Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    500 eur. Ale pozor platí to spolu - aj pre príjem podľa §6odst 3 aj §8 1a.

    tomas112 je offline (nepripojený) tomas112

    tomas112
    mám otázočku - ak mal zamestnanec príjem z prenájmu, ktorý nepresiahol 500 € je povinný si podať sám daňové priznanie, alebo mu ho môže vykonať zamestnávateľ?...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tomas112 Pozri príspevok
    mám otázočku - ak mal zamestnanec príjem z prenájmu, ktorý nepresiahol 500 € je povinný si podať sám daňové priznanie, alebo mu ho môže vykonať zamestnávateľ?...
    Keďže vlastne z prenájmu nemá zdaniteľný príjem, môže požiadať zamestnávateľa o RZD .
    Ale - keďže je registrovaný na DU ... tak potom by bolo dobré to dať DU vedieť (oznámiť) - že nemal takýto príjem, lebo ho určite vyzvú na podanie DP (dakedy v lete ho potom bude musieť spraviť!).
    takže podľa mňa je najjednoduchšie spraviť si to DP sám - teraz.

    jimmiii je offline (nepripojený) jimmiii

    jimmiii
    Mal by som dotaz ohladom takejto modelovej situacie :

    Pracujem na dohodu kde moj mesacny prijem je 100€, u svojho zamestnavatela podpisem vyhlasenie o nezdanitelnej ciastke kedze je to moj jediny prijem, tym padom mi nie je strhavana dan z prijmu.
    V priebehu roka sa ale zamestnam aj na TPP s hrubym platom napr 600€. Teda pracujem na dohodu aj na TPP.
    Stale bude platit nezdanitelna ciastka pre pracu na dohodu? alebo mi postupne v priebehu roku vznikne nedoplatok na dani?

    Dakujem za odpoved

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jimmiii Pozri príspevok
    Mal by som dotaz ohladom takejto modelovej situacie :

    Pracujem na dohodu kde moj mesacny prijem je 100€, u svojho zamestnavatela podpisem vyhlasenie o nezdanitelnej ciastke kedze je to moj jediny prijem, tym padom mi nie je strhavana dan z prijmu.
    V priebehu roka sa ale zamestnam aj na TPP s hrubym platom napr 600€. Teda pracujem na dohodu aj na TPP.
    Stale bude platit nezdanitelna ciastka pre pracu na dohodu? alebo mi postupne v priebehu roku vznikne nedoplatok na dani?

    Dakujem za odpoved
    prečo nedoplatok na dani? zamestnávateľ ti predsa musí zrážač preddavky na daň v 19% sadzbe....preplatok ti vznikne, ak požiadaš o RZD alebo DP vznikne ti preplatok na dani z príjmu podľa § 5 ZDP....
    a je na tebe, či si ako dohodár dáš ukončiť NČZD a uplatníš si ju v zamestnaní, alebo to necháš tak....

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    vyhlásenie môžeš mať podpísané len u 1 zamestnávateľa preto by si 1 z týchto príjmov mal hneď zdaňovaný, bolo by lepšie keby si si prestal uplatňovať odp.pol. z dohody a uplatnil by si zo zamestnania a z dohody by Ti sťahovali hneď daň.

    jimmiii je offline (nepripojený) jimmiii

    jimmiii
    Dakujem, pravdepodobne som tomu uz pochopil

    este jeden dotaz ohladom dvoch zamestnani.
    TPP s prijmom 600€ sa nezmesti do hranice nezdanitelneho zakladu 3 735,94 pre rok 2013, takze z tohto platu sa bude normalne odvadzat 19% dan
    ako je to s dohodou? tych 100€ mesacne sa zmesti do tej hranice...teda plat z dohody moze byt oslobodeny od dane? Alebo sa vsetky moje prijmy scitavaju a teda v konecnom dosledku nebudem mat narok na vratenie dane z dohody?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jimmiii Pozri príspevok
    Dakujem, pravdepodobne som tomu uz pochopil

    este jeden dotaz ohladom dvoch zamestnani.
    TPP s prijmom 600€ sa nezmesti do hranice nezdanitelneho zakladu 3 735,94 pre rok 2013, takze z tohto platu sa bude normalne odvadzat 19% dan
    ako je to s dohodou? tych 100€ mesacne sa zmesti do tej hranice...teda plat z dohody moze byt oslobodeny od dane? Alebo sa vsetky moje prijmy scitavaju a teda v konecnom dosledku nebudem mat narok na vratenie dane z dohody?
    Ak podpíšeš vyhlásenie u zamestnávatela na prac.zmluvu, bude ti zdaňovať len rozdiel medzi hrubou mzdou (zníženou o zrazené poistné) a mesačnou NČZD.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jimmiii Pozri príspevok
    Dakujem, pravdepodobne som tomu uz pochopil

    este jeden dotaz ohladom dvoch zamestnani.
    TPP s prijmom 600€ sa nezmesti do hranice nezdanitelneho zakladu 3 735,94 pre rok 2013, takze z tohto platu sa bude normalne odvadzat 19% dan
    ako je to s dohodou? tych 100€ mesacne sa zmesti do tej hranice...teda plat z dohody moze byt oslobodeny od dane? Alebo sa vsetky moje prijmy scitavaju a teda v konecnom dosledku nebudem mat narok na vratenie dane z dohody?
    RZD sa robí preto, aby sa ti ročne vysporiadali preddavky s daňovou povinnosťou......
    a ako to celé bude, záleží či každý jeden mesiac využiješ celú 1/12 ročnej NČZD.....
    ak nie, tak bude preplatok, ak áno, nevznikne ani preplatok a ani nedoplatok (neriešim prípadné PN, očr a lebo iné neprítomnosti v práci)

    Aká je max.výška príležitostných príjmov oslobodených od dane za rok 2012 a 2013?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.