Zavrieť

Porady

daň zo zdedenej nehnuteľnosti

Dobrý deň,
moja mamina zdedila po rodičoch menšiu nehnuteľnosť (nov.2012) a zaskočila ma otázkou či si má podať daňové priznanie na DÚ a do akého termínu, ja som bola v tom,že stačí zaplatiť vyrubenú daň z obecného úradu, kde sa dom nachádza, tak ako to teda je? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    do 31.1.2013 bola povinná podať DP na Mestskom úrade a na základe toho by jej vyrubili platiť daň
    Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Na DU mamina priznanie nepodáva, je to zdedená nehnuteľnosť. Na DU podáva priznanie ten, kto predá nehnuteľnosť.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    ja som Ti nenapísala o dani z príjmu, ja Ti píšem o dani z nehnuteľnosti, ktorá sa jej týka a o ktorej sa omieľalo stále v januári v rádiu, televízii v novinách, že všetci, ktorí minulého roku nejakým spôsobom prišli k nehnuteľnosti musia podať DP na mestskom úrade.
    K priznaniu k dani z nehnuteľnosti je potrebné doložiť doklady preukazujúce vlastníctvo napr. rozhodnutie správy katastra o povolení vkladu, zmluvu o prevode nehnuteľností, osvedčenie o dedičstve, darovaciu zmluvu alebo iný doklad o nadobudnutí nehnuteľností.
    Ak sú nehnuteľnosti v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie k dani z nehnuteľností podá každý spoluvlastník do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa spoluvlastníci dohodnú, priznanie podá zástupca, ktorého určili dohodou, pričom túto skutočnosť je potrebné vyznačiť v priznaní.

    daň zo zdedenej nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.