Zavrieť

Porady

daň z predaja zdedenej nehnuteľnosti

Dobrý deň. Prosím o radu, či sa ma bude týkať platenie dane. Potrebujem predať časť nehnuteľnosti nadobudnutú v dedičstve svojmu manželovi (zatiaľ je celá nehnuteľnosť písaná na mňa). Cena, za ktorú budem časť nehnuteľnosti predávať, bude pomerná k cene v dedičskom konaní (napr. cena nehn. 10 mil., predám 60% - cena 6 mil.). Budem musieť zaplatiť daň za takto nadobudnuté finančné prostriedky?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Podla mna sa to tyka dane lebo je to príjem z predaja.
    človiečik Vladimír Ozimý
    anezkac Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosím o radu, či sa ma bude týkať platenie dane. Potrebujem predať časť nehnuteľnosti nadobudnutú v dedičstve svojmu manželovi (zatiaľ je celá nehnuteľnosť písaná na mňa). Cena, za ktorú budem časť nehnuteľnosti predávať, bude pomerná k cene v dedičskom konaní (napr. cena nehn. 10 mil., predám 60% - cena 6 mil.). Budem musieť zaplatiť daň za takto nadobudnuté finančné prostriedky?
    Ďakujem.
    tam jednoznačne idete § 9 ods. 1 písm. c).
    Ak vlastníte nehnuteľnosť viac ako 5 rokov (do doby sa započítava aj doba vlastníctva poručiteľa) potom ide o oslobodené plnenie a nemáte povinnosť platiť daň

    Ak táto podmienka nie je splnená (t.j 5 rokov) potom ide o príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b)

    Abstrahujem od toho že nehnuteľnosť bola používaná na podnikanie a že tam ste mali trvalý pobyt (tu by ste sa riadili ustanovením § 9 ods. 1 písm. a) ak by to bolo pre vás výhodnejšie)

    anezkac je offline (nepripojený) anezkac

    anezkac
    Neuplatňuje sa tu náhodou aj to, že daň z dedičstva sa neplatí? Ja som napr. vyplatila súrodencov z tejto nehnuteľnosti a tí z toho príjmu daň neplatili, lebo sa to týka dedičstva. Takže oni dostali peniaze a z toho daň nemuseli platiť. Keď teraz ja tú nehnuteľnosť predám tak musím? Veď som ju tiež nadobudla dedením.
    človiečik Vladimír Ozimý
    anezkac Pozri príspevok
    Neuplatňuje sa tu náhodou aj to, že daň z dedičstva sa neplatí? Ja som napr. vyplatila súrodencov z tejto nehnuteľnosti a tí z toho príjmu daň neplatili, lebo sa to týka dedičstva. Takže oni dostali peniaze a z toho daň nemuseli platiť. Keď teraz ja tú nehnuteľnosť predám tak musím? Veď som ju tiež nadobudla dedením.
    daň z dedičstva sa neplatí.
    daň z príjmov som napísal že záleži na tom či sú splnené podmienky na oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. c) - tam je lehota 5 rokov vlastníctva. Do tejto lehoty patrí aj vlastníctvo poručiteľa. T.j ak ste zdedili dom po rodičoch ktorý ho vlastnili 20 rokov a vy ho na druhý deň predáte ide o príjem oslobodený od dane z príjmov. O tom ja píšem...

    Marta_ je offline (nepripojený) Marta_

    som panna, tiger a "1" ...viac Marta_
    Ak máte nehnuteľnosť ohodnotenú v rámci dedičského konania, tak platíte daň z príjmu len z rozdielu, ktorý by vznikol: predajná cena - vstupná cena nehnuteľnosti napr. vstupná cena= 10 mil. a nehnuteľnosť by ste predali za 11 mil., tak rozdiel je 1 mil. a z toho 19% a to by bolo len v prípade, že nehnuteľnosť nevlastníte viac ako 5 rokov (čo si myslím, že Váš prípad nie je).

    anezkac je offline (nepripojený) anezkac

    anezkac
    Práveže môj prípad je ten, že nehnuteľnosť nevlastním 5 rokov ani spolu s predchádzajúcim majiteľom, a tiež tam nemám trvalý pobyt 2 roky. Budem musieť zaplatiť daň z celej sumy?

    daň z predaja zdedenej nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.