Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovani

Zdravím

chcem sa ubezpečiť v mojich vedomostiach či nevedomostiach, tak poprosím o usmernenie.

Dobre si myslím ak si myslím, že nevykonám ročné zúčtovanie zamestnancovi ak u nás neodpracoval celý rok a kedže zdaňovacie obdobie je od 1.1. - 31.12 a on nastúpil v marci, takže mu vystavím potvrdenie o prijme, pravda?

A ďalej sa chcem ubezpečiť v tom, či mám alebo nemám vykonať RZ zamestnancovi, ktorý okrem príjmu za účtovné obdobie u nás mal aj iný príjem vo výške 1115,50€, kedže nepresiahol sumu 1822,37€ tak mu vykonám RZ, mám pravdu??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    naty-ka Pozri príspevok
    1. nemal žiadny prijem, bol vycestovaný a po návrate nastúpil u nás.
    2. no rozumiem pod tým, že zamestnanec mal príjem z prenájmu nehnuteľnosti (pôdy), tak ako to bude vlastne?
    2. Zamestnanec je povinný sám si podať DP typu B. Vystavíš mu potvrdenie o zdan.mzde. Zamestnancovi táto povinnosť nevzniká len v prípade, ak jeho celkový príjem (závislá činnosť + príjem z prenájmu) nepresiahol 1/2 NČZD. Neposudzujú sa každý príjem samostatne.

    Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

    Katarina1
    Práve v tom § 38 máš napísané: Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy LEN zo závislej činnosti uvedené v § 5... Preto je povinný podať DP :-)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. Ak ti zamestnanec do 15.2.2013 doručí písomnú žiadosť o vykonanie RZD, si povinná mu ho urobiť. Ak mal príjem (do marca) od iného zamestnávatela, je povinný k žiadosti priložiť potvrdenie od iného zam.

    2. Čo rozumieš iným príjmom ? Zamestnanec je starobný dôchodca ?

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    RZ dane si povinná vykonať na základe žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania aj prvému, aj druhému pracovníkovi. Zároveň sú povinní doložiť Potvrdenia od iných zamestnávateľov, ak nejakí boli
    Ak nepožiadajú, tak im dáš /pošleš/ Potvrdenie za rok 2012 Ty ako zamestnávateľ.

    naty-ka je offline (nepripojený) naty-ka

    naty-ka
    1. nemal žiadny prijem, bol vycestovaný a po návrate nastúpil u nás.
    2. no rozumiem pod tým, že zamestnanec mal príjem z prenájmu nehnuteľnosti (pôdy), tak ako to bude vlastne?

    naty-ka je offline (nepripojený) naty-ka

    naty-ka
    A vieš mi aj odcitovať zákon, ktorý toto hovorí, lebo zatiaľ čo som ja čítala som nič takéto nenašla tak aby som to mala aj podložené zo zákona...dakujem..

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    naty-ka Pozri príspevok
    A vieš mi aj odcitovať zákon, ktorý toto hovorí, lebo zatiaľ čo som ja čítala som nič takéto nenašla tak aby som to mala aj podložené zo zákona...dakujem..
    Zákon 595/2003 Z.z. § 32

    naty-ka je offline (nepripojený) naty-ka

    naty-ka
    Takže pozorne som si prečítala §32 a k tomu patriace paragrafy a stále mám ten názor, že môžem zamestnancovi vykonať RZD. Mal ročný príjem 19 648,58 € -2521,49€(poistné)= 17 127,09€ mal ešte iný príjem čo som už vyššie písala s prenájmu pôdy vo výške 1115,50. Som už s toho popletená, tak ako to bude

    § 38
    Ročné zúčtovanie


    (1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, 122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.
    Naposledy upravil naty-ka : 23.01.13 at 12:18

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    naty-ka Pozri príspevok
    Takže pozorne som si prečítala §32 a k tomu patriace paragrafy a stále mám ten názor, že môžem zamestnancovi vykonať RZD. Mal ročný príjem 19 648,58 € -2521,49€(poistné)= 17 127,09€ mal ešte iný príjem čo som už vyššie písala s prenájmu pôdy vo výške 1115,50. Som už s toho popletená, tak ako to bude

    § 38
    Ročné zúčtovanie


    (1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, 122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.
    Však v príspevku 5 si už dostala odpoveď, že tomu druhému zamestnancovi NEMôŽEŠ spraviť RZD, dáš mu potvrdenie o zdan.mzde a on sám si musí spraviť daňové priznanie typu B.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    [QUOTE=naty-ka;2232461]Takže pozorne som si prečítala §32 a k tomu patriace paragrafy a stále mám ten názor, že môžem zamestnancovi vykonať RZD. Mal ročný príjem 19 648,58 € -2521,49€(poistné)= 17 127,09€ mal ešte iný príjem čo som už vyššie písala s prenájmu pôdy vo výške 1115,50. Som už s toho popletená, tak ako to bude

    .... tak, ako Ti tu radíme

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    naty-ka Pozri príspevok
    Takže pozorne som si prečítala §32 a k tomu patriace paragrafy a stále mám ten názor, že môžem zamestnancovi vykonať RZD. Mal ročný príjem 19 648,58 € -2521,49€(poistné)= 17 127,09€ mal ešte iný príjem čo som už vyššie písala s prenájmu pôdy vo výške 1115,50. Som už s toho popletená, tak ako to bude

    § 38
    Ročné zúčtovanie


    (1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane, 122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.
    Medzi aké príjmy si zaradila príjem z prenájmu ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.