Zavrieť

Porady

Osobný účet prihlásený na DÚ

Živnostník prihlásil osobný účet na DÚ 05.01.2012. Účet nie je vedený na IČO, DIČ. Používa ho aj na 99% na súkromné účely. Musím účtovať tento účet ako keby bol firemný, alebo môžem účtovať len tie platby, ktoré sa týkajú živnosti (odvod zdravotná, sociálka a príjem na faktúru, to je všetko). Čítala som viac názorov, neviem čo z toho je správne.
Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SMartina Pozri príspevok
Živnostník prihlásil osobný účet na DÚ 05.01.2012. Účet nie je vedený na IČO, DIČ. Používa ho aj na 99% na súkromné účely. Musím účtovať tento účet ako keby bol firemný, alebo môžem účtovať len tie platby, ktoré sa týkajú živnosti (odvod zdravotná, sociálka a príjem na faktúru, to je všetko). Čítala som viac názorov, neviem čo z toho je správne.
Ďakujem veľmi pekne.
Samozrejme, že účtuješ len tie pohyby, ktoré súvisia s podnikaním.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ja som ich účtovala tak ako si pisala a do evidencie Interne doklady (fyzicky neprišli do banky, tak preto), je to správny postup? Alebo som ich mala účtovať do evidencie Bankové výpisy? V prvom prípade potom aj na výkaze v kolónke: Účty v bankách bude: 0,- EUR. Je to tak správne? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Máš na tom bankovom účte iba výdaje alebo aj príjmy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SMartina Pozri príspevok
Ja som ich účtovala tak ako si pisala a do evidencie Interne doklady (fyzicky neprišli do banky, tak preto), je to správny postup? Alebo som ich mala účtovať do evidencie Bankové výpisy? V prvom prípade potom aj na výkaze v kolónke: Účty v bankách bude: 0,- EUR. Je to tak správne? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Ak účtuješ pohyby na účte, tak cez výpisy. Veď tie peniaze reálne prišli na úče alebo z neho odišli nie?
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Áno, prišli na účet a odvody odišli. Tak potom účtujem len tie platby, ktoré sa týkajú podnikania a ostatné vynechám? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SMartina Pozri príspevok
Áno, prišli na účet a odvody odišli. Tak potom účtujem len tie platby, ktoré sa týkajú podnikania a ostatné vynechám? Ďakujem.
Veď som tak aj napísala, že účtuješ len to, čo súvisí s podnikaním, nečítala si?
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ešte jednu vec ak môžem, Výkaz o príjmoch a výdavkoch na r. Účty v bankách potom nebude reálny zostatok taký aký je v bankovom výpise ku koncu roka, ale len podľa tých platieb, ktoré zaúčtujem. Správne? Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
SMartina Pozri príspevok
Ešte jednu vec ak môžem, Výkaz o príjmoch a výdavkoch na r. Účty v bankách potom nebude reálny zostatok taký aký je v bankovom výpise ku koncu roka, ale len podľa tých platieb, ktoré zaúčtujem. Správne? Ďakujem.
.... skutočný zostatok veru nebude sedieť s inventarizáciou ......zrazu zistíte , že musíte účtovať aj o súkromných pohyboch na súkromnom účte , lebo Vám nebude sedieť inventarizácia k 31.12. v banke spolu s Výkazom o majetku a záväzkoch ....

...účtovať máte o každom pohybe na bankovom výpise v súlade so zákonom o účtovníctve a v súlade s Postupmi JU , ja tam nevidím žiadnu výnimku danú pre tieto osobné účty .

P.S. Ja síce radím omylom uhradenú platbu zo súkromného účtu zaúčtovať v rámci ÚUO cez ID a priložiť k tomu bankový výpis, ale i napriek tomu nestotožňujem sa s tým, že v takých prípadoch ako máte Vy, sa má účtovať len o podnikateľských pohyboch a o ostatnom nie .
4 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Tak je to zložité rozhodnutie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
SMartina Pozri príspevok
Tak je to zložité rozhodnutie.
No rozhodnutie je na Vás. Lebo skutočne, ak sa nad tým zamyslíte ...tak ,bežný účet(to je jedno či súkromný alebo podnikateľský) ktorý používam na podnikanie ,uhrádzam z neho platby z podnikania a prijímam naň úhradu pohľadávok podlieha inventarizácii k 31.12. (JU )

