Zavrieť

Porady

Daňové odpisy v roku 2013 firemného auta kupovaného na úver

Som živnostník, neplatca DPH, dodnes si uplatňujem paušálne výdavky. Od nového roka si však už budem viesť riadne JÚ. Pred dvoma mesiacmi som si kúpil auto na firmu(IČO) na 50% úver. Auto som si zaradil do majetku. Úver budem splácať 3 roky (36 mesiacov) cez Autokredit. Zaujímalo by ma, či postupujem správne, ak auto zaradím v daňovom odpise do 1. odpisovej skupiny a budem ho odpisovať 4 roky s tým, že si budem mesačne účtovať zvlášť časť istiny, úrok a poistenie ? Počul som totiž názor, že pre účtovanie v JÚ neplatcu DPH je už aj úver ako lízing, teda by som ho mal odpisovať iba 36 mesiacov ako je doba splácania úveru a to výšku mesačnej splátky v celosti. Vopred vám ďakujem za usmernenie
Naposledy upravil Vadi : 31.12.12 at 05:15
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    batorek Pozri príspevok
    Prosím aj ja mám podobný problém. Firma plátca DPH dňa 19.11.12 kúpila auto cez autokredit, kde
    v ten deň zaplatila zo sumy 9485 s DPH 6639 v hotovosti. doba splácania je 12 mesiacov ale len poistenia a nedoplatok zaplatí až
    posledný mesia v sume 2845,50. Prosím môže si z toho odpočítať celé DPH hneď pri zaplatení splátky kedy ho kúpil.???
    Ako ho zaradí normálne pri kúpe na 4 rokya bude robiť mesačné odpisy?? Odpíše za štyri roky??? Ešte som autokredit neúčtovala.
    Ďakujem vopred.
    Kedže neide o finačný lízing, MV zaradíte do 1.OS a odpisujete 4 roky. Nárok na odpočet si uplatníte z faktúry za jeho obstaranie.

    batorek je offline (nepripojený) batorek

    batorek
    Prosím aj ja mám podobný problém. Firma plátca DPH dňa 19.11.12 kúpila auto cez autokredit, kde
    v ten deň zaplatila zo sumy 9485 s DPH 6639 v hotovosti. doba splácania je 12 mesiacov ale len poistenia a nedoplatok zaplatí až
    posledný mesia v sume 2845,50. Prosím môže si z toho odpočítať celé DPH hneď pri zaplatení splátky kedy ho kúpil.???
    Ako ho zaradí normálne pri kúpe na 4 rokya bude robiť mesačné odpisy?? Odpíše za štyri roky??? Ešte som autokredit neúčtovala.
    Ďakujem vopred.

    zamborskyjan je offline (nepripojený) zamborskyjan

    zamborskyjan
    batorek Pozri príspevok
    Prosím aj ja mám podobný problém. Firma plátca DPH dňa 19.11.12 kúpila auto cez autokredit, kde
    v ten deň zaplatila zo sumy 9485 s DPH 6639 v hotovosti. doba splácania je 12 mesiacov ale len poistenia a nedoplatok zaplatí až
    posledný mesia v sume 2845,50. Prosím môže si z toho odpočítať celé DPH hneď pri zaplatení splátky kedy ho kúpil.???
    Ako ho zaradí normálne pri kúpe na 4 rokya bude robiť mesačné odpisy?? Odpíše za štyri roky??? Ešte som autokredit neúčtovala.
    Ďakujem vopred.
    Auto odpisujete po dobu 12 mesiacov. DPH si môžte uplatniť ni e naraz, ale len z tej čiastky, ktorú ste zaplatili.
    nika.sum ani nahodou, NESUHLASIM

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zamborskyjan Pozri príspevok
    Auto odpisujete po dobu 36 mesiacov, tak, ako máte nadstavené splátky.
    NIe je to správna odpoveď.

    zamborskyjan je offline (nepripojený) zamborskyjan

    zamborskyjan
    Vadi Pozri príspevok
    Som živnostník, neplatca DPH, dodnes si uplatňujem paušálne výdavky. Od nového roka si však už budem viesť riadne JÚ. Pred dvoma mesiacmi som si kúpil auto na firmu(IČO) na 50% úver. Auto som si zaradil do majetku. Úver budem splácať 3 roky (36 mesiacov) cez Autokredit. Zaujímalo by ma, či postupujem správne, ak auto zaradím v daňovom odpise do 1. odpisovej skupiny a budem ho odpisovať 4 roky s tým, že si budem mesačne účtovať zvlášť časť istiny, úrok a poistenie ? Počul som totiž názor, že pre účtovanie v JÚ neplatcu DPH je už aj úver ako lízing, teda by som ho mal odpisovať iba 36 mesiacov ako je doba splácania úveru a to výšku mesačnej splátky v celosti. Vopred vám ďakujem za usmernenie
    Auto odpisujete po dobu 36 mesiacov, tak, ako máte nadstavené splátky.
    nika.sum nie je tu nesuhlasim, co je skoda. Tak aspon takto NESUHLASIM

    Daňové odpisy v roku 2013 firemného auta kupovaného na úver

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.