Zavrieť

Porady

Veľa telefónov

Ahojte,
čo by ste prosím povedali na firmu, v ktorej su 3 spoločníci a zároveň aj konatelia. Len jeden z nich je aj v pracovnom pomere, nemajú žiadnych zamestnancov. Kúpili 6 telefónov, na ktorých bývaju účty spolu tak 10-12 tis. Tri používajú oni a 3 pani manželky. Žiadajú odomňa, aby som to všetko dávala do nákladov. Nie je to čudné z hľadiska daňovákov - 3 konatelia a 6 telefónov?
Usporiadat
Krupcová Krupcová

Krupcová je offline (nepripojený) Krupcová

Podľa prevádzkovateľov sietí, ale je neprimerané.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Danielka
Ahojte,
čo by ste prosím povedali na firmu, v ktorej su 3 spoločníci a zároveň aj konatelia. Len jeden z nich je aj v pracovnom pomere, nemajú žiadnych zamestnancov. Kúpili 6 telefónov, na ktorých bývaju účty spolu tak 10-12 tis. Tri používajú oni a 3 pani manželky. Žiadajú odomňa, aby som to všetko dávala do nákladov. Nie je to čudné z hľadiska daňovákov - 3 konatelia a 6 telefónov?
Z môjho pohľadu je to čudne , ale aj riskujú s tým , že im to môžu daniari vyhodiť z nákladov a budú musieť doplatiť daň aj so saknciami .
Pokiaľ by mali tri telefóny , je to adekvátne k počtu spoločníkov , inak nevidím dôvod vlastniť taký počet . Aj to uplatniť len vo výške služobných hovorov .

Netreba zabúdať na jednu dôležitú a preukázateľnú vec , že existuje aj spôsob výpisov z telef.hovorov , ktoré pri spochybnení uplatňovania nákladov na takéto telefóny môže evidenciu týchto hovorov nariadiť aj daňový úrad .

Čiže ak na Teba tlačia tým , že si osobne želajú uplatniť do nákladov , Ty ako účtovníčka by si ich mala upozorniť na tieto záležitosti .
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

Ďakujem, oni sa tvária, že to je len môj výmysel, tak som sa uistila. A ak by som dala napr. len 50 % do nákladov, kde by som zaúčtovala zvyšok v PÚ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Podľa mňa je podstatné, ako si to dokážu obhájiť v prípade kontroly. Ak by mali každý 2 telefóny pre každého operátora zvlášť a budú argumentovať, že veľa telefonujú s klientami v oboch sieťach preto majú na každú osobitne telefón, aby ušetrili náklady a ešte to aj doložia výpismi ako uviedla Zita5, tak by to bolo OK. Ale ak to nebudú vedieť zdôvodniť, tak im to neuznajú.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Zita5
Z môjho pohľadu je to čudne , ale aj riskujú s tým , že im to môžu daniari vyhodiť z nákladov a budú musieť doplatiť daň aj so saknciami .
Pokiaľ by mali tri telefóny , je to adekvátne k počtu spoločníkov , inak nevidím dôvod vlastniť taký počet . Aj to uplatniť len vo výške služobných hovorov .

Netreba zabúdať na jednu dôležitú a preukázateľnú vec , že existuje aj spôsob výpisov z telef.hovorov , ktoré pri spochybnení uplatňovania nákladov na takéto telefóny môže evidenciu týchto hovorov nariadiť aj daňový úrad .

Čiže ak na Teba tlačia tým , že si osobne želajú uplatniť do nákladov , Ty ako účtovníčka by si ich mala upozorniť na tieto záležitosti .
Viem si predstaviť aj 6 telefónov, ale mali by byť z rôznych sietí. Ak je to 3 x T-Mobile a 3 x Orange, tak by som to považoval za primerané, avšak závisí aj od výšky účtov a prevolaných minút vo vzťahu k dosiahnutiu, zabezpečeniu a udržaniu príjmov. Dva telefóny pre rovnakú osobu (konateľa) v identickej sieti sú daňovo neobhájiteľné.
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

Problem je asi v tom, ze sa jedna vo vsetkych 6 pripadoch len o 1 operatora.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Danielka
Ďakujem, oni sa tvária, že to je len môj výmysel, tak som sa uistila. A ak by som dala napr. len 50 % do nákladov, kde by som zaúčtovala zvyšok v PÚ?
Tým že zaúčtuješ len 50% podozrenia sa nezbavujú . Nezabudni na to , že ak by si použila polovičnú čiastku a ste plátcami DPH , tak tu uplatňuješ len polovičný odpočet .

Čo sa týka účtu kde účtovať , to Ti poradia kolegovia z oblasti PÚ ja účtujem JÚ , ale jedno je isté , bude to položka zvyšujúca ZD .
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Danielka
Problem je asi v tom, ze sa jedna vo vsetkych 6 pripadoch len o 1 operatora.
Potom sorry, je možné uplatniť iba 3 telefóny.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ajobs
Viem si predstaviť aj 6 telefónov, ale mali by byť z rôznych sietí. Ak je to 3 x T-Mobile a 3 x Orange, tak by som to považoval za primerané, avšak závisí aj od výšky účtov a prevolaných minút vo vzťahu k dosiahnutiu, zabezpečeniu a udržaniu príjmov. Dva telefóny pre rovnakú osobu (konateľa) v identickej sieti sú daňovo neobhájiteľné.
Mňa nepresvedčí ani 3x T Mobil a 3x Orange . Mňa presvedčia výpisy z telef.hovorov .

