Zavrieť

Porady

Problémom je osobný účet

Dobrý deň prajem,
mám problém - v jan 2005 som začal živnostníčiť - používal som však až donedávna súkromný účet, z ktorého som však platil a mne platili aj osobné platby, aj firemné platby, dochádzala mi tam aj výplata od zamestnávateľa (keďže som SZČO popri zamestnaní). Bola to samozrejme veľká hlúposť, ale vôbec som sa nad tým pri zakladaní živnosti a ani počas celého minulého roka nezamýšľal a až teraz sa mi v mysli vynárajú všelijaké čierne dôsledky.. Prosím, neviete mi poradiť, či sa to dá nejako opraviť, napraviť, alebo čokoľvek s tým urobiť? Vopred veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    dana98601 Pozri príspevok
    Zdraví Vás začiatočníčka, ja mám podobný prípad, čítala som tu už o tom niekoľko príspevkov, tak ma prosím usmernite, či som to pochopila správne: minulý rok som to totiž robila tak, že nepodnikateľ-majiteľ osobného účtu vystavil faktúru - tej istej osobe-ale podnikateľovi. Prípad som dokladala príjmovými a výdavkovými pokladničnými dokladmi a kópiami výpisov a v peňažnom denníku som to už rovno zadávala do hotovostného príjmu resp. výdaju.
    Ak som to správne pochopila z toho, čo som sa tu dočítala, to účtovníčky robia tak isto, len bez tých faktúr. Ja som tie faktúry vlastne považovala za akýsi "refund-doklad", kde sa nepodnikateľ vyrovnáva s podnikateľom.. Pochopila som to správne?
    A ešte by ma zaujímalo, či teda platí, že ide osobný účet ale pokiaľ szčo nie je platcom DPH, nemusí ho hlásiť na DÚ?
    Díky Vám
    Začiatočníčka možno si, ale na Porade si registrovaná od roku 2009, takže by si mala vedieť, ako funguje porada. Nezadávaj otázku viac krát - odpoveď ti to neurýchli, akurát si koleduješ o vyhodenie z porady. Pozri si poriadne Etiketu. Ak máš otázku, najprv použi vyhľadávanie. Hádam už neexistuje problém, ktorý by nebol na porade diskutovaný. Ak odpoveď nenájdeš, nájdi tému, ktorá vystihuje tvoju otázku a zadaj ju tam, Ak takú tému nenájdeš, môžeš založiť novú tému s otázkou.

    Jasné?

    Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

    normálka Tatiana
    enzo
    Dobrý deň prajem,
    mám problém - v jan 2005 som začal živnostníčiť - používal som však až donedávna súkromný účet, z ktorého som však platil a mne platili aj osobné platby, aj firemné platby, dochádzala mi tam aj výplata od zamestnávateľa (keďže som SZČO popri zamestnaní). Bola to samozrejme veľká hlúposť, ale vôbec som sa nad tým pri zakladaní živnosti a ani počas celého minulého roka nezamýšľal a až teraz sa mi v mysli vynárajú všelijaké čierne dôsledky.. Prosím, neviete mi poradiť, či sa to dá nejako opraviť, napraviť, alebo čokoľvek s tým urobiť? Vopred veľmi pekne ďakujem.
    No čo už. Čo sa týka podnikania zaúčtuješ ako príjmy a výdavky podliehajúce k zdaneniu príjmov a to čo sa netýka podnikania zaúčtuješ ako neoplyvňujúce daň z príjmu. Čo sa týka poplatkov banky zaúčtuj to alikvotnou čiastkou. A keď si vyberal z banky alebo vkladal - osobný vklad podnikateľa.

    MatoH je offline (nepripojený) MatoH

    MatoH
    Ja pouzivam svoj bezny ucet podobne ako kolega, avsak chcem si uplatnit len pausalne vydavky. Staci na vypisoch len oznacit prijmy zo zivnosti alebo treba urobit este nieco ine? Vydavky, ktore som mal v suvislosti so zivnostou nechcem nikde uctovat.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    MatoH
    Ja pouzivam svoj bezny ucet podobne ako kolega, avsak chcem si uplatnit len pausalne vydavky. Staci na vypisoch len oznacit prijmy zo zivnosti alebo treba urobit este nieco ine? Vydavky, ktore som mal v suvislosti so zivnostou nechcem nikde uctovat.
    O účte vlastne účtovať nebudeš, prilož si k fakúram jednotlivé výpisy o prijatých platbách. Z výdavkov použiješ akurát zaplatené poistné do SP,ZP.
    Zdraví Vás začiatočníčka, ja mám podobný prípad, čítala som tu už o tom niekoľko príspevkov, tak ma prosím usmernite, či som to pochopila správne: minulý rok som to totiž robila tak, že nepodnikateľ-majiteľ osobného účtu vystavil faktúru - tej istej osobe-ale podnikateľovi. Prípad som dokladala príjmovými a výdavkovými pokladničnými dokladmi a kópiami výpisov a v peňažnom denníku som to už rovno zadávala do hotovostného príjmu resp. výdaju.
    Ak som to správne pochopila z toho, čo som sa tu dočítala, to účtovníčky robia tak isto, len bez tých faktúr. Ja som tie faktúry vlastne považovala za akýsi "refund-doklad", kde sa nepodnikateľ vyrovnáva s podnikateľom.. Pochopila som to správne?
    A ešte by ma zaujímalo, či teda platí, že ide osobný účet ale pokiaľ szčo nie je platcom DPH, nemusí ho hlásiť na DÚ?
    Díky Vám

