Zavrieť

Porady

účtovníčka

Ahojte.

Podnikať som začal v minulom roku a keďže o účtovníctve nemám ani páru, našiel som si účtovníka. Už po prvej návšteve však vo mne vzbudil pochybnosti, preto sa na vás obraciam s nasledovnými otázkami resp. problémami.

1. Účtovníčka ma presviedčal, že povinnosť platiť odvody do SP mi vznikne v každom prípade bez ohľadu na príjem. Môj argument, že mi odvodová povinnosť vznikne až vtedy, keď môj príjem presiahne sumu 4716€, považoval za chybný. Takže, kto má pravdu?

2. Vediem jazykovú školu. Väčšina klientov mi uhrádza faktúry na účet, ale stáva sa , že niekto zaplatí v hotovosti, tak mu vystavím príjmový doklad. Údajne to nemôžem, lebo vraj nemám registračnú pokladňu...zdá sa mi to ako nezmyslel. Či?

3. Číslovanie faktúr - nový rok vraj musím začať s novým číslovaním, nemôžem pokračovať v starom číselnom rade? Pravda alebo lož?

4. Označenie zálohových faktúr - môže mať to isté číslo ako následná konečná faktúra?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gabko1 Pozri príspevok
    Ahojte.

    Podnikať som začal v minulom roku a keďže o účtovníctve nemám ani páru, našiel som si účtovníka. Už po prvej návšteve však vo mne vzbudil pochybnosti, preto sa na vás obraciam s nasledovnými otázkami resp. problémami.

    1. Účtovníčka ma presviedčal, že povinnosť platiť odvody do SP mi vznikne v každom prípade bez ohľadu na príjem. Môj argument, že mi odvodová povinnosť vznikne až vtedy, keď môj príjem presiahne sumu 4716€, považoval za chybný. Takže, kto má pravdu? chybná môže byť suma, ak ide o príjem za rok 2013. Minimálny VZ platný od 1.1.2014 ešte nepoznám, táto suma platí pre príjem v roku 2012. Po prekročení tržieb za rok 2012 sa stávaš povinným pltitelom od 1.7.2013.

    2. Vediem jazykovú školu. Väčšina klientov mi uhrádza faktúry na účet, ale stáva sa , že niekto zaplatí v hotovosti, tak mu vystavím príjmový doklad. Údajne to nemôžem, lebo vraj nemám registračnú pokladňu...zdá sa mi to ako nezmyslel. Či?
    Povinnosť evidovať tržby ERP sa vzťahuje na predaj tovaru a služby vymenované v prílohe zákona o ERP.
    3. Číslovanie faktúr - nový rok vraj musím začať s novým číslovaním, nemôžem pokračovať v starom číselnom rade? Pravda alebo lož? Nemôžeš pokračovať v číslovaní faktúr z predch. kal.roka. Založ si nový číselný rad platný pre rok 2013.

    4. Označenie zálohových faktúr - môže mať to isté číslo ako následná konečná faktúra? Pre číslovanie zálohových faktpr treba tiež vytvoriť samostatný číselný rad. Číslo zálohovej faktpry nemusí byť zhodné s číslom vyúčtovacej faktúry.
    odpoveď v texte

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Xanti, Zdenka 0705, Tamila, kn-alka, Dav, Darina1234
    6

    gabko1 je offline (nepripojený) gabko1

    gabko1
    ďakujem za rady Doplním :

    1. Ide o príjem za rok 2012, takže suma sedí.

    2. Podľa tej prílohy k ERP k 1.1.2012 tam takáto povinnosť pre jazykovky nebola.

    3. Hmm, tak to je pruser, pokračoval som v číslovaní z minulého roka...

    4. Tak tu bude tiež problém, nakoľko čísla boli rovnaké...

    Ešte nejaké bonusové otázočky

    Pôvodne som chcel ísť na paušálne výdavky, takže som si viedol len peňažný denník. Teraz som si to však rozmyslel a pôjdem na klasické JU. Pri ňom však mám povinnosť viesť aj účtovné knihy. Čo s tým neraz narobím? Mám ich spätne urobiť za minulý rok? A tento rok začnem nové? A keď chcem za rok 2013 robiť paušálne výdavky?
    gabko1

    nájdi si dobrého účtovníka... Táto osoba zhodnotí, či je pre teba vhodný paušal, resp. jednoduché účtovníctvo... Len sa jej zver do rúk....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gabko1 Pozri príspevok
    ďakujem za rady Doplním :

    1. Ide o príjem za rok 2012, takže suma sedí.

    2. Podľa tej prílohy k ERP k 1.1.2012 tam takáto povinnosť pre jazykovky nebola.

    3. Hmm, tak to je pruser, pokračoval som v číslovaní z minulého roka...

    4. Tak tu bude tiež problém, nakoľko čísla boli rovnaké...

    Ešte nejaké bonusové otázočky

    Pôvodne som chcel ísť na paušálne výdavky, takže som si viedol len peňažný denník. Teraz som si to však rozmyslel a pôjdem na klasické JU. Pri ňom však mám povinnosť viesť aj účtovné knihy. Čo s tým neraz narobím? Mám ich spätne urobiť za minulý rok? A tento rok začnem nové? A keď chcem za rok 2013 robiť paušálne výdavky?
    Mal si v roku 2012 zamestnancov ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gabko1 Pozri príspevok
    ďakujem za rady Doplním :

    1. Ide o príjem za rok 2012, takže suma sedí.

    2. Podľa tej prílohy k ERP k 1.1.2012 tam takáto povinnosť pre jazykovky nebola.

    3. Hmm, tak to je pruser, pokračoval som v číslovaní z minulého roka...

    4. Tak tu bude tiež problém, nakoľko čísla boli rovnaké...

    Ešte nejaké bonusové otázočky

    Pôvodne som chcel ísť na paušálne výdavky, takže som si viedol len peňažný denník. Teraz som si to však rozmyslel a pôjdem na klasické JU. Pri ňom však mám povinnosť viesť aj účtovné knihy. Čo s tým neraz narobím? Mám ich spätne urobiť za minulý rok? A tento rok začnem nové? A keď chcem za rok 2013 robiť paušálne výdavky?
    Ak sú pre teba výhodnejšie skutočné výdavky a máš spracovaný peňažný denník, môžeš si uplatniť v zmysle § 6 odst. 14 ZoDzP zdanenie formou daňovej evidencie

    (14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

    -------
    Daj si do google "daňová evidencia", nájdeš množstvo odborných článkov s návodom ako ju viesť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.