Zavrieť

Porady

Platenie nadčasov

Dobry den,

chcel by som sa informovať ohľadne platenia nadčasov. Mam zmluvu na polovičný úvazok a to 20 hodín na týždeň. Dočítal som sa, že zamestnanec s takouto zmluvou nemože pracovať nadčas.
V zmluve pise ze hodiny budu rozlozene rovnomerne ale zamestnavatel chce, aby som pracoval 8 hodín na deň, čo už sú nadčasy. Čiže za týždeň odpracujem nie 20 ale 40 hodín.

V zmluve mám odmenu 250 eur v hrubom / mesiac a nadčasy budú vyplatené podľa zákonníka práce. Teraz ako počítať nadčasy ? Priemer na hodinu bude cca 3 eura tak potom za hodinu nadčasu dostanem 25% z tých 3 eur ? To jest 0,75 eura co je dost malo. Viem ze zamestnavatel asi chce usetrit na odvodoch ale to by sa robit nemalo kedze v zmluve pise ze skusobna doba na 3 mesiace. Potom by mala kazde tri mesiace nových zamestnancov, ktorí budu robiť v podstate na plný úvazok ale platit bude len polovicný + biedne nadcasy. A este existuje nejaka inšpekcia na taketo manipulacie zamestnancov?

Dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zlaté

    Mzda za prácu nadčas
    Na začiatok

    (1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.

    Ak by Ti platil zamestnávateľ prácu nadčas tak nedostaneš na hodinu 3 eurá , ale 3,75 eura, tj. vyššie odvody a s tým súvisiace veci.

    A máš pravdu, nemôže Ti zamestnávateľ nariadiť prácu nadčas ak máš kratší pracovný úväzok

    (2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2013-a.html#97

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.