Zavrieť

Porady

Zdanenie príjmu z podnájmu

Dobrý deň všetkým poraďákom,

potrebovala by som poradiť od niekoho, kto už podobný problém riešil, som v koncoch a neviem si poradiť .
Ako sa posudzuje prípad, keď fyzická osoba prenechá do podnájmu inej fyzickej osobe časť nehnuteľnosti, (ide o jednu miestnosť a prístup do kuchyne a kúpeľne). Je príjem z takéhoto podnájmu posudzovaný ako príjem z prenájmu nehnuteľnosti v zmysle zákona o dani z príjmu? Podľa môjho názoru ide o právne vákuum, keďže zákon o dani z príjmu pojem podnájom nepoužíva, ale dane nie sú mojou silnou stránkou a bojím sa, či so niečo neprehliadla.
Ďakujem vopred za akúkoľvek radu.


dana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    príjem z prenájmu nehn. §6/3.- zdaňuje sa suma presahujúca 5* živ.min.(22900) §9/1,h,

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    dana9
    Dobrý deň všetkým poraďákom,

    potrebovala by som poradiť od niekoho, kto už podobný problém riešil, som v koncoch a neviem si poradiť .
    Ako sa posudzuje prípad, keď fyzická osoba prenechá do podnájmu inej fyzickej osobe časť nehnuteľnosti, (ide o jednu miestnosť a prístup do kuchyne a kúpeľne). Je príjem z takéhoto podnájmu posudzovaný ako príjem z prenájmu nehnuteľnosti v zmysle zákona o dani z príjmu? Podľa môjho názoru ide o právne vákuum, keďže zákon o dani z príjmu pojem podnájom nepoužíva, ale dane nie sú mojou silnou stránkou a bojím sa, či so niečo neprehliadla.
    Ďakujem vopred za akúkoľvek radu.


    dana
    Aj podnájom patrí pod príjmy z prenájmu.
    Odplata pri zmluvách o nájme aj o podnájme je nájomné (overené u právnika).

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ahojte chem si overiť či postupujem správne.
    Príjem z prenájmu 36000,- do daňového priznania ako príjem uvediem sumu 13 100,- a do výdavkov 25% z príjmu 3275,- čiže daňový základ mám 9825,- alebo to je nejako inak.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Výdavky sa znižujú o percentuálny podiel oslobodených príjmov na celkových príjmoch.
    22.900 Sk/36.000 Sk x 100= 63,61 %
    Výdavky musíš znížiť o 63,61 %,
    Naposledy upravil Johanka : 13.03.06 at 07:41

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    No tak teraz som z toho pako. Mám príjem 36000,- a z tohto príjmu si mám vypočítať 25% výdavky a tie následne znížiť. Alebo si mám vypočítať 25%výdavky z 13100,- a tie znížiť?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Johanka
    Výdavky sa znižujú o percentuálny podiel oslobodených príjmov na celkových príjmoch.
    22.900 Sk/36.000 Sk x 100= 63,61 %
    Výdavky musíš znížiť o 63,61 %, .
    Pokračovanie:
    Najprv sa vypočítajú 25 % výdavky z celkového príjmu a tie sa znižujú o vypočítané %.
    25 % z 36.000 = 9.000 z toho 63,61% 5.725
    Výdavky budú 9.000-5.725= 3.275
    To číslo predtým som zvrzala, sorry. Marcová prepracovanosť .

    petutula je offline (nepripojený) petutula

    petutula
    Dobrý deň, chcela by som sa v tomto pripade iba opytat, ci si mozem uplatnit iba 25% vydavky, ak klient prenajima chatu, kde mal prijmy 83 tis., ale ma naklady na vykurovanie, postavil tam novy krb v hodnote 64 tis. Nemoze si tento vydavok uplatnit. Nie je SZCO. Mam v tom fakt chaos. Velmi by ste mi pomohli. Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.