Zavrieť

Porady

Požičané vozidlo z iného kraja

Kde podať daňové priznanie pri požičanom vozidle z iného kraja.

Ahojte
Prosím Vás vedeli by ste poradiť ohľadom podania daňového priznania z MV.
.................................................. .................................................. ......................
Príklad z roku 2010 DRSR
10. Otázka:
Podnikateľ - fyzická osoba na základe zmluvy bezplatne poskytuje motorové vozidlo spoločnosti. Kto má povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel (držiteľom motorového vozidla je podnikateľ) ? V našom prípade PO nám požičala bezplatne vozidlo z iného kraja.
Odpoveď:
V ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach sú vymedzení daňovníci dane z motorových vozidiel. Jedným z daňovníkov vymedzených v citovanom ustanovení je podľa ods. 1 písm. a) držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Ak držiteľ vozidla nepoužíva vozidlo na podnikanie, ale predmetné vozidlo začne využívať na podnikanie iná fyzická osoba resp. právnická osoba, podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach je daňovníkom dane z motorových vozidiel užívateľ vozidla.
Ak fyzická osoba - podnikateľ vypožičia vlastné motorové vozidlo, ktorého je držiteľom slovenskej spoločnosti, ktorá predmetné vozidlo použije na podnikanie (za účelom dosiahnutia zisku), daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach slovenská spoločnosť, čiže užívateľ vozidla.
Slovenská spoločnosť je ako daňovník dane z motorových vozidiel za vypožičané vozidlo, ktoré je v roku 2010 predmetom dane z motorových vozidiel podľa § 84 ods. 1 zákona o miestnych daniach, povinná zaplatiť daň resp. pomernú časť dane z motorových vozidiel a podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel v lehote do 31. januára 2011.
.................................................. .................................................. ...................
V našom prípade rozdiel je v tom, že nám bezplatne požičala firma vozidlo z iného kraja(je aj držiteľom aj vlastníkom, EČ je Senec). Mi sme z Trnavského a oni z Bratislavského. V januári 2012 ešte používali oni vozidlo a od februára 2012 vozidlo používa naša firma. Oni odhlásili vozidlo k 31.01.2012 z DU a mi sme prihlásili od 01.02.2012 u nás na DU. Teraz nevieme kto a kde musí podať daňové priznanie. Či sme vôbec mali odhlasovať a prihlasovať vozidlo. Zistil som, že treba podať daňové priznanie v tom kraji DP do ktorého vozidlo patrilo do 31.12.2011. Môžeme mi firma z Trnavského kraja podať DP napr. v Senci?
Prosím skúste mi poradiť. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    junior78 je offline (nepripojený) junior78

    junior78
    Info pre tých, ktorý budú riešiť niečo podobné.

    Bol som na DU kde mi povedali, že oznámenie sme mali odovzdať v Senci na DÚ ale oni zistili podľa EČ kam patrí auto a poslali oznámenie do Senca. Teraz len musíme podať DP do Senca aj keď sme firma z Trnavského kraja a podstate všetko je v poriadku.

    Čiže DP treba odovzdať v tom kraji kam patrí EČ.

    Požičané vozidlo z iného kraja

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.