Zavrieť

Porady

Náklady na rekonštrukciu a DPH

Prosím Vás, naša firma sídli v budove, ktorú máme v prenájme. Tento rok sme vykonali rekonštrukciu budovy - na jednej časti budovy sme vymenili okná, dvere, podlahu + ostatné náklady s tým súvisiace. Moja otázka znie:
- ako sa účtujú faktúry, bločky na kúpený materiál potrebný na rekonštrukciu + čo s DPH - uplatňuje sa v daňovom priznaní alebo nie?
- menia sa odpisy budovy o toto TZ?
Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    V tomto prípade je dosť podstaná zmluva o prenájme, tam by malo byť špecifiované čo môže robiť nájomca, ako sa vysporiada rekonštrukcia a podobne, napríklad v tomto prípade ide o opravu takže ak by to robil vlastník tak by to bolo celé nákladovou položkou, ak to robí nájomca môže si to dať celé do nákladov len ak sa zmluvne dohodli že vlastník to akceptuje ako zhodnotenie jeho majetku a zdaní to ako nepeňažné plnenie, je možné samozrejme aj riešenie že to bude odpisovať nájomca ako TZ budovy, ako som ale napísal na začiatku všetko by malo byť dohodnuté zmluvne.
    Ďakujem, že ste si našli niekto čas na odpoveď.
    Práveže zmluva o nájme je úplne jednoduchá, pretože nájomca i prenajímateľ sú v rodinnom vzťahu (otec-dcéra), takže žiadne podmienky nie sú v zmluve zašpecifikované. Ja teraz neviem, čo mám spraviť s takýmito faktúrami a bločkami od nakúpeného materiálu, ktorý bol potrebný na spomínanú rekonštrukciu. Čo s DPH z týchto faktúr? Môžem si ich daň uplatniť v daňovom priznaní? Ako to zaúčtovať?

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Urobte dodatok k zmluve, kde dopíšete všetko čo má obsahovať zmluva, aby si mohol nájomca uplatniť náklady a DPH. Samozrejme dátum dodatku pred začatím prác.

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    Potom musíš veľmi dobre zvážiť, či to je oprava, alebo tech. zhodnotenie. Podľa toho účtuješ.

    Náklady na rekonštrukciu a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.