Zavrieť

Porady

živnostník - dohodár

ahojte, chcem sa opýtať či živnostník môže byť zamestnaný na dohodu alebo danému živnostníkovi vystaví jednorázovo vfa za dané odpracované obdobie( napr: jeden mesiac). vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    živnostník a dohodár sú úplne rozdielne pojmy. Živnostník popri výkone samostatne zárobkovej činnosti môže byť v inej firme zamestnaný aj na dohodu (ide o príjem podľa § 5), vtedy nevystavuje faktúry. Zamestnávatel ho musí pred začiatkom výkonu práce prihlásiť v sociálnej poisťovni.

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    ďakujem si zlatá, ale pre zamestnávateľa od 01.01.2013 by bolo výhodnejšie ho zamestnať na základe nejakej zmluvy ohľadom nových odvodov- alebo sa mýlim? a ak, tak aká dohoda je najvýhodnejšia pre zamestnávateľa vzhľadom na odvody?
    mám totižto jedného szčo, ktorý si privyrábal v práčovni a teraz mu navrhli alternatívu z jeho strany na vfa.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    slavka124 Pozri príspevok
    ďakujem si zlatá, ale pre zamestnávateľa od 01.01.2013 by bolo výhodnejšie ho zamestnať na základe nejakej zmluvy ohľadom nových odvodov- alebo sa mýlim? a ak, tak aká dohoda je najvýhodnejšia pre zamestnávateľa vzhľadom na odvody?
    mám totižto jedného szčo, ktorý si privyrábal v práčovni a teraz mu navrhli alternatívu z jeho strany na vfa.
    Ak to "privyrábanie" má znaky závislej práce, fakturácia nebude v poriadku (aj keď by to bolo pre zamestnávateľa výhodnejšie). Novelou Zákonníka práce sa sprísnili podmienky výkonu práce "na živnosť"

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    SZČO - vystavuje faktúry, odvody si vypočíta a platí za seba ako SZČO, nie je v postavení zamestnanca, má uzavretú zmluvu o výkone služieb, .........
    zamestnanec, dohodár.............odvody platí zamestnávateľ, prihlasuje ho do SP, ZP, vypočíta mzdu, odmenu a vyplatí netto mzdu, odvedie dane a odvody podľa spracovaných miezd.
    nezamieňajte tieto pojmy a vzťahy.
    Ak doteraz pracoval na dohodu, ale má aj živnosť, tak zamestnávateľ to asi chce využiť, aby ušetril na odvodoch.
    To zn., že dohodu ukončí a pospíšu zmluvu o spolupráci alebo niečo podobné. Zmení sa vzťah Zam-eľ+zam-ec na vzťach obch.partner A+B /dodávateľ vs odberateľ.........nezamieňať, prosím.

    Doterajší dohodár si však musí dávať pozor na výšku možnej fakturácie, nakoľko v budúcom roku okrem daní, zaplatí aj poistné, tak aby v konečnom dôsledku nedostal menej.

    a samozrejme treba dať pozor na tú závislosť/nezávislosť v zmysle vyššie zverejneného príspevku.

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    a ako by mala vyzerať dohoda aby mal zamestnávateľ čo najmenšie odvodové zaťaženie? musí mu podľa zákona dať min mzdu 337,70€?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    slavka124 Pozri príspevok
    a ako by mala vyzerať dohoda aby mal zamestnávateľ čo najmenšie odvodové zaťaženie? musí mu podľa zákona dať min mzdu 337,70€?
    minimálna mzda môže byť hodinová, závislá od počtu odpracovaných hodín v kal.mesiaci.

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    Podľa novely zákonníka práce sa zamestnávania na dohody týka aj §119 zákonníka a teda takto zamestnanej osobe prináleží ohodnotenie aspoň vo výške minimálnej mzdy.
    dočítala som sa- čiže nie je podmienka na dohodu, že dotyčný musí zarábať minimálne 337,70€? lebo ja som to tak pochopila a ešte ak budú evidovaný na up tak im hrozí vyradenie, ale to vraj už padlo.
    kn-alka vždy sa berie do úvahy HODINOVA mzda !!!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    slavka124 Pozri príspevok
    Podľa novely zákonníka práce sa zamestnávania na dohody týka aj §119 zákonníka a teda takto zamestnanej osobe prináleží ohodnotenie aspoň vo výške minimálnej mzdy.
    dočítala som sa- čiže nie je podmienka na dohodu, že dotyčný musí zarábať minimálne 337,70€? lebo ja som to tak pochopila a ešte ak budú evidovaný na up tak im hrozí vyradenie, ale to vraj už padlo.
    Slávka, nemusia zarobiť mesačnú min. mzdu. Stanovte im hodinovú a počet hodín výkonu práce prispôsobte tak, aby mesačný príjem neprekročil sumu 143,40€

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    Od 1. januára 2013 sa podľa nariadenia vlády SR zvyšuje minimálna mzda nasledovne:
    Hodinová
    za každú hodinu odpracovanú zamestnancom
    Mesačná
    za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou
    Výška minimálnej mzdy od 1.1.2013 1,941 € 337,70 €

    už som to našla, takže takto... takže na dohodu nesmú presiahnuť príjem 143,40€. pochopila som?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    slavka124 Pozri príspevok
    Od 1. januára 2013 sa podľa nariadenia vlády SR zvyšuje minimálna mzda nasledovne:
    Hodinová
    za každú hodinu odpracovanú zamestnancom
    Mesačná
    za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou
    Výška minimálnej mzdy od 1.1.2013 1,941 € 337,70 €

    už som to našla, takže takto... takže na dohodu nesmú presiahnuť príjem 143,40€. pochopila som?
    Do novely zákona o službách zamestnanosti (predpoklad účinnosti od 1.4.2013) platí táto suma, t.zn. že dohodár môže odpracovať max. 73 hod. mesačne.

    V pripravovanej novele sa predpokladá iný spôsob výpočtu max. príjmu = 75 % sumy aktuálneho životného minima

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    máte sa so mnou čo? som vám strašne vďačná. a ak bude dohoda len do 143,40€ mesačne- idú z tejto dohody odvody aj na zp alebo len na sp?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    slavka124 Pozri príspevok
    máte sa so mnou čo? som vám strašne vďačná. a ak bude dohoda len do 143,40€ mesačne- idú z tejto dohody odvody aj na zp alebo len na sp?
    ak je dohodárom uchádzač o zamestnania, odvody do ZP aj SP.

    Slávka, tu je celá téma o odvodoch dohodárov

    http://www.porada.sk/t204951-dohody-...-1-2013-a.html

    príp. si predplať DRAKa, kde tých informácii je podstatne viac.

    slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

    začiatočníčka v jú slavka124
    ďakujem, pekný deň už som si ju aj našla, mám čo čítať- veľká vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.