Zavrieť

Porady

Som povinný nahlásiť novému zamestnávateľovi, že mi bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok?

Mám nastúpiť k novému zamestnávateľovi v rámci štátnej správy a tu vzniká otázka, či som povinný nahlásiť novému zamestnávateľovi, že mi bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok (na 60%)? Prosím poraďte mi niekto. Ešte by som doplnil jednu informáciu. Mal by som u nového zamestnávateľa nastúpiť od 15.02.2013, ale zatiaľ mám od SP len predbežné schválenie ID s preddavkovou platbou, nakoľko ešte ID nie je plne uzatvorený lebo mi chýba podklad ešte od jedného zamestnávateľa z roku 1997, ktorý už neexistuje. Aj v takom prípade som povinný pri nástupe to nahlásiť?
Naposledy upravil RALE : 13.02.13 at 20:25 Dôvod: Doplnenie textu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Veru si, a nielen jemu, ale aj príslušnej zdravotnej poisťovni, kvoli zníženým odvodom. Ak to neurobíš, spôsobíš mzdárke kopec problémov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    RALE Pozri príspevok
    Nie je tam %, ale je to zatiaľ len onfo o priznaní čiastočného ID (čo mi už aj nabehlo na účet) so zálohovou platbou nakoľko rozhodnutie ešte nie je plne právoplatné pre ne doloženie tej dokumentácie od zamestnávateľa z roku 1997.
    Kedy si bol na posudkovej komisii ? Ak ti ID priznajú spätne, bude mať účtovníčka problém s mesačnými výkazmi do zdr.poisťovne. Treba jej oznámiť, že ID ti bol schválený, ale zníženú sadzbu ti môže priznať až keď budeš mať právoplatné Rozhodnutie.

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    oni nie sú zvedaví na to,koľko poberáš.....začierni tú sumu a máš po probléme.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kopretinka Pozri príspevok
    oni nie sú zvedaví na to,koľko poberáš.....začierni tú sumu a máš po probléme.
    Doplním - nie je nutné prefocovať celé rozhodnutie SP, stačí prvá a posledná strana - aby bolo vidieť dátum, odkedy je ID priznaný.
    filome555 ja sa spytam doplnujucu otazku, ked si invalidny dochodca hlada pracu, ma o tom povedat uz aj na pracovnom pohovore, ze je ID ? A ma zamestnavatel pravo sa spytat, a o aku diagnozu ide? Je mozne aj "zatajit" ze je ID?
    veronikasad Niektorí zamestnávatelia hladajú vyslovene zamestnancov so zdravotným postihnutím, je vhodné to uviesť do životopisu.
    Z-ľ nemá právo pýtať sa na diagnozu. O spôsobilosti výkonu práce rozhoduje lekár u ktorého je vykonávaná vstupná lekárska prehliadka. Uchádzač by ale mal sám zvážiť, či ponukaná práca vyhovuje jeho zdravotnému stavu.

    RALE je offline (nepripojený) RALE

    RALE
    Ešte by som doplnil jednu informáciu. Mal by som u nového zamestnávateľa nastúpiť od 15.02.2013, ale zatiaľ mám od SP len predbežné schválenie ID s preddavkovou platbou, nakoľko ešte ID nie je plne uzatvorený lebo mi chýba podklad ešte od jedného zamestnávateľa z roku 1997, ktorý už neexistuje. Aj v takom prípade som povinný pri nástupe to nahlásiť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    RALE Pozri príspevok
    Ešte by som doplnil jednu informáciu. Mal by som u nového zamestnávateľa nastúpiť od 15.02.2013, ale zatiaľ mám od SP len predbežné schválenie ID s preddavkovou platbou, nakoľko ešte ID nie je plne uzatvorený lebo mi chýba podklad ešte od jedného zamestnávateľa z roku 1997, ktorý už neexistuje. Aj v takom prípade som povinný pri nástupe to nahlásiť?
    Čo je uvedené v tom rozhodnutí zo SP ? Zamestnávatela nezaujíma výška tvojho ID - len % poklesu vykonávať zárobkovú činnosť - to by si mal mať v tom rozhodnutí zo SP uvedené.

    RALE je offline (nepripojený) RALE

    RALE
    veronikasad Pozri príspevok
    Čo je uvedené v tom rozhodnutí zo SP ? Zamestnávatela nezaujíma výška tvojho ID - len % poklesu vykonávať zárobkovú činnosť - to by si mal mať v tom rozhodnutí zo SP uvedené.
    Nie je tam %, ale je to zatiaľ len onfo o priznaní čiastočného ID (čo mi už aj nabehlo na účet) so zálohovou platbou nakoľko rozhodnutie ešte nie je plne právoplatné pre ne doloženie tej dokumentácie od zamestnávateľa z roku 1997.

    RALE je offline (nepripojený) RALE

    RALE
    veronikasad Pozri príspevok
    Kedy si bol na posudkovej komisii ? Ak ti ID priznajú spätne, bude mať účtovníčka problém s mesačnými výkazmi do zdr.poisťovne. Treba jej oznámiť, že ID ti bol schválený, ale zníženú sadzbu ti môže priznať až keď budeš mať právoplatné Rozhodnutie.
    Tam som bol v polovici decembra a to predbezne rozhodnutie je od polovice januara.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    RALE Pozri príspevok
    Tam som bol v polovici decembra a to predbezne rozhodnutie je od polovice januara.
    Neviem posúdiť, keď rozhodnutie nevidím, v každom prípade to oznám (aspoň ústne) účtovníčke.

    Som povinný nahlásiť novému zamestnávateľovi, že mi bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.