Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane

Prosím Vás o radu. Daňovník pracoval minulý rok v ČR (závislá činnosť). V ČR mu mzdová účtovníčka urobila ročné zúčtovanie dane a v ČR mu vrátili preplatok 3.000,- Sk. Podľa zákona o dani z príjmu je povinný si podať DP na Slovensku. Ako mám postupovať? Mám brať do úvahy aj vrátený preplatok? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    alenka11
    Prosím Vás o radu. Daňovník pracoval minulý rok v ČR (závislá činnosť). V ČR mu mzdová účtovníčka urobila ročné zúčtovanie dane a v ČR mu vrátili preplatok 3.000,- Sk. Podľa zákona o dani z príjmu je povinný si podať DP na Slovensku. Ako mám postupovať? Mám brať do úvahy aj vrátený preplatok? Ďakujem.
    niekedy dávno som sa s tým stretla a musel sa preplatok prepočítať kurzom na SKK a uviesť v DP SR - ale neviem či sa čosi odvtedy nezmenilo - počkaj ešte či nemá niekto čerstvé skúsenosti

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Mám podobnú otázočku. Moja kamaratka pracovala v r.2005 2 mesiace v ČR-dali jej aj potvrdenie ale v KČ. 3, 4, 5 bola na UP, 6,7,8 bola na cypre, ale nema ziaden papier a potom dobrovolne nezamestnana do decembra. Oplati sa jej podavat danové priznanie? Myslite ze jej vratia tu dan, ktoru zaplatila v ČR? Robí jej to nejakých 300 Kč.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Prosím súrne o radu.
    Mám osobu, ktorá 2 mesiace pracovala v ČR. Má potvrdenie o príjme.
    Mám mu to započítať medzi príjmy zo závislej činnosti, ktoré mal v SR ?
    Akým kurzom prepočítať ?

    SúRNE

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Prosím pomôžte mi hneď, práve vypisujem DP SZČO, ktorý mi priniesol aj potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti a na riadku 05 úhrn zrazených preddavkov na daň nie je nič. Čo mám teraz robiť?

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Prosím Vás o radu.
    K hore uvedenému príspevku.
    Zároveň mám osobu, ktorá má iba príjmy na uzemí ČR, trvalé bydlisko v SR,
    ako je to s podaním DP, v SR alebo v ČR.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    alenka11
    Keď mal príjem zo závislej činnosti v ČR, musí si podať DP v SR.

    áno musí si podať DP.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    To viem, aj keď mal napr. príjem len v čr ? A čo sa týka daňového rozdielu, to bude musieť zrejme doplatiť, však? Lebo v SR je daň 19 % a v ČR 15%.
    V prípade, že by vyšiel preplatok tak to sr dú nevracá však????

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Prosím fundovanejších o radu, nakoľko som z toho totálne domotaná po prečítaní všetkých príspevkov. Uvediem tu pár príkladov, prosím keby sa tí, ktorí s tým majú skúsenosti vyjadrili ako postupovať.

    1, FO - Trvalý pobyt v SR od 01.01.-31.03.2005 príjem v SR, od 31.03.-30.06.2005 príjem v ČR.
    Odpoveď?
    Podáva daňové priznanie typu A, v ktorom započíta aj príjem zo SR, aj príjem z ČR (prepočíta buď priemerným mesačným kurzom, alebo ročným z NBS).
    V prípade, že z DP vychádza nedoplatok (rozdiel dane 19% v SR a 15% v ČR, je povinný daň v SR doplatiť). V prípade preplatku DÚ SR daň nevracia.


