Zavrieť

Porady

FA vystavene v roku 2012 a zaplatené v r 2013

Dobrý deň,
20.12.2012 som nakúpil od istej firmy tovar, ktorý som aj v danom roku predal. Dátum splatnosti FA je však január 2013. FA som uhradil tento rok 2013 a potrebujem vedieť, či môžem túto FA zaradiť do daňového priznania za rok 2012. Viem, že s.r.o. môže takúto faktúru účtovať do roku 2012, ale ako je to v prípade živnostníka? Keďže príjem z daného tovaru je zaregistrovaný v účtovníctve za rok 2012, nemyslím, že náklady na tento tovar môžem účtovať až v roku 2013.

Ďakujem
Usporiadat
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
V jednoduchom účtovníctve účtuješ príjmy a výdavky dňom úhrady. Nezáleží na tom, že si už uvedený tovar predal a príjem máš v 2012.
V roku 2012 eviduješ faktúru v záväzkoch, v roku 2013, keď bude uhradená, tak sa zaúčtuje do výdavkov.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

v JÚ neúčtuješ o nákladoch a výnosoch ale o výdavkoch a príjmoch a to vtedy kedy tieto vznikli, teda keď reálne prebehla platba...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Neskoro sa pytate, ked ste predal, mal ste uhradit najneskor 31.12. a mali by ste ju aj vo vydavkoch.
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

..a aký vplyv má tento záväzok na daňové priznanie? Teda nemôžem si to reálne odpísať z daňového priznania a znížiť daň a túto sumu?
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

..len nechápem prečo, keď v roku 2012 vezmem tovar za dajme tomu 10 000 € a obratom ho predám za dajme tomu 18 000 €, ktoré reálne zaregistrujem v ERP..a zaplatím o 14 dní neskôr..si nemôžem pridať do výdavkov na rok 2012. Tak daň zo zisku musím priznať v roku 2012, ale výdavok si môžem zaevidovať až na ďalší rok.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

pretože taký je zákon o dani z príjmov
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

..a ked 01.02.2013 odovzdám živnosť, kde si tento výdavok uplatním? je to chorý zákon aj s chorými zástupcami živnostníkov.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

vandaniels Pozri príspevok
..a ked 01.02.2013 odovzdám živnosť, kde si tento výdavok uplatním? je to chorý zákon aj s chorými zástupcami živnostníkov.
v roku 2013
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

vandaniels Pozri príspevok
..len nechápem prečo, keď v roku 2012 vezmem tovar za dajme tomu 10 000 € a obratom ho predám za dajme tomu 18 000 €, ktoré reálne zaregistrujem v ERP..a zaplatím o 14 dní neskôr..si nemôžem pridať do výdavkov na rok 2012. Tak daň zo zisku musím priznať v roku 2012, ale výdavok si môžem zaevidovať až na ďalší rok.
Podla mna to je spravodlivejsie ako v podvojnom ucte. Vy ste ho realne zaplatil v 2013,tak si ho realne aj v tom roku odpocitate, to ze je na fakture splatnost 1/2013 vam nebranilo zaplatit este v 2012
. Tak isto fakturu ktoru vam neuhradili tak date do prijmov az vtedy ked vam ju uhradia.
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

..to je síce super, ale daná firma mala počas sviatkov dovolenku..a keďže som FA platil v hotovosti, nebolo to do konca roku 2012 možné..a bolo zo možné až v roku 2013. Ďakujem vám všetkým za odpovede..len ma mrzí, že s.r.o takúto možnosť má..a živnostník, ktorý žije z ruky do pusy, má právo akurát tak platiť dane!
0 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

..a nič spravodlivé na tom nevidím, keďže zo zisku na tovare mám zaplatiť v danom roku daň, a ak na ďalší rok pôjdem do mínusu..nikto mi navýšenú daň za uplynulý rok nevráti. (keďže som si náklady za tovar nemohol v roku 2012 odpísať)
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Aká spravodlivosť? V podvojnom účtovníctve musíš zdaniť všetky vystavené faktúry a nikoho nezaujíma, že ti polovicu z nich nevyplatili - t.j. peniaze nemáš, lebo nie sú uhradené, ale daň z nich zaplatiť musíš.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ináč nič Ti nebráni viesť podvojné účtovníctvo/ aj keď si živnostník/ , ak si myslíš , že je to výhodnejšie pre Teba.
1 0
vandaniels vandaniels

vandaniels je offline (nepripojený) vandaniels

hmm..tak doteraz kým nebol fiškál na ERP, bolo to všetko trošku jednoduchšie..nič sa nedá robiť, ale ďakujem.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

vandaniels Pozri príspevok
hmm..tak doteraz kým nebol fiškál na ERP, bolo to všetko trošku jednoduchšie..nič sa nedá robiť, ale ďakujem.
....povedala by som, že nie jednoduchšie....., ale kvôli takýmto špekulantom ten zákon vznikol a taktiež ten o obmedzení hotovostných platieb..... takže tak. Aspoň viem, na koho si môžem ponadávať....
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ber to tak, že si točil cudzie peniaze
0 0
Lady0987 Lady0987

Lady0987 je offline (nepripojený) Lady0987

chcem sa opytat som zivnostnicka a mam vystavenu fakturu za rok 2012 a aj datum splatnosti na fakture je rok 2012 ale na ucet mi prisla v roku 2013 mozem si ju zauctovat v roku 2012? dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lady0987 Pozri príspevok
chcem sa opytat som zivnostnicka a mam vystavenu fakturu za rok 2012 a aj datum splatnosti na fakture je rok 2012 ale na ucet mi prisla v roku 2013 mozem si ju zauctovat v roku 2012? dakujem
Zaeviduješ ju do knihy pohladávok a uvedieš vo výkaze o majetku a záväzkoch (ak vedieš JU).
Úhrada faktúry je príjmom roku 2013
1 0
Lady0987 Lady0987

Lady0987 je offline (nepripojený) Lady0987

dakujem ale ja som zabudla dodat ze si robim danove ale pausalne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lady0987 Pozri príspevok
dakujem ale ja som zabudla dodat ze si robim danove ale pausalne
Zdanenie príjmov je rovnaké, len pri paušálnych výdavkoch neprikladáš k DP účtovné výkazy. Knihu pohľadávok musíš viesť tiež.

Nezadávaj rovnaké otázky do viacerých tém.
0 0
Načítať ďalšie