. rúra vonk. priemer 26,9 mm - PPR rúra vonk. priemer 25, meď 22
    armatúra DN 25 - 1" - oceľ. rúra vonk. priemer 33,7 mm - PPR rúra vonk. priemer 32, meď tiež
    ...
    armatúra DN 50 - 2" ...
    ...
    ostatné poradí ujo google :-)

    Priemery radiatoroveho potrubia / znacenie armatur

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.