Potom by sa zistilo aj to že ja sama som si volala T-Mobilu na Orange .
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Zita5
Mňa nepresvedčí ani 3x T Mobil a 3x Orange . Mňa presvedčia výpisy z telef.hovorov .

Potom by sa zistilo aj to že ja sama som si volala T-Mobilu na Orange .
Zitka, ja som to nenapísal ako postačujúcu podmienku pre uznanie takýchto nákladov, je to iba podmienka nutná. Ako však Danielka napísala, ide o toho istého operátora, takže táto moja poznámka je , povedal by som irelevantná.
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

Ďakujem všetkým, neviem, čo s tým teraz urobím, lebo priebežne som to účtovala celý rok do nákladov a teraz som zistila, že tých telefónnych poplatkov za celý rok je cez 100 tis., tak mi to hneď udrelo do očí.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ajobs
Zitka, ja som to nenapísal ako postačujúcu podmienku pre uznanie takýchto nákladov, je to iba podmienka nutná. Ako však Danielka napísala, ide o toho istého operátora, takže táto moja poznámka je , povedal by som irelevantná.
Ale aj tak by to bola sranda nie v ľavej ruke T mobil a v pravej zasa Orange , to ma len tak napadlo .

Inak Ajobs všetko O.K.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Danielka
Ďakujem všetkým, neviem, čo s tým teraz urobím, lebo priebežne som to účtovala celý rok do nákladov a teraz som zistila, že tých telefónnych poplatkov za celý rok je cez 100 tis., tak mi to hneď udrelo do očí.
No to už je parádna čiastka , majú k tomu aspoň úmerné celkové výnosy ?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ja som toho názoru, keď to chcú mať v nákladoch, nech to majú. Vy ich len upozornite na možné požiadavky DÚ /výpisy/ a následné vyhodenie z daň. nákladov.
Viem, že v niektorých firmách sú "páni konatlia" všemohúci a vševediaci" a nedovolia, aby im ktosi oponoval.
Ak nemáte výpisy k jednotlivým DF, určite by som nič nedávala ako nedaňový náklad. Veď nech si to zdôvodňujú konatelia. V konečnom dôsledku o všetkom predsa vedeli.

Ešte doplním: Sú konatelia, ktorí bežne majú 25-30 tis. mesačné telef.účty.
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

No, práve som im oznámila, aký problém si vyrábajú, tak ich nápad je, že urobíme dohody na pani manželky, že vykonávajú obslužnú činnosť pri PC (napr. správa serverov - to sa u nás naozaj deje, ale páni konatelia to robia sami z domu 24 hodín denne) s tým, že odmenou bude len ten preplatený telefón. To je ale asi blbosť. Lebo tam by zasa asi vstupovala daň z príjmov. Neviete mi prosím ešte poradiť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Danielka
No, práve som im oznámila, aký problém si vyrábajú, tak ich nápad je, že urobíme dohody na pani manželky, že vykonávajú obslužnú činnosť pri PC (napr. správa serverov - to sa u nás naozaj deje, ale páni konatelia to robia sami z domu 24 hodín denne) s tým, že odmenou bude len ten preplatený telefón. To je ale asi blbosť. Lebo tam by zasa asi vstupovala daň z príjmov. Neviete mi prosím ešte poradiť?
Samozrejme, dohodárov musíš VOPRED prihlásiť do SP, z dohody musíš platiť 0,8 % úrazové poistenie, odvádzať preddavkovo daň 19%, a naviac, dohoda sa nemôže uzatvoriť na opakovanú činnosť, pretože správa servrov je OPAKOVANÁ činnosť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Danielka
No, práve som im oznámila, aký problém si vyrábajú, tak ich nápad je, že urobíme dohody na pani manželky, že vykonávajú obslužnú činnosť pri PC (napr. správa serverov - to sa u nás naozaj deje, ale páni konatelia to robia sami z domu 24 hodín denne) s tým, že odmenou bude len ten preplatený telefón. To je ale asi blbosť. Lebo tam by zasa asi vstupovala daň z príjmov. Neviete mi prosím ešte poradiť?

Ak by chceli vystaviť dohodu o vykonaní práce , tak túto nahlasujú na SP už deň vopred. Nuž neviem Tie telefóny máte na jednej faktúre ?
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

Takže ani dohoda nie je riešenie. Na tie telefóny chodia faktúry na každý zvlášť.
0 0
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

Môj manžel je tiež SZČO, má 5 mobilov. Jeden do nákladov nedávam, ten je akože súkromný. Zvýšné štyri (všetky dostal ich po 1,- Sk) dávam do nákladov, na každom má najnižší paušál, ak to spočítam je to jeden normálny vyšší paušál pre podnikateľa bežný a obhájiteľný. Rozdelil si to iba kvôli výhodám, ktoré má po prevolaní paušálu na každom, takto si to zhrnie. Karty si vymieňa, nenosí pri sebe 5 mobilov, iba 2, pri ich kazivosti má vždy nové v zálohe.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Monča
Môj manžel je tiež SZČO, má 5 mobilov. Jeden do nákladov nedávam, ten je akože súkromný. Zvýšné štyri (všetky dostal ich po 1,- Sk) dávam do nákladov, na každom má najnižší paušál, ak to spočítam je to jeden normálny vyšší paušál pre podnikateľa bežný a obhájiteľný. Rozdelil si to iba kvôli výhodám, ktoré má po prevolaní paušálu na každom, takto si to zhrnie. Karty si vymieňa, nenosí pri sebe 5 mobilov, iba 2, pri ich kazivosti má vždy nové v zálohe.
A mala si už daňovú kontrolu ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať