Zavrieť

Porady

Možem si uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka v daňovom priznaní za r.2012?

V r.2012 som bola na rodičovskej dovolenke. Moje jediné príjmy boli 8 EUR - ako zamestnanec banky mám výhodnejšie vedenie účtu, zamestnávateľ mi poslal potvrdenie o príjmoch, kde túto sumu uvádza a 50 EUR - výnosy zo zaisteného podielového fondu, ktoré mi banka nezdanila, preto si musím podať daňové priznanie sama. Mám nárok uplatniť si v daň. priznaní nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 3644,74 EUR?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katja9 Pozri príspevok
    V r.2012 som bola na rodičovskej dovolenke. Moje jediné príjmy boli 8 EUR - ako zamestnanec banky mám výhodnejšie vedenie účtu, zamestnávateľ mi poslal potvrdenie o príjmoch, kde túto sumu uvádza a 50 EUR - výnosy zo zaisteného podielového fondu, ktoré mi banka nezdanila, preto si musím podať daňové priznanie sama. Mám nárok uplatniť si v daň. priznaní nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 3644,74 EUR?
    Dakujem.
    Nárok na NČZD máš. Ale kedže si nemala iné príjmy, ktoré by zakladali povinnosť podať DP, nemusíš ho podávať.
    Naposledy upravil Tweety : 29.01.13 at 10:14

    vanessa2 je offline (nepripojený) vanessa2

    vanessa2
    danové priznanie je povinný podať ten,koho zdaniteľné príjmy za rok 2012 presiahnu sumu 1822,37 eur

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katja9 Pozri príspevok
    Takže aj pri takomto nízkom príjme si uplatním celú sumu 3644,74 EUR?
    Dakujem.
    Áno, skús pozrieť môj doplnený príspevok.

    Katja9 je offline (nepripojený) Katja9

    Katja9
    Ja musím podať daňové priznanie kvôli výnosom z podielového fondu, ktoré mi nezdanili.

    Katja9 je offline (nepripojený) Katja9

    Katja9
    Tú NČZD som myslela k mojim príjmom zo závislej činnosti za r.2012, t.j. 8 EUR. Takže nemusím podávať danové priznanie. Musím ale potom požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katja9 Pozri príspevok
    Tú NČZD som myslela k mojim príjmom zo závislej činnosti za r.2012, t.j. 8 EUR. Takže nemusím podávať danové priznanie. Musím ale potom požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie?
    Požiadať ho nemôžeš, kedže si mala aj iné príjmy. Ale nemáš povinnosť podania DP.

    Katja9 je offline (nepripojený) Katja9

    Katja9
    Tweety Pozri príspevok
    Požiadať ho nemôžeš, kedže si mala aj iné príjmy. Ale nemáš povinnosť podania DP.
    Aha...už som múdrejšia . Dakujem.
    Ak by som však teoreticky to danové priznanie podala s v/u sumami, uplatnila by som si celú NČZD na danovníka?

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    -Dana- Pozri príspevok
    Nemusíš podať prizanie ani kvôli výnosom v pod. fonde. Zdaniteľný príjem aj spolu s tým výnosom v PF nebol vyšší ako 1822, 37 €. Načo sa trápiť s podávaním DP, ak to nie je nutné.
    Pre podielové fondy ani nezd. čiastka neplatí, ale to ťa nemusí teraz ani vôbec trápiť.
    Ja sa opravím, u podiel. fonde nezáleží na výnose, ale na výške príjmu. Príjem sa myslí suma, ktorú si dostala vyplatenú za predané podielové listy ešte neznížená o výdaje. /vklad/Takže ešte je možné že to DP budeš musieť predsa podať.

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Katja9 Pozri príspevok
    Aha...už som múdrejšia . Dakujem.
    Ak by som však teoreticky to danové priznanie podala s v/u sumami, uplatnila by som si celú NČZD na danovníka?
    Ano,ale iba na príjmy zo závislej činnosti /tie by si v DP vyčíslila zvlášť/ Príjmu z pod. fondu by sa už nezd. čiastka netýkala.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Katja9 Pozri príspevok
    Takže aj pri takomto nízkom príjme si uplatním celú sumu 3644,74 EUR?
    Dakujem.
    NIE. Z nezdaniteľnej časti si uplatníš iba sumu do výšky základu dane, teda max 8 €.
    Naposledy upravil marjankaj : 29.01.13 at 11:37

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    -Dana- Pozri príspevok
    Ja sa opravím, u podiel. fonde nezáleží na výnose, ale na výške príjmu. Príjem sa myslí suma, ktorú si dostala vyplatenú za predané podielové listy ešte neznížená o výdaje. /vklad/Takže ešte je možné že to DP budeš musieť predsa podať.
    Nepísala že tie podielové listy predala.

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    marjankaj Pozri príspevok
    Nepísala že tie podielové listy predala.
    To je pravda, ale potom musí napísať o aký výnos ide úrok alebo diviidendu.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    -Dana- Pozri príspevok
    To je pravda, ale potom musí napísať o aký výnos ide úrok alebo diviidendu.
    No ale určite na jedno z toho myslela.
    marjankaj Uhádol som.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Katja9 Pozri príspevok
    Podielové listy som nepredala, išlo o dividendy.
    Tak nemusíš podávať.
    Ale ak by si predsa chcela podať, tak daň síce platiť nebudeš ale odvody do zdravotnej poisťovne 7 € ti v septembri vypočítajú.

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Ešte nebude mať odvody z dividend - tie by museli byť vyplatené za rok 2013 a tipujem že tieto dividendy sú len za rok 2011.

    Katja9 je offline (nepripojený) Katja9

    Katja9
    Všetkým vám veľmi pekne dakujem za odpovede, dozvedela som sa veľa užitočných informacií. Vdaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.