Zavrieť

Porady

Povinnosť osobného asistenta

Som starobná dôchodkyňa a vykonávam aj prácu osobného asistenta. Keďže som mala za rok 2012 z OA príjem 1415 Eur podávať daňové priznanie nemusím, všakže? Som registrovaná na daňovom úrade. Do Sociálnej poisťovne sa musím ísť nahlásiť, ak mesačne odpracujem ako osobný asistent iba 50 hodín mesačne? A so zdravotnou poisťovňou je to ako, tiež mám povinnosť sa tam nahlásiť? Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    - nemusí povinne robiť DP pri takom príjme - ale môže (možno sa aj oplatí, ak platila z dohody daň)

    odmenu za OA počítaš do roku, v ktorom bola skutočne vyplatená .
    Ja posielm oznámenie o nepodaní - z dôvodu nízkeho príjmu (pretože je tam DIČ - a potom by im chýbalo DP).
    Ale tohto roku pribudla strana 12 - tam sú udaje aj pre poisťovne - tak uvažujem, že tie DP spravím, aj keď nie je povinnosť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Okrem osobnej asistencie si mala v roku 2012 aj iný zdanitelný príjem ? (star.dôchodok sem nepatrí)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MaryPe Pozri príspevok
    Nie, iný príjem som nemala.
    Tvoj príjem neprekročil 1/2 NČZD, teda nie si povinná podať DP typu B za rok 2012 (ak by ťa však DU vyzval, treba tak urobiť).
    Osobní asistenti neplatia odvody do zdr.poisťovne, informuj sa v príl. pobočke, či ti vznikne povinnosť podať výkaz OA, keď nepodávaš DP.

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    Ahojte, študentka vykonávala prácu osobného asistenta v septembri - decembri 2012. Popri tom mala jednu DoBŠ. Jej príjem za rok 2012 nepresiahol sumu 1822 eur, ale tetuška na daňovom tvrdí, že musí urobiť DP. Tak teda - vypíše DP typ B, uplatní si 40% výdavky a uvedie aj príjem z dohody. Otázka: zahŕňam do príjmu asistenta za rok 2012 aj príjem za december uhradený v januári 2013? Našla som staré usmernenie, že sa zahŕňa až v období, kedy bol vyplatený, len neviem, či to ešte platí. Ďakujem za rady.

    Povinnosť osobného asistenta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.