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dana98601 Pozri príspevok
    Zdraví Vás začiatočníčka, ja mám podobný prípad, čítala som tu už o tom niekoľko príspevkov, tak ma prosím usmernite, či som to pochopila správne: minulý rok som to totiž robila tak, že nepodnikateľ-majiteľ osobného účtu vystavil faktúru - tej istej osobe-ale podnikateľovi. Prípad som dokladala príjmovými a výdavkovými pokladničnými dokladmi a kópiami výpisov a v peňažnom denníku som to už rovno zadávala do hotovostného príjmu resp. výdaju.
    Ak som to správne pochopila z toho, čo som sa tu dočítala, to účtovníčky robia tak isto, len bez tých faktúr. Ja som tie faktúry vlastne považovala za akýsi "refund-doklad", kde sa nepodnikateľ vyrovnáva s podnikateľom.. Pochopila som to správne?
    A ešte by ma zaujímalo, či teda platí, že ide osobný účet ale pokiaľ szčo nie je platcom DPH, nemusí ho hlásiť na DÚ?
    Díky Vám
    Prosím Vás hovoríte o podnikateľovi a občanovi (nepodnikateľovi ) ako o jednej a tej istej osobe ? Ak áno , tak takáto osoba si nemá čo prefaktúrovávať a vystavovať faktúru sám sebe .

    Účet je povinný oznámiť na DU pokiaľ ho využíva v súvislosti s podnikaním , bez ohľadu na platitela DPH.
    Zdraví Vás začiatočníčka, ja mám podobný prípad, čítala som tu už o tom niekoľko príspevkov, tak ma prosím usmernite, či som to pochopila správne: minulý rok som to totiž robila tak, že nepodnikateľ-majiteľ osobného účtu vystavil faktúru - tej istej osobe-ale podnikateľovi. Prípad som dokladala príjmovými a výdavkovými pokladničnými dokladmi a kópiami výpisov a v peňažnom denníku som to už rovno zadávala do hotovostného príjmu resp. výdaju.
    Ak som to správne pochopila z toho, čo som sa tu dočítala, to účtovníčky robia tak isto, len bez tých faktúr. Ja som tie faktúry vlastne považovala za akýsi "refund-doklad", kde sa nepodnikateľ vyrovnáva s podnikateľom.. Pochopila som to správne?
    A ešte by ma zaujímalo, či teda platí, že ide osobný účet ale pokiaľ szčo nie je platcom DPH, nemusí ho hlásiť na DÚ?
    Díky Vám

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prečo zadávate 3x tú istú otázku v troch témach
    tu som písala odpoveď
    http://www.porada.sk/t19568-problemo...ml#post2278711

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    dana98601 Pozri príspevok
    Zdraví Vás začiatočníčka, ja mám podobný prípad, čítala som tu už o tom niekoľko príspevkov, tak ma prosím usmernite, či som to pochopila správne: minulý rok som to totiž robila tak, že nepodnikateľ-majiteľ osobného účtu vystavil faktúru - tej istej osobe-ale podnikateľovi. Prípad som dokladala príjmovými a výdavkovými pokladničnými dokladmi a kópiami výpisov a v peňažnom denníku som to už rovno zadávala do hotovostného príjmu resp. výdaju.
    Ak som to správne pochopila z toho, čo som sa tu dočítala, to účtovníčky robia tak isto, len bez tých faktúr. Ja som tie faktúry vlastne považovala za akýsi "refund-doklad", kde sa nepodnikateľ vyrovnáva s podnikateľom.. Pochopila som to správne?
    A ešte by ma zaujímalo, či teda platí, že ide osobný účet ale pokiaľ szčo nie je platcom DPH, nemusí ho hlásiť na DÚ?
    Díky Vám
    Ježišmária kam sa pozriem, tam si ty s touto otázkou...a čítaš vôbec aj odpovede alebo len tú otázku píšeš všade ako verklík....sa spamätaj a prečítaj si aj etiketu porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.