Zavrieť

Porady

Príjem z prenájmu

Ahojte, chcem sa spýtať: SZČO prenajíma nehnuteľnosť, ktorú má v OV. Z prenájmu mal príjem za rok 2005 ale zároveň v 12/2005 mu bola pripísaná na účet úhrada za nájom 1.q.2006 od nájomcu /tiež SZČO/...musím príjem časovo rozlišovať??? logicky si myslím že nie, ale naše zákony nie sú postavené na logike....časovo by som asi rozlišovala, keby jedna strana bola PO...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Dobre uvažuješ, v tomto prípade sa to časovo nerozlišuje.
    "K nájmu za rok 2006 prijatému v decembri 2005 "
    a čo potom § 17 (12) odst. 2 súčasťou zakladu dane je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období v ktorom došlo k splneniu dodavky tovaru, služby .... ?
    ... aj ja to potrebujem a teraz mám pochybnosti, čo s tým ?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    patka2004
    "K nájmu za rok 2006 prijatému v decembri 2005 "
    a čo potom § 17 (12) odst. 2 súčasťou zakladu dane je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období v ktorom došlo k splneniu dodavky tovaru, služby .... ?
    ... aj ja to potrebujem a teraz mám pochybnosti, čo s tým ?
    Patka2004 v JÚ platí, že príjem sa zdaňuje vtedy keď bol prijatý. Čiže ak to bolo v r. 2005 odaníš to v roku 2005. Časovo rozlišujeme v PÚ.

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    mysimis
    Patka2004 v JÚ platí, že príjem sa zdaňuje vtedy keď bol prijatý. Čiže ak to bolo v r. 2005 odaníš to v roku 2005. Časovo rozlišujeme v PÚ.
    Ja si myslím, že Patka2004 dobre uvažuje, lebo v § 17 ods. (12) písmeno b) je jednoznačne povedané, že "poskytnutý alebo prijatý preddavok je súčasťou základu dane v tom zdaň. období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení ....
    A určite sa to týka aj jednoduchého účtovníctva. Voľakedy to tak nebolo a dalo sa "všeličo" - jeden má PÚ - jeden má JÚ a preto to zrušili. Ale teraz to tak už určite nie je.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    mysimis
    Patka2004 v JÚ platí, že príjem sa zdaňuje vtedy keď bol prijatý. Čiže ak to bolo v r. 2005 odaníš to v roku 2005. Časovo rozlišujeme v PÚ.
    Časovo rozlišujeme aj v JÚ, vid § 19 ods.4
    Zaplatené nájomné FO za príslušné zda§.obdobie sa uzná najviac do výšky časov.rozlíšenej sumy prislúchaj.na zdaň.obdobie.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    renča1
    Časovo rozlišujeme aj v JÚ, vid § 19 ods.4
    Zaplatené nájomné FO za príslušné zda§.obdobie sa uzná najviac do výšky časov.rozlíšenej sumy prislúchaj.na zdaň.obdobie.
    Ale teraz sa nejedná o výdavok ale o príjem, ktorý bol FO zaplatený v r. 2005 za nájomné za I.Q2006.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Ale nikde v zákone nie je presne definované, čo vlastne preddavok je.

    Keď som pred rokom volala na Daň. riaditeľstvo, tam mi bolo k danej problematike povedané, že o preddavok sa jedná vtedy, ak dochádza k dodatočnému zúčtovaniu.
    A ďalej, že ak je napr. služba zaplatená 20.12.2005 a poskytovanie služby je (20.12.2005-19.12.2006), je to celé výdavkom r. 2005, pretože služba sa začala poskytovať v r. 2005.
    Ak sa služba začne poskytovať priebežne už počas roka, tak sa časovo nerozlišuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.