Zavrieť

Porady

poukázanie sumy 2 % zaplatenej dane

Zdravím všetkých poraďákov. Chcem Vás poprosiť zasa o pomoc. Pracovník mi spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie dane doniesol aj potvrdenie o príjme z inej fy, potvrdenie o zaplatení životnom poistení a vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2%. Tie 2 % vypočítam z celkového úhrnu preddavkov - t.j. z príjmov aj z tej druhej fy a potom to beriem u neho ako preplatok dane a odpočítam to vo výplatách z celkových daní zo mzdy? Tú zaplatenú a uplatnenú sumu na životné poistenie odpočítam z nezdaniteľných častí ako je to na potvrdení? Veľmi ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Dúfam, že to napíšem dosť zrozumitelne.
    úhrn príjmov = príjem u Vás + príjem od druhého zamestnávateľa
    - poistné
    ________________
    základ dane
    - nezdaniteľná časť (ak má na ňu nárok) = 87 936
    - životné poistenie (max. 12000)
    ________________
    zdaniteľná mzda (vypočítaš 19%) .... dostaneš daň

    vypočítaš úhrn preddavkov na daň = daň zrazená u Vás + u iného zamestnávateľa
    - ak je daň zrazená vyššia ako daňová povinnosť .... má preplatok (vrátiš vo výplate)
    - ak je daň zrazená nižšia ako daňová povinnosť ..... má nedoplatok (zrazíš vo výplate)

    Na poukázanie 2% dane slúži daň vypočítaná podľa § 15 Zákona o dani z príjmov.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Veľmi ďakujem za odpoveď. Presne takto som to myslela aj ja, ale pre istotu si už všetko overujem.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Dobrý deň, prosím odpoveď na moju otázku: Som ako zamestnávateľ povinná vypísať zamestnancom vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane? V zákone o dani z príjmov v povinnostiach zamestnávateľa som to nenašla. Alebo je to len moja dobrá vôla vypísať vyhlásenie zamestnancom? Samozrejme, že im ako zamestnávateľ vystavím potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti a to im odovzdám. A to by malo byť z mojej strany ako zamestnávateľa všetko. Ďakujem za odpovede a prajem krásny deň...

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    ormika
    Dobrý deň, prosím odpoveď na moju otázku: Som ako zamestnávateľ povinná vypísať zamestnancom vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane? V zákone o dani z príjmov v povinnostiach zamestnávateľa som to nenašla. Alebo je to len moja dobrá vôla vypísať vyhlásenie zamestnancom? Samozrejme, že im ako zamestnávateľ vystavím potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti a to im odovzdám. A to by malo byť z mojej strany ako zamestnávateľa všetko. Ďakujem za odpovede a prajem krásny deň...
    Máš pravdu. Vyhlásenie nie si povinná vypisovať. To si vypisuje daňovník sám. Dáš len potvrdenie o zaplatení dane.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Veľmi pekne ďakujem. Ide mi len o princíp. Nie je mi problém vypísať vyhlásenie, ale viackrát som bola iniciatívna a obrátilo sa to zo strany zamestnanca voči mne. Tak sa chcem vyhnúť konfliktom. Takže ešte raz vďaka.

    poukázanie sumy 2 % zaplatenej dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.