Zavrieť

Porady

Zámenná zmluva - Poradíte ?

Dobrý deň,
môj otec pred 32 rokmi zasadil 4 stromy - druh Smrek obyčajný na jeho súkromnej parcele. 32 rokov sa staral o rast a vývoj týchto stromov. Po tom, čo umrel som 6 rokov túto úlohu plnil ja. V r.2011 som s obcou uzavrel Zámennú zmluvu pozemkov. Komkrétne : rozloha pozemku ostala nezmenená, avšak došlo len k jeho posunutiu o 3 metre. Tu sa začína môj problém. V šírke týchto 3 m rástú tieto stromy. Môj sused požiadal po zámennej zmluve hneď obec o výrub týchto stromov, čo mu aj bolo schválené. No ja s týmto výrubom stromov nesúhlasím, nakoľko si myslím, že napriek zámennej zmluve mám na tieto stromy určité právo a nárok. Viete mi poradiť, či môj názor je správny t.j. či sa môžem domáhať nároku na tieto stromy, alebo rozhodovať o týchto stromoch má už len obec ? Došlo predsa len k zámennej zmluve pozemkov, nie vecí ktoré rástli alebo nachádzali sa na tomto pozemku. Tieto stromy sú spomienka a moja srdcová záležitosť, nechcem, aby sa zrezali. Viete mi poradiť kto je skutočným vlastníkom stromov a kto o nich môže rozhodovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Zabudol som spomenúť, že tie stromy zároveň vytvárajú aj krásnu paravánu súkromia. sú ozaj nádherné. tak verím, že mi niekto dá radu ako to poriešiť.
    Takže ahoj Buchač, podľa tvojho názoru mám na tie stromy len morálne právo ? Nedá sa to nejako napadnúť? Veď sa jedná o 30-ročné vlastníctvo veci.
    32 rokov patril mne aj spolu so stromami. Po zámennej zmluve sa stromy ocitli na obecnom pozemku. A sused požiadal obec o výrub týchto stromov - čo mu aj povolili.
    Niekde som počul, že pokiaľ sa o pozemok toľko rokov staráš, obhospodaruješ ho, máš nejaký nárok ( či bud na predkupné právo ) alebo niečo podobné.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Vydrazenie sa na teba nevztahuje, lebo majitel pozemku je znamy.

    Tym, ze ste pozemky zamenili,majitel pozemku je zaroven aj majitel stromov,myslim, ze nemas ziaden narok.

    Ma sused na vypilenie stromov vazny dovod?Ohrozuju niekoho?Alebo...?
    Skus sa obratit na ochranarov , zivotne prostredie a pod.Ak nie su z nejakeho dovodu nepezpecne a su zdrave, mozno sa ich podari zachranit. Niekedy pomoze aj zmedializovanie bezdoovodnych vyrubov starych stromov ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Lukáš38 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    môj otec pred 32 rokmi zasadil 4 stromy - druh Smrek obyčajný na jeho súkromnej parcele. 32 rokov sa staral o rast a vývoj týchto stromov. Po tom, čo umrel som 6 rokov túto úlohu plnil ja. V r.2011 som s obcou uzavrel Zámennú zmluvu pozemkov. Komkrétne : rozloha pozemku ostala nezmenená, avšak došlo len k jeho posunutiu o 3 metre. Tu sa začína môj problém. V šírke týchto 3 m rástú tieto stromy. Môj sused požiadal po zámennej zmluve hneď obec o výrub týchto stromov, čo mu aj bolo schválené. No ja s týmto výrubom stromov nesúhlasím, nakoľko si myslím, že napriek zámennej zmluve mám na tieto stromy určité právo a nárok. Viete mi poradiť, či môj názor je správny t.j. či sa môžem domáhať nároku na tieto stromy, alebo rozhodovať o týchto stromoch má už len obec ? Došlo predsa len k zámennej zmluve pozemkov, nie vecí ktoré rástli alebo nachádzali sa na tomto pozemku. Tieto stromy sú spomienka a moja srdcová záležitosť, nechcem, aby sa zrezali. Viete mi poradiť kto je skutočným vlastníkom stromov a kto o nich môže rozhodovať?
    ...v tomto prípade iba ak morálne ...aspoň ja to tak vidím ....

    Morálka (z lat. moralitas, správné chování, od mos, moris, mrav) znamená celkovou představu správného jednání ve společnosti.
    Od pravidel zdvořilosti se liší tím, že se týká věcí závažných a podstatných, na druhé straně od práva se liší tím, že se nedá soudně vymáhat a na její porušení nejsou sankce (tresty).
    Používá se ve dvojím významu:
    - v normativním významu znamená to, co je z vnitřního přesvědčení správné nebo naopak nepřípustné, případně i soubor principů, podle nichž se má lidské jednání a rozhodování hodnotit;
    - v popisném významu je to pojem pro to, čím se členové určité společnosti nebo skupiny opravdu řídí, co jejich společnost vyžaduje a co naopak odmítá.
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Morálka

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Lukáš38 Pozri príspevok
    Takže ahoj Buchač, podľa tvojho názoru mám na tie stromy len morálne právo ? Nedá sa to nejako napadnúť? Veď sa jedná o 30-ročné vlastníctvo veci.
    ...já Ti nevím Karle ...

    Ale ak sa fakt jedná o to morálne právo ...šak čítaj poriadne ...
    na druhé straně od práva se liší tím, že se nedá soudně vymáhat a na její porušení nejsou sankce (tresty).

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Lukáš38 Pozri príspevok
    Niekde som počul, že pokiaľ sa o pozemok toľko rokov staráš, obhospodaruješ ho, máš nejaký nárok ( či bud na predkupné právo ) alebo niečo podobné.
    ...to je oblasť vyvlastnenia pozemku vydržaním ....viď

    http://www.google.sk/search?client=o...hannel=suggest

    Zámenná zmluva - Poradíte ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.