Zavrieť

Porady

zmena prac.pomeru na nerovnomernú prevádzku

Zamestnávateľ ma preradil na nerovnomerné rozvrhnutie prac.času.Pritom pracujem každý pracovný deň v týždni celý mesiac 7,5 hod. denne, 37.5 hod.týždenne bez nejakých nerovnomerností. Navýšil mi ale fond pracovného času o každý sviatok, ktorý sa v mesiaci nachádza. Musím teda odpracovať navyše ďalších 7,5 hod. za každý sviatok buď v noci alebo cez víkend, hoci som prijatá na jednu smenu. Ako sa môžem brániť? Môže zamestnávateľ takto jednoducho (po odsúhlasení odborovým zvazom) zmeniť jednosmennú prevádzku na nerovnomerný pracovný čas a nechať ma pracovať od pondelku do piatku + sviatok (resp.náhrada) a nazvať to nerovnomerným pracovným časom? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času je upravené v § 87 Zákonníka práce. O nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času môže rozhodnúť zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, musí však byť zachovaná dĺžka priemerného týždenného pracovného času počas doby štyroch mesiacov. Z môjho pohľadu je rozhodujúce, čo máte dohodnuté v pracovnej zmluve. Ak máte v pracovnej zmluve presne dohodnutú pracovnú dobu napr. v pracovné dni od 8,00 do 15,30, podľa môjho názoru platí pracovná doba uvedená v pracovnej zmluve a zamestnávateľ Vám nemôže bez Vášho súhlasu zmeniť pracovné podmienky dohodnuté v zmluve a teda nemôže ani nerovnomerne rozvrhnúť pracovný čas.

    zmena prac.pomeru na nerovnomernú prevádzku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.