Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie ZP

Dobrý deň chcem sa spytat ako postupujete, ak je jeden zamestnanec zamestnaný v dvoch firmach (obidve účtujem) a jeho prijem presahuje max. vymeriavací základ do ZP. Čiže pri ročnom zúčtovaní vznikne aj spoločnosti aj zamestnancovi preplatok. Neviete mi poradiť ako mám v takom prípade postupovať. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    stručne - zamestnanec požiada jedného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ZP, druhý zamestnávateľ mu dá potvrdenie o zaplatení príspevkov na ZP. Ten kto bude robiť ročné zúčtovanie musí tomu druhému zamestnávateľovi oznámiť jeho preplatok, ktorý si bude vymáhať od ZP. Na všetko budú tlačivá.

    stanisa je offline (nepripojený) stanisa

    stanisa
    tomu rozumiem ... ale ako vycislim preplatok v u toho druheho zamestnávatela? ide mi o to, ze mi to ovplyvni dan z prijmu PO, ale neviem v akej vyske

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    stanisa
    tomu rozumiem ... ale ako vycislim preplatok v u toho druheho zamestnávatela? ide mi o to, ze mi to ovplyvni dan z prijmu PO, ale neviem v akej vyske
    Pozri si tie vzory ročného zúčtovania ZP. Pokiaľ sa nič podstatné v pripomienkovom konaní nezmenilo, tak sa za takéhoto zamestnanca bude robiť ročné zúčtovanie typ X pre zamestnancov a súčasťou tohoto zúčtovania budú listy XA za každého zamestnávateľa zvlášť. A na týchto listoch sa potom vyčísli preplatok, alebo nedoplatok jednotlivých zamestnávateľov. Tam vyjde tá suma, ktorá sa oznámi druhému zamestnávateľovi a ktorú si bude musieť vysporiadať so zdravotnou poisťovňou a samozrejme aj v DP, ale už roka 2006 druhý zamestnávateľ sám. Tebe táto suma neovplyvní nič. Teda ja som to takto pochopila. Dúfam, že dobre. Takéto ročné zúčtovanie ZP bude súčasťou mzdového programu a na tomto už softverove firmy pracujú. Možno sa tu niekto z nich tiež k tomuto vyjadrí. Katija

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    somij
    ... budú aj tlačivá typu S - obdoba X, ale podstatne zjednodušená.
    To je novinka. Pre koho budú? Pre zamestnancov, čo mali viac zamestnávateľov? Katija

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Budú pre tých, čo majú viac zamestnávateľov, alebo boli SZČO + zamestnanec, alebo v priebehu roka boli časť roka samoplatitelia, časť roka zamestnanci alebo SZČO, ale :
    - nedošlo u nich k zmene sadzby z dôvodu ZPS
    - neboli (podmienenými) poistencami štátu, t.j. dôchhodcovia, študenti a pod. Ak aj boli dôchodcovia, študenti a pod. a ich prímy určite presiahli tých 13000 za 9-12/2005 môžu tiež použiť toto tlačivo.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Tlačivá S. Samozrejme zatiaľ len pracovná verzia.

    AGRO je offline (nepripojený) AGRO

    AGRO
    Prosím o vysvetlenie : nedošlo u nich k zmene sadzby z dôvodu ZPS .
    Keď je SZČO celý rok a aj zamestnanec celý rok môže použiť tlačivo typu S ?
    Keď som bola na školení o tomto type sa nehovorilo.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    AGRO
    Prosím o vysvetlenie : nedošlo u nich k zmene sadzby z dôvodu ZPS .
    Keď je SZČO celý rok a aj zamestnanec celý rok môže použiť tlačivo typu S ?
    Keď som bola na školení o tomto type sa nehovorilo.
    Nedošlo k zmene sadzby z dôvodu ZPS som myslela to, že celý rok platili 4+10% (boli "zdraví"), alebo celý rok platili 2+5% (mali zníženú pracvnú schopnosť).

    Keď je SZČO celý rok a aj zamestnanec celý rok môže použiť tlačivo typu S ? - áno.

    Tlačivo má asi týždeň, na školeniach sa možno hovorilo o chystanom type Y - to je to dnešné S.

    Ročné zúčtovanie ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.