Zavrieť

Porady

Platím či nie?

Ak dostanem formou notárskej zápisnice do daru byt spolu so záložným právom v prospech banky/úver/,ktorý potom vyplatím,zaujímalo by ma,či pri predaji tohoto bytu,pokiaľ v ňom nemám trvalý pobyt,resp.nie som vlastníčkou dva roky,platím daň z prijímu alebo sa dá odpočítať vyplatenie tohoto úveru.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zdaňuješ príjem z predaja bytu, pričom môžeš odpočítať všetky výdavky na jeho získanie. Píšeš síce dar, ale zároveň úver? Ak výška splateného úveru vlastne predstavovala cenu bytu, tak si ho môžeš odpočítať. Tiež úroky, notárske , právne služby.

    Jannet je offline (nepripojený) Jannet

    Jannet
    naklady, ktore ti vznikli s nadobudnutim bytu si mozes uplatnit, nielen splatky uveru, aj notarske poplatky, vymenu zamku a pod.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    lu-cinka
    Ak dostanem formou notárskej zápisnice do daru byt spolu so záložným právom v prospech banky/úver/,ktorý potom vyplatím,zaujímalo by ma,či pri predaji tohoto bytu,pokiaľ v ňom nemám trvalý pobyt,resp.nie som vlastníčkou dva roky,platím daň z prijímu alebo sa dá odpočítať vyplatenie tohoto úveru.
    Tu je jednoznačne napísané, že nehnuteľnosť je nadobudnutá darom. To , že to kúpila aj s nejakou ťarchou , neovplyvňuje spôsob zdanenia v prípade predaja predmetu darovania.
    Pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej darovaním sa postupuje podľa § 8 ods.5 písm.b/, ktorý bol s účinnosťou od 1.1.2006 novelizovaný. Do výdavkov si môže daňovník uplatniť obstarávaciu cenu zistenú podľa § 25 ods.1 písm. a/ (toto ustanovenie bolo tiež novelizované). Platí všeobecne na darovaný majetok, teda aj na nehnuteľnosti. Skúma sa, či by pri predaji predmetnej nehnuteľnosti bol príjem z predaja u darcu. ktorá je FO ( v deň darovania), oslobodený od dane podľa § 9 ZoDP. Ak by nebol oslobodený, tak OC je obstarávacia cena zistená u darcu. Ak by bol oslobodený, tak OC je cena , za ktorý ju nadobudol obdarovaný ( cena zo znaleckého posudku v čase darovania).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.