    2, FO - Trvalý pobyt v SR od 01.01.-31.03.2005 príjem v SR, od 31.03.-31.12.2005 príjem v ČR od jedného zamestnávateľa.
    Odpoveď?
    A, Podáva daňové priznanie typu A, v ktorom započíta aj príjem zo SR, aj príjem z ČR (prepočíta buď priemerným mesačným kurzom, alebo ročným z NBS).
    V prípade, že z DP vychádza nedoplatok (rozdiel dane 19% v SR a 15% v ČR, je povinný daň v SR doplatiť). V prípade preplatku DÚ SR daň nevracia.
    B, Môže požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčovanie dane v ČR, rozdiel ktorý mu vznikne uvedie na DP priznenie v SR???? Teda v prípade preplatku? To mi nie je jasné!!!!



    3, FO - Trvalý pobyt v SR od 01.06.-31.12.2005 príjem v ČR od 3 zamestnávateľov.
    Odpoveď?
    Podáva daňové priznanie typu A, v ktorom započíta príjem z ČR (prepočíta buď priemerným mesačným kurzom, alebo ročným z NBS).
    V DP vychádza nedoplatok (rozdiel dane 19% v SR a 15% v ČR, je povinný daň v SR doplatiť).



    4, FO - Trvalý pobyt v SR od 01.01.-31.05.2005 príjem v SR, od 30.06.-31.12.2005 dobrovoľne nezamestnaný, študent v UK pracujúci ako au-pair nelegálne.
    Odpoveď?
    Podáva daňové priznanie typu A, v ktorom započíta príjem z SR.



    5, FO - Trvalý pobyt v SR od 01.01.-31.05.2005 príjem v SR, od 30.06.-31.12.2005 dobrovoľne nezamestnaný, študent v UK pracujúci ako au-pair cez slovenskú agentúru, výplata je ale v librách.
    Odpoveď?
    Podáva daňové priznanie typu A, v ktorom započíta príjem z SR a uvedie aj príjem z UK????.


    6, FO - Trvalý pobyt v SR od 01.01.-31.05.2005 príjem v SR, od 30.06.-31.12.2005 dobrovoľne nezamestnaný, študent v UK pracujúci ako au-pair cez anglickú agentúru, výplata je ale v librách.
    Odpoveď?
    Podáva daňové priznanie typu A, v ktorom započíta príjem z SR a v UK požiada o ročné zúčtovanie, tento príjem uvedie do DP?
    .

    Naozaj prosím o seriózne odpovede, nezačínajte ďalšie témy na túto oblasť, nech je z toho jeden ucelený materiál. V prípade, že niekto takéto niečo má nech to sem hodí. DP sa blíži a ja vôbec neviem jak tieto veci robiť.

    zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

    zubadielko
    ahojte potrebujem radu, partrí dohodárovi, ktorý nie je dôchodcom odpočitateľná položka? Aké musí spĺňať podmienky aby mal nárok na nezdaniteľné minimum. ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zubadielko
    ahojte potrebujem radu, partrí dohodárovi, ktorý nie je dôchodcom odpočitateľná položka? Aké musí spĺňať podmienky aby mal nárok na nezdaniteľné minimum. ďakujem
    Ak podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov, môže si na ňom uplatniť NČ, ale môže tak urobiť len u jedného zamestnávateľa.

    zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

    zubadielko
    ahojte ďakujem za predchádzajúcu radu a objavila som ďalší problém. Robím RZD zamesnancovi, ktorí je čiastočný invalidný dôchodca. Jeho dôchodok v roku 2005 predstavoval sumu 49452 Sk. Moja predchodkyňa mu celý rok uplatňovala nezdaniteľné minimum. Aké nezdaniteľné minimum mu mám uplatniť pri RZD?

    JankaS je offline (nepripojený) JankaS

    JankaS
    Chcem sa spýtať, keď som predala pozemok, ktorý som dostala darovacou zmluvou a nie je to viac ako dva roky. Musím to zahrnúť do ročného zúčtovania?

    JankaS je offline (nepripojený) JankaS

    JankaS
    Poprosím Vás o radu. Predala som v minulom roku pozemok, ktorý som dostala darovacou zmluvou asi pred dvoma rokmi, musím to zdaniť v ročnom zúčtovaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.