Zavrieť

Porady

Prepočet leasingu v zahr. mene

Máte niekto skúsenosť, ako postupovať v prípade, že daňovník obdržal doklad o oprave základu dane leasing. splátk. kalendára v dôsledku zmeny kurzu EUR s dátumom vystavenia 31.12.2005, fa prišla až 15.02.2005? Preplatok zo strany leasing. spoločnosti bude teda vrátený až v r.2006, DPH z tohto DBP vysporiadavam až v I.Q.2006 (nákladné MV). Musím o tento kurzový rozdiel spätne prepočítať aj leasing za r. 2004, alebo sa to týka iba splátok uhradených v r.2005?
Naposledy upravil petovsan : 02.03.06 at 13:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    petovsan
    Prosííím, vie mi niekto poradiť?
    Súri ma čas, opäť prosííím, pomôže mi niekto?

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    petovsan
    Opäť posúvam moju tému ... odborníci, prosííím...
    Zaúčtuješ to ako náklady súviace s pohybom kurzu, napr. 568/xx, bez toho aby si prepočítaval leasing. Takéto fa budeš dostávať každý rok v závislosti od pohybu kurzu.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    tonkat
    Zaúčtuješ to ako náklady súviace s pohybom kurzu, napr. 568/xx, bez toho aby si prepočítaval leasing. Takéto fa budeš dostávať každý rok v závislosti od pohybu kurzu.
    Zabudla som ale poznamenať, že sa jedná o JÚ

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    petovsan
    Máte niekto skúsenosť, ako postupovať v prípade, že daňovník obdržal doklad o oprave základu dane leasing. splátk. kalendára v dôsledku zmeny kurzu EUR s dátumom vystavenia 31.12.2005, fa prišla až 15.02.2005? Preplatok zo strany leasing. spoločnosti bude teda vrátený až v r.2006, DPH z tohto DBP vysporiadavam až v I.Q.2006 (nákladné MV). Musím o tento kurzový rozdiel spätne prepočítať aj leasing za r. 2004, alebo sa to týka iba splátok uhradených v r.2005?
    Jedná sa o dobropis? Za aké obdobie opravujú DZ na základe zmeny kurzu ?Jedná sa o lízing nový od 1.1.2004?
    To všetko musíš uviesť .

    Všeobecne by som v takomto prípade postupovala , že došlú faktúru- dobropis by som zaevidovala do evidencie došlých faktúr znamienkom mínus dňom doručenia faktúry s rozpisom bez DPH a DPH .Týmto dňom Ti vznikne daňová povinnosť voči štátu .



    Ak platba za uvedený dobropis Vám nabehne na bankový účet , tak by som účtovala ..... príjem banka ... oproti príjem neovplyvňujúci ZD-iný s patričným rozpisom do DPH.


    Vychádzam z toho , že ak to je nový lízing od 1.1.2004 , lízingové splátky sa neúčtujú do výdavkov OVZ pri ich úhrade , ale vstupujú do výdavkov cez odpisy a uzávierkové operácie .

    Ak by sa jednalo o lízing pred 1.1.2004 tak by som účtovala nasledovne :

    príjem banka ..... príjem ovplyvňujúci základ dane - iný s rozpisom DPH.
    Čiže by som si navýšila ZD.

    Ale je to písané s rizikom , že chýbajú informácie , ktoré som vypísala hore .

    Ako poslednú úpravu by som spravila v záväzkoch , kde by som upravila , výšku záväzku .
    Naposledy upravil Zita5 : 04.03.06 at 22:37

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Zita5
    Jedná sa o dobropis? Za aké obdobie opravujú DZ na základe zmeny kurzu ?
    Zitka, Ty si poklad, jedná sa o Doklad o oprave základu dane, a je to za obdobie celého r. 2005 spätne. Dátum dodania je 31.12.2005, doklad prišiel až teraz vo februári 2006.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jedná sa o lízing nový od 1.1.2004?


    Ešte si nedoplnila .

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Zita5
    Jedná sa o lízing nový od 1.1.2004?


    Ešte si nedoplnila .
    Sorry, leasing je od 21.05.2004

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    petovsan
    Sorry, leasing je od 21.05.2004
    Prečo si sa potom pýtala , že či máš prepočítať aj rok 2004.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Leasing je na 48 mesiacov a v r. 2004 som účtovala nasledovne: všetky splátky v priebehu roku ako VNZD, na konci roku cez ID odpisy z istiny do VOZD + 8/48 z leasing. úroku a poistného taktiež do VOZD. V r.2005 platila spoločnosť rovnaké splátky ako v r.2004. Nie je tam podmienka, že musia byť tieto splátky z finanč. činnosti pri leasingu zahrnuté do VOZD rovnomerne počas celého obdobia?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    V účtovaní lízingu po 1.1.2004 si mala postupovať podľa novelizovaného zákona .Pozri na porade "účtovanie lízingu po 1.1.2004.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Úhradu jednotlivých splátok účtuje nájomca v knihe záväzkov ako úbytok záväzku a v peňažnom denníku ako výdavok neovplyvňujúci ZD.

    V uzávierkových účtovných operáciách uplatní nájomca ako daňové výdavky odpisy , pripadajúce na uzatvárané zdaňovacie obdobie vo výške určenej v §26 ods.8 ZDP a nájomné vo výške určenej v § 19 ods.3 písm.o ZDP.

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Zita5
    Úhradu jednotlivých splátok účtuje nájomca v knihe záväzkov ako úbytok záväzku a v peňažnom denníku ako výdavok neovplyvňujúci ZD.

    V uzávierkových účtovných operáciách uplatní nájomca ako daňové výdavky odpisy , pripadajúce na uzatvárané zdaňovacie obdobie vo výške určenej v §26 ods.8 ZDP a nájomné vo výške určenej v § 19 ods.3 písm.o ZDP.
    Zitka, ešte sa vrátim k tomu DBP. Keďže sa jedná o JÚ, peniaze od leasingovky nabehnú na BÚ až v r.2006, mám teda tie splátky vo výške prevyšujúcej odpisy zahrnúť do VOZD r. 2005 v celej výške, alebo ponížené o ten DBP, ktorý v r.2005 ešte uhradený nebol? Už z toho načisto cvokatiem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    petovsan
    Zitka, ešte sa vrátim k tomu DBP. Keďže sa jedná o JÚ, peniaze od leasingovky nabehnú na BÚ až v r.2006, mám teda tie splátky vo výške prevyšujúcej odpisy zahrnúť do VOZD r. 2005 v celej výške, alebo ponížené o ten DBP, ktorý v r.2005 ešte uhradený nebol? Už z toho načisto cvokatiem.

    Ja by som v roku 2005 o tom neúčtovala.Viď Tvoja došlá faktúra - Oprava základu dane v mesiaci február .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zita5
    Ja by som v roku 2005 o tom neúčtovala.Viď Tvoja došlá faktúra - Oprava základu dane v mesiaci február .
    Ja osobne by som postupovala tak , ako keby neexistovala žiadna faktúra .Jednoducho lízingovka pochybila , že neskoro poslala fa.Čiže ja by som upravovala vtedy, keď som sa o tom dozvedela a pre mňna to je rok 2006.
    Naposledy upravil Zita5 : 05.03.06 at 10:41

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Zitka, ešte raz ďakujem za Tvoj čas a múdre rady, spravím to tak, ako hovoríš. Tiež si myslím, že by to tak malo byť, je to JÚ a účtujem podľa pohybu fin. prostriedkov. Ten leasing som pozerala v účto za r.2004, mám to tam chvalabohu zaúčtované o.k. Chcelo by to nejakú dovolenku, lebo už pomaly neviem, kde je sever ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.