Zavrieť

Porady

Som gravidná a zAMESTNAVATEL SOMNOU UKONčIL PRACOVNY POMER

Dobry den, moja dcéra pracovala na dohodu ,potom ju vzali do pracovneho pomeru na dobu neurčitu, lenže ona V tom čase už bola tehotna o čom ani ona sama nevedela . po troch mesiacoch s nou ukončili pracovny pomer. teda k 31.12.2012 dcére je od 1.1 .2013 PN iked už aj predtym bola chora z nachladnutia , mala silnu chripku aj ju poslal zamestnavatel domov 23.12. nech ide domov ležat , dcéra sa už skôr nechcela dat vypísat ,lebo gynekologička jej povedala , že od noveho roku bude vypísana nakolko robi nevyhovujucu pracu. Lenže teraz neviem či má nárok na nemocenske alebo nie ? Ona PN papiere odovzdala zamestanavtelovi , ale on jej ich vratil . vraj on s nou ukončil púracovny pomer k 31.12 2012 a ona je na PN od 1.1.2013Prosim poradte ako to je ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    odkedy trval pracovný pomer ? Má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?

    Ak pracovný pomer skončil 31.12.2012 a začiatok PN-ky je 1.1.2013, má nárok na nemoocenské z ochrannej doby, ktoré jej bude vyplácať sociálna poisťovňa. PN-ku treba odovzdať v SP (ak tak ešte neurobila), treba ju prefotiť a dať si potvrdiť kopiu.
    Počas PN-ky ju nezaevidujú na UP, preto sa treba prihlásiť v zdr.poisťovni ako poistenec štátu z titulu poberania nemocenského (potrebuješ k tomu kopiu PN-ky+potvrdenie o výplate nemocenského zo SP)

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Nech niekto odnesie papiere do soc.poistovne zamestnávatela (teda podla toho do ktorej patrí zamestnávatel). By som si ale urobila kopiu PN-ky a dala potvrdiť prevzatie pn-ky soc.poistovnou, ak by náhodou.
    Bude mať nárok na nemocenské v ochrannej lehote (teda aj ked jej prac.pomer a nemocenské poistenie už netrvalo 1.1.2013, ale je v ochr. lehote, tak jej nárok vznikne).
    Ak ale v čase dva roky pred pôrodom nebola nem.poistená aspon 270dní, nárok na materské mať nebude. Ak je tak a je tehotná do 8tt, asi by som porozmýšlala nad dobrov.poistením. Nerátala som to, ako sa oplatí, ale ak napr.6x zaplatí 35,15% z vym.základu a potom dostane 65% po dobu cca 8mesiacov a porovnať to s rodič.príspevkom, ktorý je tuším cca 197eur a by ho dostala tak či tak od mesiaca pôrodu (nie nástupu na md).

    verads je offline (nepripojený) verads

    verads
    Dakujem pekne za rady , sôr som sa Vám nevedela podakovat nevedela som odoslat spravu stale mi to vtedy zamrzlo.

    Som gravidná a zAMESTNAVATEL SOMNOU UKONčIL PRACOVNY POMER

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.