Zavrieť

Porady

predaj z 1.vlny kuponovej privatizácie

prosim Vás, mama v roku 2005 predala akcie z 1.vlny kupónovej privatizácie. Je dôchodkyňa a z predaja mala príjem 5000,--. Je to oslobodené?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Renatka je offline (nepripojený) Renatka

    Renatka
    z dôvodu, že to nepresahuje 1/2 odp.pol. alebo kvôli čomu?. Kde to nájdem? Ďakujem.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Najskor som ti odpovedala, pretoze som to mala v hlave ulozene ako informaciu, ze prijem z akcii z prvej vlny kuponovej privatizacie bol oslobodeny bez ohladu na jeho vysku. Proste to tak asi niekedy v starom zakone bolo. Pamatam si, ze zdanovat sa musel len prijem z akcii, v pripade, ze s nimi clovek obchodoval - tak, ze nejake konkretne akcie nakupis a neskor - myslim, ze to malo byt v ramci jedneho roka predas. No ale ked si sa ma opytala teraz, ze na zaklade coho - mas pravdu, ze som to zacala ako besna v zakone hladat.

    § 52

    20) Na zdanenie príjmu z predaja cenných papierov obstaraných pred účinnosťou tohto zákona sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. d), § 10 ods. 3 písm. a) a § 58 ods. 8 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.

    Takže treba pozrieť starý zákon a nie 595...

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Veľmi rada by som ti to pozrela, ale so zákonmi som na tom biedne... Ak to nemá pripnuté Richard - čo v tomto prípade nemá, tak som bezradná. Len doma mám "archív"...

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Tak predsa som našla na internete:
    § 4
    Oslobodenie od dane

    (1) Od dane je oslobodený príjem


    yy) z predaja cenných papierov, ak doba medzi nadobudnutím a predajom presahuje tri roky; predajom cenného papiera na účely tohto zákona je aj spätný predaj (vyplatenie) podielových listov. Ak doba medzi nadobudnutím a predajom tuzemských verejne obchodovateľných cenných papierov /6/ vrátane spätného predaja tuzemských podielových listov nepresiahne tri roky, oslobodený od dane je príjem z ich predaja znížený o výdavky podľa § 10 ods. 5 v sume neprevyšujúcej 50 000 Sk v kalendárnom roku; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, o ktorých daňovník
    účtoval, /5/ a príjem z kapitálového majetku (§ 8);

    Toto bolo v 366/1999, ale zase:

    § 58

    (30) Ustanovenie § 4 ods. 1 písm. d) a § 10 ods. 3 písm. a) sa použije len v prípade cenných papierov nadobudnutých po účinnosti tohto zákona. V prípade cenných papierov obstaraných do 31. decembra 1999 sa postupuje podľa predpisov platných do 31. decembra 1999.

    No a myslím, že kupónová privatizácia bežala ešte pred tým rokom 1999, tak treba ísť ešte dozadu...
    Renátka aj ja mám podobný problémik. Som síce SZČO, ale ako FO som v 07/2006 predal akcie v celkovej výške 18.000,-Sk. Peniaze som si dal poukázať na manželkin účet. Tak teraz neviem či nebude musieť manželka z týchto peňazí platiť daň? Po tom všetkom, čo som sa tu dočítal, tak asi nie. Je to tak?

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Nedávno som dostala výpis z účtu (od centrálneho depozitára cenných papierov), kde som zistila, že počet akcií k 16.10.2006 je 0 (bolo ich 10). Kam sa podeli? Nemáte niekto podobný problém?

    Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

    Renatka 75
    Olgica
    Nedávno som dostala výpis z účtu (od centrálneho depozitára cenných papierov), kde som zistila, že počet akcií k 16.10.2006 je 0 (bolo ich 10). Kam sa podeli? Nemáte niekto podobný problém?
    ano, mala som takýto problém, ale ešte z roku 2000. Mali sme dlhopisy, ktoré sme s manželom chceli predať v r.1997. Podpísali sme zmluvu o predaji CP. V tom čase sa títo dealeri pohybovali v každom meste, v každej predajni mali svojich ľudí. Zaplatili sme za sprostredkovanie 750,--/tuším/. Mali sme dostať cca 13 000.Ale asi 2 týždne nato, vláda pozastavila obchodovanie s dlhopismi. Takže sme prišli o 1500,-- korún. Aké však bolo naše prekvapenie, keď nam 3 roky nato prišiel výpis SCP, že počet akcií 0. Takto okradli viac tisíc ľudí. Volala som do tej firmy do BB, lenže firma sa už dávno vysťahovala z podnájmu, lebo neplatili nájomné. Vrátnik hovoril, že tam chodia vykrikovať ľudia. Na SCP mi povedali, že mám podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. My sme s tým nerobili nič, ale asi iní ľudia sa na to nevykašlali, lebo asi pred 1-1,5 rokov sme boli predvolaní na políciu ohľadne nezákonného prevodu CP. Odvtedy je ticho.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Olgica
    Nedávno som dostala výpis z účtu (od centrálneho depozitára cenných papierov), kde som zistila, že počet akcií k 16.10.2006 je 0 (bolo ich 10). Kam sa podeli? Nemáte niekto podobný problém?
    Zachovaj rozvahu. Niektoré firmy vymieňajú akcie z KP za "Hromadnú listinnú akciu", čo je cenný papier. Informuj sa buď na ich web.stránke alebo na stránke SCP - tam je dosť informácií. Niektoré banky poskytujú v tejto veci informácie, ja som oslovila svoju banku, kde mi povedali čo sa asi odohralo a mám osloviť tú firmu. Ani som to nestihla urobiť a prišlo mi písomne od nich vyrozumenie, všetko sa dobre skončilo.
    Ale musím povedať, že tiež som prišla o iné 3 akcie bez stopy a ani neviem kedy sa to stalo .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.