Zavrieť

Porady

Účtovníčka na HPP alebo na živnosť?

Ahojte

chcela by som sa s Vami poradit. Momentalne som zamestnana na HPP ako uctovnicka. Co je vyhodnejsie aj z hladiska mna, aj z hladiska mojho zamestnavatela?Ak by som mu vykonaval ucto na zaklade toho, ze by som si urobila zivnost a fakturovala mu to ako sluzby?Alebo je vyhodnejsie zostat ako uctovnicka v pracovnom pomere. Jedna sa mi o to, ze v buducnosti planujem robit ucto viacerym firmam, ale zatial mam len tuto jednu firmu.
Poradte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Keď máš HPP tak všetky odvodové povinnosti za Teba preberá zamestnávateľ . Pokiaľ budeš pracovať na ŽL - budeš pánom sama sebe , všetky povinné platby si budeš hradiť sama . Ale pri väčšom počte firiem budeš sa môcť naplno venovať svojej práci a nebude Ťa žiadny šéf buzer .... .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    rage1
    takze ziadna vyhoda ak by som to robila na ZL?
    rage1 já netvrdím , že to je nevýhodné . Môžeš to robiť aj ŽL a fakturovať Tvojej firme za vedenie účtovníctva . Pozri tým pádom ako budeš pre firmu účto robiť na fa , tak firma bude mať o jedného zamestnanca menej a odpadne jej povinnosť plaťiť za Teba už spomínané odvody do poisťovní , nebude musieť Ti dávať trebárs obedy / ak dostávaš / atď . čiže tu ušetrí firma .

    Ak si teraz vybavíš ŽL tak nebudeš platiť zatiaľ SP ale ZP budeš platiť minimum 910,- Sk , až do podania Tvojho prvého DP . No a čo sa týka Tvojej dane , dá sa to ustriehnúť aspoň niečo .

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    rage1 - ale ako živnostníčka si môžeš dať do nákladov uznateľných plno školení (ktoré vlastne môžu byť i ako dovolenka), dalej napríklad náklady na dochádzanie (cestovné rôzne či náklady na auto) za klientami či hľadaním potencionálnych klientov...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    No a čo sa týka Tvojej dane , dá sa to ustriehnúť aspoň niečo .[/QUOTE]


    No veď práve , napísala som to jednou vetou . Však keď robí účto , tak by to mohla vedieť .

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    rage1
    ak si všetko dobre premyslíš tak živnosť môže byť výhodnejšia, hlavne ak budeš zvládať viac firiem, s firmou sa dohodneš na odmene vo výške momentálnych nákladov na tvoju mzdu, čiže náklady im ostanú tie isté a odpadne im náročná evidencia zamestnancov, platenie PN, dovoleniek, stravného, ročných zúčtovaní, prehľadov, ELDZ a pod. Takto od teba dostanú raz do mesiaca faktúrku a hotovo. Ty sa už zariadiš tak aby tvoj daňový základ na konci roka vyšiel "únosný".

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Odporúčam jednoznačne na živnosť! Keď si stihneš urobiť robotu, odídeš a doma môžeš robiť ďalšieho klienta, ale ísť len tak na pokec k susede, a nemusíš trčať zbytočne vo firme, ošetríš si zodpovednosti v zmluve, a si sama sebe paňou.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Ja pracujem momentálne v súbehu. V HPP robím hlavnú účtovníčku v reklamnej agentúre a na živnosť robím doma účtovníctvo jednoduché aj podvojné asi 15 subjektom. Môžem ti povedať že to nie je bohviečo prísť z práce a rovno sadnúť za počítač a ja už som presvedčená že sa idem s mojím zamestnávateľom dohdonúť na rozviazaní pracovného pomeru a vedení účtovníctva na živnosť s tým že sa budem venovať iba živnosti a nebudem musieť odrobiť celý deň v zamestnaní a potom ešte doma do noci. :-(
    Takže ak plánuješ v budúcnosti viesť účtovníctvo viacerým subjektom odporúčam ti živnosť, prvý rok si budeš musieť platiť iba minimálne zdravotné poistenie, ale môžeš si dať veľa vecí do nákladov a budeš mať voľnejšiu ruku :-)

    Účtovníčka na HPP alebo na živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.