Zavrieť

Porady

kúpa nehnuteľnosti

Dobrý večer,

u jedného klienta mám došlú faktúru za kúpu nehnuteľnosti. - budovy. Zatiaľ nemám list vlastníctva, neviem urobiť ani daňové priznanie z nehnuteľnosti Moja otázka znie: zastavané plochy a nádvoria, teda najmä to nádvorie - berie sa ako súčasť patriaca k budove a odpisuje sa, alebo nádvorie je pozemok a neodpisuje sa. Nemám s tým skúsenosť a možno ten LV by mi to objasnil.
Poprosím o pomoc, kto s tým pracuje. Veľmi pekne ďakujem.
Mária B.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    faktúra za nehnuteľnosť ešte nezakladá dôvod pre jej zaradenie a odpisovanie.
    Potrebuješ list vlastníctva, môžeš pozrieť na katasterportal.
    daň z nehnuteľnosti sa platí až v nasl. roku kedy je budova zavkladovaná na nového vlastníka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa ZDP musí byť vlastníctvo zavkladované.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    podľa § 24/1 písm. c zákona o DzP a § 2/2 postupov účtovania odpisuje nehnuteľnosť aj daňovník, ktorý nehnuteľnosť užíva, ak vlastníctvo prechádza až vkladom do katastra - toto je pohľad daňový a účtovný odpisovania majetku z pohľadu dane z príjmov a účtovníctva
    čo sa týka dane z nehnuteľnosti, tam je pre vznik DP rozhodujúce vlastníctvo už zapísané v katastri

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    optimistka Pozri príspevok
    podľa § 24/1 písm. c zákona o DzP a § 2/2 postupov účtovania odpisuje nehnuteľnosť aj daňovník, ktorý nehnuteľnosť užíva, ak vlastníctvo prechádza až vkladom do katastra - toto je pohľad daňový a účtovný odpisovania majetku z pohľadu dane z príjmov a účtovníctva
    čo sa týka dane z nehnuteľnosti, tam je pre vznik DP rozhodujúce vlastníctvo už zapísané v katastri
    súhlasím, ale DPPO - tam dávam dôraz na to užívanie. V praxi sa nehnuteľnosť odovzdáva, ked už je vklad povolený, v zadaní nebolo ani jedno ani druhé. V zmluvách sa vyhradzuje právo užívať nehnuteľnost až vkladom do katastra. Reálne možno zaplatením kúpnej ceny budúci vlastník dostane "kľúče", ale papierovo to málokto aj podpíše.
    Osobná skúsenosť s DU - pri miestnom zisťovaní neskúmali reálny stav /kto po čase dokáže, odkedy nehnuteľnosť užíva?/, ale vychádzali z predložených písomností.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    U môjho klienta sa budova kúpila, zatiaľ sa nezaradí...ale mám otázku. Prišla faktúra za zmenu odberateľa z vodární..a mám aj poistnú zmluvu na poistenie tejto budovy. Ako by ste mi poradili zaúčtovať? Náklady ...alebo na 042?

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ak je to budova, na ktorú už bolo vydané kolaudačné rozhodnutie na určený spôsob užívania, tak deň účtovného prípadu je:
    - prebratím a odovzdaním budovy do užívania
    - vkladom do katastra

    - berie sa dátum, ktorý nastane skôr !

    - my to v praxi robíme tak, že kúpime napr. budovu alebo pozemok, dňom podpísania zmluvy si aj preberieme vec, tým pádom to hneď aj zaradíme a začneme odpisovať a vklad do katastra je napr. až za 1 mesiac /niekedy aj dlhšie/.
    - ak by sa vklad do katastra neuskutočnil, sú potom presne dané postupy, ako postupovať v účtovaní.

    Skôr by som sa zameral či to budete mať v poriadku z pohľadu DPH, budete si ju "samozdaňovať" - par. 69 Zákona o DPH ???

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    pre daniela sl
    ale ved ked si poistí budovu, tak predpokladám, že ju užíva, aj keď si vykoná zmenu odberateľa u vodární, tak spotrebúva vodu, tak prečo si to nezaradí do majetku prevzatím nehnuteľnosti ? ved to zákon pripúšťa
    ak budova nie je v majetku, ale len na 042, tak tieto náklady nie sú súčasťou obstarávacej ceny, ja by som to riešila ako PP k ZD za obdobie, kým budova nebude zaradená v majetku

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Budovu si kúpil preto, lebo ju chce prerobiť a potom si do nej presťahovať firmu. Ale momentálne na to nemá peniaze....naskytla sa možnosť výhodnej kúpy, tak kúpil. Myslel , že ju bude ešte v roku 2012 odpisovať. Poistiť ju vraj musel.
    DanielaSL Čo? Myslíš môj príspevok?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    DanielaSĽ Pozri príspevok
    U môjho klienta sa budova kúpila, zatiaľ sa nezaradí...ale mám otázku. Prišla faktúra za zmenu odberateľa z vodární..a mám aj poistnú zmluvu na poistenie tejto budovy. Ako by ste mi poradili zaúčtovať? Náklady ...alebo na 042?
    Poistku jednoznačne do nákladov, na 548. Tá nikdy nemá povahu investície, ale prevádzkového nákladu na finančnú ochranu majetku /zaradeného, aj nezaradeného/ pred väčšou škodou. Ani u nadobudnutého auta poistka, zaplatená fakticky vždy ešte pred prepisom a zaradením, nejde nikdy na 042. Faktúru od vodární ... určite je spojená aj s nejakou výmenou vodomeru, alebo aspoň s kontrolou plomby. Ale keďže ide o úkon pred zaradením, upustil by som od špekulácií, že ide o údržbu a zaúčtoval by som na 042. Najmä ak má ešte nasledovať rekonštrukcia budovy.
    DanielaSL Vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.