Zavrieť

Porady

predčasný starobný dôchodok - aké potvrdenie pre zamestnanca?

Ahojte poraďáci, pracovníčka ma pýtala potvrdenie o príjme koľko v našej firme zarobila, lebo chce požiadať o predčasny odchod do dôchodku. Je to jedno z tlačiv, ktoré si určuje zamestnávateľ sam? Že mala by mať firma nejaké potvrdenie svoje? Alebo musí byť konkrétne tlačivo na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Akurát nám zavolal jeden náš pracovník, že chce požiadať o predčasný dôchodok a chce zároveň prísť ukončiť pracovný pomer. Je po dlhšej PN. Čo pre mňa ako zamestnávateľa z toho vyplýva?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Odo mňa to za zamestnanca vždy pýtala sociálna poisťovňa a v prílohe mi priložili ELDZ. Ten som vyplnila a obratom zaslala späť.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Ja som našim zamestnancom, ktorí požiadali o predčasný dôchodok dávala len evidenčné listy dôchodkového poistenia. Iné potvrdenia odo mňa nežiadal ani zamestnanec ani SP.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    No ja jej to vypisem, len neviem co sa dava do takych potvrdeni, ci HM aj ČM aj zrážky na poistné?

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    nikulik
    No ja jej to vypisem, len neviem co sa dava do takych potvrdeni, ci HM aj ČM aj zrážky na poistné?

    to bejvávalo voľakedy dávno, že zamestnávateľ vypisoval žiadosť o dôchodok. Teraz to vypisuje Sociálna poisťovňa, zamestnávateľ dá zamestnancovi iba ELDP:p

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    "No ja jej to vypisem, len neviem co sa dava do takych potvrdeni, ci HM aj ČM aj zrážky na poistné?"
    <!-- / message --><!-- sig -->__________________
    Veronika



    A v evidenčnom liste dôchodkového poistenia sa uvádzajú vymeriavacie základy pre starobné poistenie.

    Magi je offline (nepripojený) Magi

    Magi
    Pri PSD okrem ELDZ Sociálna poisťovňa bude potrebovať aj tlačivo "Žiadosť o predčasný starobný dôchodok a potvrdené vymeriavacie základy za predchádajúce 4 roky odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie". Uvedené tlačivo dostane v Sociálnej poisťovni pri podaní žiadosti o PSD.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Je určite rozdiel, či odchádza do predčasného dôchodku zamestnanec, ktorý je zamestnaný x rokov (ide do predčasného dôchodku z dôvodu, aby si vylepšil finančnú situáciu poberaním dôchodku+mzdy) a žiadateľom o predčasný dôchodok, ktorý je nezamestnaný. Minulý rok požiadalo o predčasný dôchodok niekoľko našich zamestnancov a tento rok jeden a okrem ELDP nič iné odo mňa SP ani zamestnanec nežiadali.

    predčasný starobný dôchodok - aké potvrdenie pre zamestnanca?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.