Zavrieť

Porady

zaniknuté záväzky

Zdravím všetkých, potreboval by som poradiť ako zaúčtovať zaniknuté záväzky( premlčané neuhradené došlé faktúry). V postupoch účtovania je v § 74 ods. 4 písané, že sa účtujú na príslušný účet ostatných výnosov.
Príklad: ako zaúčtujem zaniknutý záväzok:

Došlá faktúra: služba 10 000,-- 518/xxx
DPH 1 900,-- 343/xxx
faktúra : 11 900,-- /321

Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    annely je offline (nepripojený) annely

    annely
    dobry den,
    poradi niekto ako zauctovat uhradu stareho zavazku odpisaneho, ktory sme museli po 5 rokoch uhradit ? vdaka

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Zaúčtuješ na ostatné výnosy, keď sa týkajú prevádzky, tak 321/648.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, ale ak je doteraz DPH na 343 MD, lebo ako neuhradená - tam zostala (ide o starý záväzok), tak treba tiež vysporiadať. A tu je dilema. dívať sa na 343MD ako na pohľadávku? 538/343nedaňovo odpísať?
    alebo kompenzovať ten záväzok zápisom 648/343?
    Ja som za ten druhý spôsob, nakoľko oprávnená pohľadávka voči štátu mi nikdy nevznikla - DPH nebola uhradená.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Tiež mám podobný prípad: môj klient má zaúčtovanú DF r.2002; DPH bola uhradená a uplatnená. Zostala neuhradená suma za službu. Dodávateľ dodnes nepožadoval úhradu fa, ani neodsúhlasoval zostatok inventarizáciou pohľadávok. T.č. môj klient nemá už záujem faktúru uhradiť. Ale čo stým? v r.2005 by mal byť tento záväzok premlčaný? môžem ho zaúčtovať do výnosov; treba to nejako zdokladovať?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Lida
    áno, ale ak je doteraz DPH na 343 MD, lebo ako neuhradená - tam zostala (ide o starý záväzok), tak treba tiež vysporiadať. A tu je dilema. dívať sa na 343MD ako na pohľadávku? 538/343nedaňovo odpísať?
    alebo kompenzovať ten záväzok zápisom 648/343?
    Ja som za ten druhý spôsob, nakoľko oprávnená pohľadávka voči štátu mi nikdy nevznikla - DPH nebola uhradená.
    Ak potrebujem odpísať DPH, tak by som zaúčtovala 548/343 nedaňovo.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Lida
    áno, ale ak je doteraz DPH na 343 MD, lebo ako neuhradená - tam zostala (ide o starý záväzok), tak treba tiež vysporiadať. A tu je dilema. dívať sa na 343MD ako na pohľadávku? 538/343nedaňovo odpísať?
    alebo kompenzovať ten záväzok zápisom 648/343?
    Ja som za ten druhý spôsob, nakoľko oprávnená pohľadávka voči štátu mi nikdy nevznikla - DPH nebola uhradená.
    prečo to má dopad aj na dph? ved v otázke nie je konkrétne napísané z ktorého roku je faktúra. Môžete mi to niekto vysvetliť?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    renča1
    prečo to má dopad aj na dph? ved v otázke nie je konkrétne napísané z ktorého roku je faktúra. Môžete mi to niekto vysvetliť?
    Je to preto, lebo niekedy bola podmienka zaplatenia na uplatnenie odpočítania DPH. A tak sa mohlo stať, že DPH ešte stále visí v daňovej evidencii ako možný nárok na odpočet. Keďže záväzok dodávateľovi sa nikdy v budúcnosti nezaplatí, tak aj DPH sa musí dostať preč z daňovej evidencie.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    kalkulka
    Je to preto, lebo niekedy bola podmienka zaplatenia na uplatnenie odpočítania DPH. A tak sa mohlo stať, že DPH ešte stále visí v daňovej evidencii ako možný nárok na odpočet. Keďže záväzok dodávateľovi sa nikdy v budúcnosti nezaplatí, tak aj DPH sa musí dostať preč z daňovej evidencie.
    no, ved to viem, ale v otázke nie je udaný rok závazku. Aha , vy ste ho spomenuli asi pre istotu , ak by závazok bol taký starý....už chápem. ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    548/221
    ak ste ho odpísali a aj zdanili, tak 548 je daňový náklad.
    podobne len opačným zápisom sa účtujú prijaté úhrady za odpísané pohľadávky 221/648.................. /pre úplnosť/
    Naposledy upravil KEJKA : 07.03.11 at 04:46 Dôvod: opravené na základe upozornenia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.