Zavrieť

Porady

PN alebo podpora? Narok na matersku...

Dobry den, som momentalne evidovana na urade prace od 1.12.2012 a zistila som, ze som tehotna Tehotenstvo je rizikove, dr mi navrhol PN. Je lepsie pre mna nastupit na PN alebo ostat na podpore? Budem mat narok na matersku? a ako sa mi bude vypocitavat? zamestnana som bola do 30.9. 2012, ale bola som na PN kvoli operacii od 14.8. do 30.11.2012. dakujem za radu...
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Od kedy si tehotná? Asi si nebola tehotná pri skončení PP. Takže nárok na platenú PN nemáš, jedine v tom prípade by si mala ak by si si založila DNP ale aj to len v prípade, že tvoje zamestnanie trvalo minimálne 270 dní.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

tehotna som len teraz, som v 6tt, DNP mi zaniklo 26.10. zamestnana som bola od r.2007, cize zamestnana som bola viac ako 270 dni. DNP je ale teraz dost vysoke si platit... :-(
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak chceš PN a MD treba sa prihlásiť na DNP, ak sa prihlásiš z minima tak MD a PN budú minimálne.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

a ako dlho si to treba platit? to dobrovolne, co mi zaniklo som si platila 3 roky...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak sa prihlásiš v pondelok na DNP a utorok pôjdeš na PN tak to stačí.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

to vazne? wow, ale to asi treba zaplatit celu sumu, vsak? a potom mozem byt na PN a potom prejst rovno na MD? a mozem si dat platit z maxima? ja som si tie 3 roky doplacala do maxima...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ak máš lepšiu dávku v nezamestnanosti (nepoznáme tvoj VZ) - tak sa neoplatí teraz sa dať vypísať na DPN. (nemôžeš poberať aj dávku v nezamestnanosti aj nemocenskú dávku súčasne)
Ale neskôr - aby si mala nárok na materské - tak sa potom môžeš prihlásiť.

Tie tvoje staré poistenia sa ti počítajú už len do počtu dní trvania poistenia (je jedno, aký si mala VZ)
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

moj denny vymeriavaci zaklad je 25,0224€... ja viem, ze nemozem PN aj podporu naraz...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tak to by tvoja nemocenská dávka bola menšia - a ešte treba dodržiavať liečebný režim ... môžeš využiť potom, keď ti skončí dávka v nezamestnanosti
1 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

mozem sa Ta este opytat, takze ak by som sa prihlasila na to DNP a na druhy den nastupila na PN, tak by mi to platilo?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mijadave Pozri príspevok
mozem sa Ta este opytat, takze ak by som sa prihlasila na to DNP a na druhy den nastupila na PN, tak by mi to platilo?
Platilo, ale nemocenské by si dostávala len cca 55 % z 393€
dober podporu a potom sa prihlás na jeden deň na DNP (celý balík-bez poistenia v nezamestnanosti).
Materské bude 65 % z 393€
Naposledy upravil veronikasad : 03.01.13 at 21:57
1 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

a na klasicku PN nemam narok? ze by som mala subeh ako doteraz? to sa neda?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mijadave Pozri príspevok
a na klasicku PN nemam narok? ze by som mala subeh ako doteraz? to sa neda?
Ak si nebola tehotná v čase skončenia prac.pomeru - nie. Ochranná doba zo zamestnania je len 7 kal. dní.

Súbeh zamestnania a DNP určite nie, aj keby si bola tehotná, lebo DNP ti zaniklo v oktobri. Ak by si ho znovu založila, stratíš ochrannú dobu zo zamestnania (ak by si bola tehotná -OD je 8 mesiacov)
Naposledy upravil veronikasad : 03.01.13 at 22:05
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

to mi je jasne, ze subeh zamestnania a DNP nejde... ale aj nezamestnany clovek predsa moze ochoriet, vtedy ma clovek tiez narok na PN, ci nie? z coho sa potom vyratava PN nezamestnanemu?... a myslela som tuto PN a PN z DNP, ci je toto mozne...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mijadave Pozri príspevok
to mi je jasne, ze subeh zamestnania a DNP nejde... ale aj nezamestnany clovek predsa moze ochoriet, vtedy ma clovek tiez narok na PN, ci nie? z coho sa potom vyratava PN nezamestnanemu?... a myslela som tuto PN a PN z DNP, ci je toto mozne...
No nezamestnaný človek nemá nárok na PN, lebo sa to volá náhrada príjmu ... a nezamestnaný nemá príjem, ktorý by trebalo nahrádzať. Takže jedine to DNP ale ako píšu baby podporu máš vyššiu ako by si mala PN z DNP.
1 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

aha, cize na PN ani na matersku nemam narok klasicky, aj ked som pracovala nepretrzite xrokov, jedine z DNP, proste smola? vsetky tie odpracovane roky su mi nap.d? a este jedna vec, nie celkom rozumiem tej ochrannej dobe... plati teda pre mna tych 8 mesiacov pre to DNP? na MD, ak to vsetko pojde dobre, by som mala nastupit okolo 20.7., len teraz ci mam vobec narok...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mijadave Pozri príspevok
aha, cize na PN ani na matersku nemam narok klasicky, aj ked som pracovala nepretrzite xrokov, jedine z DNP, proste smola? vsetky tie odpracovane roky su mi nap.d? a este jedna vec, nie celkom rozumiem tej ochrannej dobe... plati teda pre mna tych 8 mesiacov pre to DNP? na MD, ak to vsetko pojde dobre, by som mala nastupit okolo 20.7., len teraz ci mam vobec narok...
Máš to popletené,
môžeš získať MD aj zo zamestnania aj z DNP. Ak sa teraz zamestnáš na cca týždeň a zároveň sa prihlásiš na DNP na týždeň. Ak ťa po týždni prepustia, tak na DNP ostaň prihlásená a chod na PN. PN dostaneš tiež zo zamestnania a z DNP, a aj MD potom z oboch. A DNP zrušíš až po skončení MD, pred nástupom na RD.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

jej, dik za vysvetlenie, som celu noc nespala asi som to trosku poplietla... takze uz sa len niekde aspon na tyzden zamestnat... ok, tak snad to nejako poriesim, este raz dakujem za vysvetlenie a za pomoc
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ale pozor nesmieš zrušiť aj DNP, lebo by si nesplnila z toho podmienku počtu dní. Preto som písala v čase zamestnania si založiť DNP a DNP mať až do skončenia MD.
Počas PN sa odvody neplatia ale to vieš.
0 0
mijadave mijadave

mijadave je offline (nepripojený) mijadave

jasne, viem, ze DNP sa nesmie zrusit, to som sa dozvedela, ked som si ho platila... a aj to, ze sa neplatia odvody, ja som si ich platila aj pocas PN, lebo som mala trvaly prikaz, ale vratili mi preplatok... este raz dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať