Zavrieť

Porady

Pozemok získaný vydržaním s vedomím klamstvom.

Moja stará mama s jej sestrou vlastnili záhradku v intraviláne obce. Nevyužívali ju, lebo prístup bol iba cez suseda. Jedného dňa si šikovný sused ohradil záhradku s tým, že ju vyplatí. Z času na čas pýtali vyplatenie za pozemok. Sused iba sľuboval.
Keď záhradku užíval 10 rokov, zašiel za notárom a získal ju vydržaním. Oznam visel na tabuli iba u notára vzdialeného 25km od obce, máme to zistené. No koho by napadlo chodiť sa dívať niekde na tabuľu? Jeden svedok bol z obce, druhý bol geodet žijúci 10 km od obce.
Najskôr zomrela moja starká, potom jej sestra a nakoniec šikovný sused v r. 2000. Jeho syn získal dedením záhradku v celosti. Keď som sa začala zaujímať, ako k nej prišiel, dal ju prepísať na jeho dcéru, ktorá žije v ČR.
Moja otázka: je celá vec premlčaná, alebo dá sa to napadnúť žalobou?
Ďakujem za odpoveď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Ja si myslím, že to môžeš napadnúť. Ale do doby 3 rokov, odkedy si sa dozvedela o tomto podvode, aj keď to takto úmyselne zamotali až na terajšieho vlastníka, ale genéza sa z právnych listín dá zdokladovať a dokázať. Súdnou cestou, alebo podaním trestného oznámenia na okresnú prokuratúru.
    Najskôr by som písomne oslovila vlastníčku a popísala jej podrobne všetko, o čo ide aj s priloženými dokazujúcimi listinami-kópiami a žiadala o vrátenie záhrady, alebo o zaplatenie vo finančnej náhrade, napíš aj koľko korún, s tým že, ak sa nedohodnete, budete si toto nárokovať cestou súdu alebo cestou okresnej prokuratúry podaním trestného oznámenia na neznámeho páchateľa za podvod, čím došlo k neoprávnenému obohacovaniu sa a bola spôsobená škoda v konkrétnej výške - treba uviesť spôsobenú škodu. A môžeš jej napísať aj to, ak nedôjde k dohode, tak skôr než to dáš na súd, to zverejníš v médiách - v Markíze, ako to funguje v skutočnosti, že sa dá podvodom prísť k pozemku. List pošli doporučene.

    Pozemok získaný vydržaním s vedomím klamstvom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.