Zavrieť

Porady

Co nam /zamestnancom so zmiesanou mzdou/ ma zaplatit zamestnavatel za sviatky?

Ahojte,
som plateny u zamestnavatela zmiesanou mzdou, cast mam fix, cast mam variabil od vykonu.
Za statne sviatky v decembri mi nebol vyplateny ani cent. Na internete som nasiel toto. Co to pre mna znamena? Dajme tomu, ze moj fix za minuly mesiac bol 400 a variabil 700.

Zmiešaná mzda a sviatokV prípade zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní zmiešanou mzdou, t.j. časť mzdy predstavuje mesačnú tarifu a časť mzdy je viazaná na dosahovaný výkon, resp. tržby a títo zamestnanci nebudú z dôvodu sviatku pracovať, znamená to pre nich, že o tú časť mzdy, ktorá je previazaná na dosahovaný výkon resp. tržby prídu. Nevznikne im z dôvodu sviatku na túto časť mzdy nárok. V zmysle § 122 ods. 3 prvej vety ZP ak zamestnancovi z dôvodu sviatku ušla časť mzdy, nemožno považovať deň sviatku za odpracovaný deň. Takto odmeňovaný zamestnanec má ale nárok na náhradu mzdy za sviatok vo výške priemerného zárobku.Uvedená situácia môže nastať napr. v oblasti obchodu. Zamestnanci sú odmeňovaní zmiešanou mzdou, časť tvorí mesačná tarifa a časť mzdy je previazaná na dosahované tržby. Z dôvodu sviatku bude predajňa zatvorená, čo znamená, že zamestnanci prídu o časť mzdy, ktorá je previazaná na tržby, keďže z dôvodu sviatku je predajňa zatvorená a zamestnanci nepracujú. Zamestnávateľ v tomto prípade musí krátiť aj mesačnú mzdu a za deň sviatku poskytnúť zamestnancovi náhradu mzdy, ktorá mu ušla z dôvodu sviatku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Co nam /zamestnancom so zmiesanou mzdou/ ma zaplatit zamestnavatel za sviatky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.