Zavrieť

Porady

Autor a odvod daní prípadne paušálne náhrady

Ahojte, chcel by som sa spýtať ak som zamestnaný na autorskú zmluvu, mám vybavené DIČ a dane si odvádzam sám.

Mám možnosť si z daní odpočítať notebook ktorý využívam na prácu ? Alebo telefón ? Ak áno do akej sumy si môžem tieto odpisy robiť ? Taktiež nám naša účtovníčka vo firme spomenula že by sme mali mať možnosť uplatniť si paušálne náhrady vo výške 40% no nebola si istá. Viete mi aj v tomto poradiť ?

Vopred ďakujem za skoré odpovede.
Mila123 takáto forma nie je zamestnanie
ricco24 Nepochopil som úplne odpoveď. Viem že je to skôr práca na živnosť no práve preto ma zaujíma či mám možnosť robiť si tieto odpisy
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man marjankaj
ricco24 Pozri príspevok
Ahojte, chcel by som sa spýtať ak som zamestnaný na autorskú zmluvu, mám vybavené DIČ a dane si odvádzam sám.

Mám možnosť si z daní odpočítať notebook ktorý využívam na prácu ? Alebo telefón ? Ak áno do akej sumy si môžem tieto odpisy robiť ? Taktiež nám naša účtovníčka vo firme spomenula že by sme mali mať možnosť uplatniť si paušálne náhrady vo výške 40% no nebola si istá. Viete mi aj v tomto poradiť ?

Vopred ďakujem za skoré odpovede.
1. Notebook si nemôžeš odpočítať z daní. Možeš si iba uplatniť výdavky. Tak isto telefón.
2. Odpisuje sa hmotný majetok, ktorého obstarávacia cena je viac ako 1700€.
3. Áno môžeš si uplatniť 40% výdavky z tvojich príjmov. Ale potom si nemôžeš uplatniť žiadne iné výdavky. Iba odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Naposledy upravil marjankaj : 20.12.12 at 21:43

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mila123
ricco24 Pozri príspevok
Takže ak by som zarobil napr. 5000e a pri podaní daňového priznania by som si uplatňoval paušálne výdavky vo výške 40% vyzeralo by to nejak takto ?

1. Zisk 5000e
2. 40% paušálne výdavky = 2000e
3. Základ dane = 5000 - 2000 = 3000e
4. Základ dane - NČZD = 3000 - 3644 = -644e
5. Tým pádom nie som povinný odviesť daň ?

Keďže som študent a na autorskú zmluvu podnikám prvý rok neplatil som ani zdravotné ani sociálne odvody.

Pochopil som to správne ?

Vodpred ďakujem za odpoveď.
1. premenuj ten zisk na príjem......
inak oki

ricco24 je offline (nepripojený) ricco24

ricco24
A ak som notebook kupoval v priebehu tohto roka keď som bol zamestnaný na autorskú zmluvu nieje možné si ho dať do nákladov a tie odpočítať z daní?
Takže z daní je možné odpočítať si napríklad faktúry za telefón ?

ricco24 je offline (nepripojený) ricco24

ricco24
marjankaj Pozri príspevok
1. Notebook si nemôžeš odpočítať z daní. Možeš si iba uplatniť výdavky. Tak isto telefón.
2. Odpisuje sa hmotný majetok, ktorého obstarávacia cena je viac ako 1700€.
3. Áno môžeš si uplatniť 40% výdavky z tvojich príjmov. Ale potom si nemôžeš uplatniť žiadne iné výdavky. Iba odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Takže ak by som zarobil napr. 5000e a pri podaní daňového priznania by som si uplatňoval paušálne výdavky vo výške 40% vyzeralo by to nejak takto ?

1. Zisk 5000e
2. 40% paušálne výdavky = 2000e
3. Základ dane = 5000 - 2000 = 3000e
4. Základ dane - NČZD = 3000 - 3644 = -644e
5. Tým pádom nie som povinný odviesť daň ?

Keďže som študent a na autorskú zmluvu podnikám prvý rok neplatil som ani zdravotné ani sociálne odvody.

Pochopil som to správne ?

Vodpred ďakujem za odpoveď.

Autor a odvod daní prípadne paušálne náhrady

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.