Zavrieť

Porady

Zdedený byt a daň z predaja

Manžel zdedil po rodičoch byt, ktorý chce predať. Trvalý pobyt tam mal len manželov otec. Bude platiť daň z jeho predaja?

Za všetky odpovede ďakujem.

Katka
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Ak boli svokrovci vlastníkmi bytu dlhšie ako 5 rokov, dedič neplatí daň z príjmu, ani keď byt predá hneď. Na trvalom pobyte už nezáleží.

Hlasovalo 5 pouzivatelov

Užitočné (5)
Anik, terezamaria, arizona, Katka6709, Marína
5

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mila123
málo informácií......

kto a ako dlho bol vlastník domu?
kedy dedil? a kedy predával?

Katka6709 je offline (nepripojený) Katka6709

Katka6709
Mila, ďakujem za rýchlu odpoveď. Vlastníkom boli svokrovci /byt bol v BSM/, svokor tam mal trvalý pobyt, svokra nie /bola v Domove dôchodcov, kde jej dali TP/. Manžel tam už roky nebýva. Byt sme ešte nepredali, manžel je jediný dedič a ešte len prebieha dedičské konanie.

Katka6709 je offline (nepripojený) Katka6709

Katka6709
Aha, takze manzel dedil v priamom rade, svokor tam mal trvale bydlisko cca. 20 rokov, ale svokra nie - najprv umrel svokor a svokra dva tyzdne po nom...je problem, ze svokra mala to bydlisko cca 5 rokov inde?

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mila123
ale záleží na tom, kedy umreli svokrovci, ani jeden dátum si tu nedala.....
bol svokor či svokra vlastníkmi viac ako 5 rokov?

Katka6709 je offline (nepripojený) Katka6709

Katka6709
Dobrý deň Mária,

po dlhšej dobe sa opäť vraciam k téme...Pokiaľ byt nepredáme "ihneď" ale napr. po troch rokoch, budeme platiť daň z predaja? Aká dlhá je tá doba, kým je dedič oslobodený od platenia dane z predaja?

meamea je offline (nepripojený) meamea

meamea
So sestrou sme zdedili byt po otcovi - vlastnil ho viac ako 5 rokov. Sestra by rada vyplatila moj 1/2-ny podiel. Predpokladam ze z toho nebudem platit dan, pretoze som nehnutelnost ziskala dedicstvom v prvom rade... Otazka> bude sestra by pri naslednom predaji bytu (skor ako uplynie 5 rocna lehota vlastnictva) platit dan z predaja nehnutelnosti z podielu, ktory odo mna odkupila?

ľubka je offline (nepripojený) ľubka

ľubka
Už to nie je nadobudnutie dedením, myslím, že to podlieha zdaneniu. Tak jej predaj
ten svoj podiel za takú čiastku, aby keď ho bude predávať nevznikol veľký rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou a potom by nemusela platiť daň. Daň sa platí z rozdielu medzi nadobúdacou + príp. tech. zhodnotenie a predajnou cenou.

meamea je offline (nepripojený) meamea

meamea
ale ktora cast podlieha zdadeniu??? v pripade ze byt ma hodnotu pri dedenie 40.000 euro. Sestra ma vyplati 20.000 eurami a preda byt neskor za 44.000. Kolko zaplati sestra dan?

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mila123
ľubka Pozri príspevok
Už to nie je nadobudnutie dedením, myslím, že to podlieha zdaneniu. Tak jej predaj
ten svoj podiel za takú čiastku, aby keď ho bude predávať nevznikol veľký rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou a potom by nemusela platiť daň. Daň sa platí z rozdielu medzi nadobúdacou + príp. tech. zhodnotenie a predajnou cenou.
nesúhlasím.....
ak zdedím dnes niečo po svojom rodičovi, kt. bol vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, zajtra nehnuteľnosť predám, tento predaj je daňovo oslobodený......

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mila123
predsa platí § 9/1/b ZDP

§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

b)
z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom radealebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

meamea je offline (nepripojený) meamea

meamea
tiez si myslim ze ak to zdedim a predaj som oslobodena od dane. Ide mi o sestru, ktora ma vyplati... bude platit dan pri predaji z celej predajnej ceny alebo iba zo zisku a podielu ktory odo mna odkupila?

luja5 je offline (nepripojený) luja5

luja5
meamea Pozri príspevok
So sestrou sme zdedili byt po otcovi - vlastnil ho viac ako 5 rokov. Sestra by rada vyplatila moj 1/2-ny podiel. Predpokladam ze z toho nebudem platit dan, pretoze som nehnutelnost ziskala dedicstvom v prvom rade... Otazka> bude sestra by pri naslednom predaji bytu (skor ako uplynie 5 rocna lehota vlastnictva) platit dan z predaja nehnutelnosti z podielu, ktory odo mna odkupila?
meamea Pozri príspevok
tiez si myslim ze ak to zdedim a predaj som oslobodena od dane. Ide mi o sestru, ktora ma vyplati... bude platit dan pri predaji z celej predajnej ceny alebo iba zo zisku a podielu ktory odo mna odkupila?
Myslím si, že pre povinnosť DP by sa mal posudzovať len predaj časti (podielu) nehnuteľnosti získaný formou vyplatenia - aspoň ja by som to už nechápala ako priamo zdedené (priamo to zdedila sestra, ktorá dostala tento podiel na nehnuteľnosti vyplatený v peniazoch, d.f. ho "predala"). Ak polovica nehnuteľnosti, ktorú som priamo zdedila, je pri jej predaji oslobodená od dane, do DP by som ako základ dane (ktorý nie je oslobodený od dane) uviedla príjem z predaja znížený o cenu mojej priamo zdedenej časti nehnuteľnosti a do výdavkovej časti by som dala sumu vyplateného podielu + ďalšie prípadné výdavky súvisiace s predajom (znalecký posudok, provízia RK ...)... Z dosiahnutého výnosu (ak by bol) by som si vypočítala daň.
Len či by to tak bolo dobre? Čo by bolo v tomto prípade základom dane ...? Toto aj mňa zaujíma.

luja5 je offline (nepripojený) luja5

luja5
meamea Pozri príspevok
takto to vidim aj ja... len ci mame pravdu )))
Ja som sa pokúsila predstaviť si, že by ste sa stali podielovými spoluvlastníčkami (jedna druhú by ste nevyplatili) a potom:
- predali by ste to spolu niekomu tretiemu, alebo
- jedna sestra by predala svoj podiel druhej sestre a neskôr by druhá sestra už ako výlučná vlastníčka predala ďalej.
A tak mi vyšlo, ako to spolu vidíme .... možno napíše niekto, kto s tým má skúsenosť.

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
meamea Pozri príspevok
takto to vidim aj ja... len ci mame pravdu )))
Ak chcete ten dom predať - tak ho normálne predajte obidve spolu (každá je vlastníčkou 1/2) - a nemáte žiadne problémy s daňami.
načo si predtým komplikovať živod prevodmi

meamea je offline (nepripojený) meamea

meamea
to viem aj ja ))))) dakujem za radu... Moja sestra si vsak byt chce zatial ponechat ale mozno ho bude musiet predat v prvych piatich rokoch po nadobudnuti, tak preto moja otazka.
Mária27 Nemusíte si to predávať ale zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo. Nehnuteľnosť sa tak nepredáva, lebo si spoluvlastníčkou celej. Nemala by tam byť daň
Mária27 Si spoluvlastníčkou celej nehnuteľnosti. Nepredávaš ale rušíte a vyporiadate si spoluvlastníctvo

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.