Ak niekto niekde nájde nejakú výnimku, budem rada ak ju priloží.Ja som sa s tým ešte nestretla .To ako keby mám bežný účet(čisto podnikateľský ) a teraz si poviem, že budem na ňom účtovať len podnikateľské platby a súkromné vynechám .
1 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

a tie súkromne tranzakcie sa potom zaevidujú ako výdavky neovplyvnujúce ZD? napr. splátky úverov, pôžičiek, poistiek.......
a do pokladne dávam osobný vklad podnikateľa ako neovplyvňujúci ZD.....v pripade ak sú výdaje v hotovosti vyššie ako stav v pokladni?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mária1412 Pozri príspevok

a tie súkromne tranzakcie sa potom zaevidujú ako výdavky neovplyvnujúce ZD? napr. splátky úverov, pôžičiek, poistiek....... áno
a do pokladne dávam osobný vklad podnikateľa ako neovplyvňujúci ZD - áno konkrétne - Osobný vklad podnikateľa .....

v pripade ak sú výdaje v hotovosti vyššie ako stav v pokladni? - To už záleží na rozhodnutí podnikateľa - treba si uvedomiť , že pokladňa nemôže ísť do mínusu
Odpoveď modrou farbou .
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Ďakujem krásne.
.............preto ten osobný vklad podnikateľa, aby nebola pokladňa v mínuse, ked v skutočnosti peniaze v hotovosti sú, ked sa na splátkach úverov a pôžičiek podieľa aj manželka a príjem z podnikania pripísaný na účet sa použil na osobné veci, či?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mária1412 Pozri príspevok
Ďakujem krásne.
.............preto ten osobný vklad podnikateľa, aby nebola pokladňa v mínuse, ked v skutočnosti peniaze v hotovosti sú, ked sa na splátkach úverov a pôžičiek podieľa aj manželka a príjem z podnikania pripísaný na účet sa použil na osobné veci, či?
Vy ste položili otázku na vklad podnikateľa.Neviem aký to má súvis s manželkou, pokladňou a splátkami.Asi nerozumiem Vašej otázke prečo idete teda účtovať osobný vklad podnikateľa.Položte otázku ešte raz zrozumiteľne a komplexne.
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

a ešte otázočku. musí byť takýto osobný účet prihlásený na DÚ ak sa neho pripisuju aj príjmy súvisiace s podnikaním............konkretne 1x mesačne od toho istého dodávateľa a vydavky súvisiace s podnikaním sú odvody a platby za telefon?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mária1412 Pozri príspevok
a ešte otázočku. musí byť takýto osobný účet prihlásený na DÚ ak sa neho pripisuju aj príjmy súvisiace s podnikaním............konkretne 1x mesačne od toho istého dodávateľa a vydavky súvisiace s podnikaním sú odvody a platby za telefon?
Musí , pokiaľ sa na tomto účte združujú prostriedky z podnikania .Prijíma tam úhrady z jeho pohľadávok, tak účet ste mali oznámiť na DU .Bývajú za to dosť vysoké sankcie ,ale to Vás nechcem strašiť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Musí , pokiaľ sa na tomto účte združujú prostriedky z podnikania .Prijíma tam úhrady z jeho pohľadávok, tak účet ste mali oznámiť na DU .Bývajú za to dosť vysoké sankcie ,ale to Vás nechcem strašiť.
Najlepšie je si kúpiť program, pretože v tomto hektickom období, keď ozaj je málo času zháňať PD alebo učiť , čo kde sa má účtovať ....to je o nervy .
0 0
Mária1412 Mária1412

Mária1412 je offline (nepripojený) Mária1412

Zita5 Pozri príspevok
Vy ste položili otázku na vklad podnikateľa.Neviem aký to má súvis s manželkou, pokladňou a splátkami.Asi nerozumiem Vašej otázke prečo idete teda účtovať osobný vklad podnikateľa.Položte otázku ešte raz zrozumiteľne a komplexne.
prepačte
o vklade podnikateľa do pokladne by som účtovala preto, aby som nemala pokladnu v minuse.............resp. prosím o odpoveď na otázku: ako dostať príjem z podnikania pripísaný na osobný účet do pokladne, ked z banky neboli robené výbery ale tie peniaze sa použili na osobné účely.................Ďakujem
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Pokiaľ nebol výber hotovosti z BÚ, tak sa do pokladne nijako nedostanú. Ani nemusia.
Na BÚ treba účtovať osobné platby na osobnú spotrebu.
V pokladne treba účtovať o osobnom vklade podnikateľa, aby nebola v mínuse.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať