Zavrieť

Porady

SZČO - stravné a vreckové r.2012

Pri uplatnení stravného a vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste ked sa SZCO zdržiavala niekolko mesiacov súvisle v roku 2012 v zahraničí :
1. má nárok na stravné len počas odpracovaných dní či aj na dni volna?
2. môže si uplatniť vreckové vo výške 40% bez výhrad, či to má nejaký negatívny dopad z hladiska jeho príjmov tak ako u zamestnancov ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1. nárok vzniká za celý čas trvania PC
    2. môže, ale vreckové je zdanit. príjmom

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Betka 495 Pozri príspevok
    Pri uplatnení stravného a vreckového pri zahraničnej pracovnej ceste ked sa SZCO zdržiavala niekolko mesiacov súvisle v roku 2012 v zahraničí :
    1. má nárok na stravné len počas odpracovaných dní či aj na dni volna?
    2. môže si uplatniť vreckové vo výške 40% bez výhrad, či to má nejaký negatívny dopad z hladiska jeho príjmov tak ako u zamestnancov ?
    1/ počas jeho pobytu v zahraničí...kuk na zákon o CN
    2/ podľa § 19 ZDP, a ods. 2 pís. d platí pre vreckové....
    d) cestovné náhrady do výšky, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov,15) a vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste poskytované podľa osobitného predpisu,87a)

    odkaz 87 a je na
    § 14 zákona o CN ( 283/2002)Vreckové


    Zamestnancovi môže zamestnávateľ poskytnúť pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.

    ktorý pojednáva iba o vreckovom pre ZC, nie o szčo....
    môj názor je taký, že szčo si nemôže vykazovať stravné ako daňový výdavok, pri zahraničnej pracovnej ceste.........

    Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

    Betka 495
    myslím si že na stravné má nárok aj SZČO pri ZC avšak na to som dostala rôzne odpovede vrátane danového úradu či má nárok aj počas dní volna ked je tam dlho nepretržite

    Alena T. je offline (nepripojený) Alena T.

    Alena T.
    môj názor je taký, že szčo si nemôže vykazovať stravné ako daňový výdavok, pri zahraničnej pracovnej ceste.........


    Betka 495 Pozri príspevok
    myslím si že na stravné má nárok aj SZČO pri ZC avšak na to som dostala rôzne odpovede vrátane danového úradu či má nárok aj počas dní volna ked je tam dlho nepretržite


    ako to vlastne je? má SZČO nárok na stravné alebo nie? prosím, ak niekto viete, napíšte, aby v tom bolo jasno... lebo ja mám chaos!!!

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Alena T. Pozri príspevok
    môj názor je taký, že szčo si nemôže vykazovať stravné ako daňový výdavok, pri zahraničnej pracovnej ceste.........
    ako to vlastne je? má SZČO nárok na stravné alebo nie? prosím, ak niekto viete, napíšte, aby v tom bolo jasno... lebo ja mám chaos!!!
    kuk príspevok č. 3

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Alena T. Pozri príspevok
    môj názor je taký, že szčo si nemôže vykazovať stravné ako daňový výdavok, pri zahraničnej pracovnej ceste.........

    ako to vlastne je? má SZČO nárok na stravné alebo nie? prosím, ak niekto viete, napíšte, aby v tom bolo jasno... lebo ja mám chaos!!!
    Môj názor: Kuk príspevok č. 2

    Odôvodnenie: ZDP § 19 písm. e) hovorí, že daňovým výdavkom SZČO sú všetky výdavky "vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste".
    Platí to samozrejme aj pri zahraničnej ceste.
    prosím Vás o radu,
    manžel je SZČO a pracuje za slovenského podnikateľa v ČR. Faktúry sú vystavené za práce v ČR v eurách. Pracuje na turnusy cca 18- 21 dní mesačne. Môžem mu urobiť stravné na všetky dni po 600 KČ. Ako dokladovať odpracované dni keď fa je vystavená za mesiac napr. jún.
    ďakujem

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Áno, má nárok na stravné za všetky dni, a dokladovať môžeš napr. bločkom z tankovania, bločkom za ubytovanie, a ak nemá, tak podpisom cestovného príkazu potvrdzuje že tam naozaj bol.
    ďakujem, tak som to začala robiť, za každý mesiac som mu urobila smenovku a cestovný príkaz a prepočítala kurzom kedy bol CP vyplatený. Zmietlo ma to či môže mať viac ako 183 dní .

    SZČO - stravné a vreckové r.2012

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.