Zavrieť

Porady

Súkromná osoba - daň z predaja motorového vozidla

Dobrý deň, prosím vás poradte mi, ..... kamarátka si kúpila motorové vozidlo od živnostníka, ktorý ho používal na podnikateľské účely a bolo zaradené v majetku firmy. Ona to vozidlo vlastnila cca 3 mesiace, nie na podnikanie, iba ako súkromná osoba na bežné používanie a predala ho. Je povinná zdaniť príjem, teda podať daňové priznanie alebo podľa §9 ods.1 písm.c zákona o dani z príjmov je oslobodená a nemusí ho podávať? Iný príjem nemá, je to matka na rodičovskej dovolenke. Neviem, či sa tohto prípadu týka tých 5 rokov alebo ak ho kúpila ona ako fyzická osoba a ho nemala zaradený v majetku firmy.... tak sa jej to netýka, či sa to vzťahuje aj na predchádzajúceho majiteľa, ktorý auto mal zaradené v majetku firmy.. teda ako sa to počíta? Či stále od nového vlastníka závisí načo to auto užíval? Ďakujem za rady a ak sa téma opakuje, tak sa ospravedlňujem, no nepodarilo sa mi nájsť niečo podobné. Prajem krásny deň všetkým. Roman
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    nemusí, i keby na predaji zarobila......

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    soskin Pozri príspevok
    A zabudol som aj keď neprešlo 5 rokov od vyradenia auta z majetku firmy? Ďakujem Roman
    Pri predaji hnutelného majetku u osoby, ktorá nepodnikala, sa nesleduje obdobie medzi nákupom a predajom majetku. Ide o oslobodený príjem.
    Iba ak by išlo o špekuláciu (veľký rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou) ..., ale to by asi DU ťažko dokazoval u SZČO.

    soskin je offline (nepripojený) soskin

    soskin
    Ďakujem za odpoveď, ktorá nás veľmi potešila :-) A ešte pre istotu sa chcem opýtať, je to preto, že ona to vozidlo nemala zaradené v majetku firmy, bez ohľadu nato, že predchádzajúci živnostník ho mal cca 2 roky v majetku a vyradil ho predajom tej kamarátke cca pred 3 mesiacmi? Takže to vozidlo bolo v majetku firmy toho živnostníka celkovo cca 2 roky, tak to tú kamarátku nemá čo zaujímať... správne sme to pochopili? Ďakujem krásne Roman
    Mila123 správne.......

    soskin je offline (nepripojený) soskin

    soskin
    A zabudol som aj keď neprešlo 5 rokov od vyradenia auta z majetku firmy? Ďakujem Roman

    Súkromná osoba - daň z predaja motorového vozidla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.