Zavrieť

Porady

Dohodár a Zdravotná poisťovňa od 1.1.2013- príklad

Dobrý deň,

Prosím milých poraďákov o radu na konkrétnom príklade.
Preštudoval som si podobné témy ale som z toho poviem pravdu jeleň .

Chcel by som poprosiť o jednoduché vysvetlenie na bežnom príklade.
Zadanie:
Slovenská klasika zamestnanec 40 rokov neinvalid, evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný.
Dohoda o pracovnej činnosti uzatvorená od 1.1.2013 do 30.6.2013 s odmenou 2,00 Eur/hod.
odpracuje mesačne stále celý týždeň po 2 hod./denne, teda od Pondelka do Piatku, Sobotu-Nedeľu nerobí.
Prihlásený do SP na DoPČ bol 1.1.2013.

Ale ako je to s tou Zdravotnou poisťovňou?
Zatiaľ som ho v lehote do 8 dní asi 7.1.2013 prihlásil kódom 2D Z 1.1.2013.

Je to správne? Čo ďalej? Kedy sa posiela ďalšie oznámenie, nejaké mesačné alebo konečné?

Kedy je potrebné vylúčiť tie víkendy?

Za rýchlu pomoc vopred ďakujem, a ostávam s pozdravom.
Melnick Postupuješ dobre. Víkendy poriešiš na konci mesiaca nasledujúceho po mesiaci...... .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    nechapavalili Pozri príspevok
    priznam sa aj ja som z toho chobotik,tiez som minule zadala konkretny priklad,no bezvysledne,tak to spravim az na konci mesiaca,hadam z toho nebudem mat problemdohoda-prav.prjem,mzda vypl.mesacne,neviem konk.datum prace dohodara,tak:dohoda od 1.1.-15.3.-tak dam
    2D:z+k 31.1.
    2D:z+k 28.2
    2D:z+k 15.3
    hadam ma zo nebudu stihat
    nechapavalili, asi sa premenujem na nechapavymelnick. To Ty si si fakt nedala tú námahu, aby si sledovala aspoň to, či Ti niekto poriadne zaneprázdnený (ja) neodpovie ?
    Keď máš tak málo času, tak som to za teba urobila ja. Pozri si # 728 v téme :

    Dohody mimo pracovného pomeru od 1.1.2013
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Melnick Asi končím s radami, veď to nakoniec nemá ani význam . Ja nestíham so svojou robotou, chcem byť za dobrú a .........
    Tweety veď je to tak, za dobrotu na žobrotu, nem?
    nechapavalili ale dala si tu:Za predpokladu, že neodpracuje ani deň , mi to vychádza, ako správne riešenie.=tomu som vobec npochopila
    nechapavalili a tym som vobec nikoho nechcela urazit,prepacte,ospravedlnujem sa
      zbaliť

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Zákon o zdrav.poistení: (ohľadne dohodárov)
    § 11 ods. 3 druhá veta: "Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s)."
    "§ 24
    Povinnosti platiteľa poistného

    Platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2, je povinný
    c) písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 3 druhej vete a z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7, ktorú treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného; ak má zamestnávateľ najmenej troch zamestnancov, je povinný túto zmenu oznamovať príslušnej zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Na porade je o tom už veľa písané. Ale názory sa líšia. Podľa doteraz prečítaného sa prikláňam k nasledovnému: ak dohoda začala 1.1.2013 a aj pracoval tento deň, tak ho treba prihlásiť do ZP do 8 dní kódom 2D Z 1.1.2013. No a podľa pracovníčok ZP víkendy sa neodhlasujú, takže toto neviem poradiť, možno prečítať príspevky na porade.

    microx je offline (nepripojený) microx

    microx
    Andyke Pozri príspevok
    Zákon o zdrav.poistení: (ohľadne dohodárov)
    § 11 ods. 3 druhá veta: "Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s)."
    "§ 24
    Povinnosti platiteľa poistného

    Platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo platiteľom poistného podľa § 11 ods. 2, je povinný
    c) písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 3 druhej vete a z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 7, ktorú treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného; ak má zamestnávateľ najmenej troch zamestnancov, je povinný túto zmenu oznamovať príslušnej zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky
    ahaaaa, toto je podstatné "okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 3 druhej vete"
    čize až na konci mesiaca(stále neviem ktorého ak dohoda trvá to 30.6.2013) podám oznámenie kde uvediem:
    2D K 4.1.2013
    2D Z 7.1.2013
    2D K 11.1.2013
    2D Z 14.1.2013
    2D K 18.1.2013
    2D Z 21.1.2013
    2D K 25.1.2013
    2D Z 28.1.2013
    2D K 1.2.2013 ???? alebo len koniec mesiaca 31.1.2013.....posiela sa to mesačne alebo až na konci teda po ukončení dohody 30.6.2013 ???????
    priznam sa aj ja som z toho chobotik,tiez som minule zadala konkretny priklad,no bezvysledne,tak to spravim az na konci mesiaca,hadam z toho nebudem mat problemdohoda-prav.prjem,mzda vypl.mesacne,neviem konk.datum prace dohodara,tak:dohoda od 1.1.-15.3.-tak dam
    2D:z+k 31.1.
    2D:z+k 28.2
    2D:z+k 15.3
    hadam ma zo nebudu stihat

    microx je offline (nepripojený) microx

    microx
    no stále nejasné odpovede skúste ešte niekto pls
    Poznámka: Neuviedol som že ide o Dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom a Pracuje sa každý pracovný deň až do skončenia dohody.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    nechapavalili Pozri príspevok
    priznam sa aj ja som z toho chobotik,tiez som minule zadala konkretny priklad,no bezvysledne,tak to spravim az na konci mesiaca,hadam z toho nebudem mat problemdohoda-prav.prjem,mzda vypl.mesacne,neviem konk.datum prace dohodara,tak:dohoda od 1.1.-15.3.-tak dam
    2D:z+k 31.1.
    2D:z+k 28.2
    2D:z+k 15.3
    hadam ma zo nebudu stihat
    Naši dohodári ( je ich 20 ) pracujú len niektoré dne v mesiaci, niektorí - nevyjde na nich služba, čiže nepracujú v daný mesiac, tak to nebudem nič iné robiť len ich odhlasovať a prihlasovať.. Prihlásila som ich ako 2D s pravidelným príjmom,
    Dúfam, že toto sa rieši iba v ZP nie aj v SP....
    mirhu
    ja som ich zatial neprihlasila,kedze som volala do VZP a oni mi povedali,ze staci az na konci mesiaca,ked neviem kedy presne budu robit...no neviem,ci som urobila spravne...kedze ty si ich prihlasila asi na konkretne dni

    microx je offline (nepripojený) microx

    microx
    no asi počkáme mesiac ako sa situácia vyfarbí...lebo zatiaľ väčšina tápa v tme bez svetla na konci tunela

    lefa je offline (nepripojený) lefa

    lefa
    Prosim poradit.
    priklad:
    Dohoda o vykonani prace uzatvorena od 20.10.2012 do 22.01.2013.
    Jedna sa o vypracovanie oponentskeho posudku, na ktory je stanoveny rozsah pracovneho casu 10 hodin a dohodnuta odmena je 30 eur. Odmena bude vyplatena za 1/2013.
    Z toho vidiet,ze nevieme,kedy konkretne sa bude pracovat, takze ho staci prihlasit aj odhlasit na posledny den v mesiaci, cize 31.1.2013, termin do konca 2/2013, alebo prihlasit a odhlasit na posledny den platnosti zmluvy,teda na 22.1.2013, termin ....?Dakujem

    lefa je offline (nepripojený) lefa

    lefa
    Este k predchadzajucemu prispevku c. 13 doplnenie.-zatial bez odpovede
    Co ak by dohoda trvala az do 31.3.2013 a bola aj v 3/2013 vyplatena? Ako postupovat?
    Dakujem za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.