Zavrieť

Porady

starobny dochodok, aktivny prijem a osobna asistencia

moze pracujuci dochodca (starobny) vykonavajuci 4 hodiny osobnej asistencie ztp si uplatnit na OA celu ncp?
Katy a R čo je ncp???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Yvett Andel Fa Pozri príspevok
    dochodok 6000 a OA 2900 a zarobok od zamestnavatela 8000
    Starobný dôchodca nemá nárok na uplatnenie NČZD za rok 2012, pretože bol poberatelom SD k 1.1.2012 a výška jeho SD presiahla ročnú NČZD.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Yvett Andel Fa Pozri príspevok
    minule som sa pytala na dp osoby, ktora robi len osobnu asistenciu ale ma prijem z prenajmu bytu ma alebo nema narok na nczd? neviem, ci som to pochopila spravne, dostala som odpoved, ze z oa si ju moze uplatnit, tzn ze v dp si odpocita z prijmu oa nczd a prijem z prenajmu dopocita?
    Z OA si môže uplatniť NČZD, ak nie je poberatelom SD k 1.1. kal.roku, za ktorý sa podáva DP - čo nie je tvoj prípad.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pýtaš sa na uplatnenie nezdanitelnej časti základu dane ? Odkedy je poberatelom starobného dôchodku ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Yvett Andel Fa Pozri príspevok
    cely minuly rok
    Uveď výšku vyplateného dôchodku a výšku príjmu z OA.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Treba spraviť DP typ B - uplatniť 40%tné paušálne výdavky (lebo asi skutočné máš nižšie) .
    nuž - a výjde daňová povinnosť . (cez 300 eur bajočko )
    minule som sa pytala na dp osoby, ktora robi len osobnu asistenciu ale ma prijem z prenajmu bytu ma alebo nema narok na nczd? neviem, ci som to pochopila spravne, dostala som odpoved, ze z oa si ju moze uplatnit, tzn ze v dp si odpocita z prijmu oa nczd a prijem z prenajmu dopocita?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Yvett Andel Fa Pozri príspevok
    minule som sa pytala na dp osoby, ktora robi len osobnu asistenciu ale ma prijem z prenajmu bytu ma alebo nema narok na nczd? neviem, ci som to pochopila spravne, dostala som odpoved, ze z oa si ju moze uplatnit, tzn ze v dp si odpocita z prijmu oa nczd a prijem z prenajmu dopocita?
    Ale veď môžeš si aj ty uplatniť NČZD -odmena za výkon OA je aktívny príjem! Lenže v tvojom prípade je NČZD = 0 (pri takom dôchodku)
    to je kamoska, ja mam prijem len z oa a z prenajmu a kedze na prenajom zrusili moznost odpoctu nczd tak sa pytam ci pri tejto kombinacii opat mam narok na odpocet

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Yvett Andel Fa Pozri príspevok
    to je kamoska, ja mam prijem len z oa a z prenajmu a kedze na prenajom zrusili moznost odpoctu nczd tak sa pytam ci pri tejto kombinacii opat mam narok na odpocet
    iba v prípade, že nie ste k 01 01 poberateľka PSD, či SD a uplatňujete si iba z akt. príjmoch, t.j. iba z OA......

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Yvett Andel Fa Pozri príspevok
    to je kamoska, ja mam prijem len z oa a z prenajmu a kedze na prenajom zrusili moznost odpoctu nczd tak sa pytam ci pri tejto kombinacii opat mam narok na odpocet
    tak treba jasne napísať,!!! Každý má nárok na NČZD z aktívnych príjmov. Len teda dôchodcom sa tá NČZD buď kráti, alebo je nulová.
    Samozrejme že pri vysokánskych príjmoch to neplatí.
    Prenájom je pasívny príjem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.