Zavrieť

Porady

Dokazovanie vyvozu do tretich krajin v pripade colneho konania v inej krajine EU

Mate niekto skusenosti s tym, ako sa v praxi dokazuje vyvoz do tretich krajin v pripade ak je tovar najskor premiestneny do inej krajiny EU a z tej krajiny je vyvezeny a zaroven aj precleny vyvoz? V odbornom clanku od Ing.Jablonkovej som sa docitala, ze je potrebne mat colne hlasenie potvrdenie colnym uradom danej krajiny, ale kedze komunikacia s colnou spravou prebieha iba elektrnickou formou, spedicne spolocnosti z tychto krajin mi posielaju iba JCD v pdf. formate, na ktorom sice je uvedeny datum, kedy tovar vystupil z colneho uzemia ES ale nie je tam ziadny elektronicky podpis, co podla mna dostacujuci dokaz nie je. Nikde som k tymto pripadom metodicke usmernenie drsr nenasla, tak som zvedava, ako sa to v praxi riesi a ako sa k tomu danova kontrola stavia. Co som si overovala, na colnej sprave nemaju elektronicky pristup k takymto JCD, takze rovnako pristup nema ani danova sprava.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Klara321 je offline (nepripojený) Klara321

    Klara321
    Tuto problematiku som diskutovala s metodikmi drsr a auditorom a metodici pre DPH priznali, ze sa pozabudlo v nasom zakone na vyvozy, kedy je tovar vyvezeny z inej krajiny EU pricom vsetky colne formality su tiez vybavene iba v tejto krajine elektronickou formou, vtedy nie je mozne predlozit pozadovne xml. subory, pripadne subory podpisane el.zarucenym podpisom. K preukazovaniu takychto vyvozov pravdepodobne budu vydavat metodicky pokyn ale momentalne uznavaju aj exportne colne hlasenia bez zaruceneho el.podpisu. Pristup v systeme k nim nemaju. Dolezite je aby vyvozca vedel preukazat, ze tovar bol odoslany...t.j. napr. dojedna prepravu, pripadne v praxi ak ma danova kontrola pochybnosti vyziada si dokaz z krajiny dovozu o tom, ze tovar bol prepusteny do rezimu volny obeh.

    notizia je offline (nepripojený) notizia

    notizia
    vývoz do tretích krajín sa bežne kontroluje cez: Kontrola ukončenia a vybavenia vývozných operácií podľa MRN (tzv. Export MRN Follow-up (international movements only)), na stánke finančnej správy. Výstupná colnica oznami čo sa stalo s tovarom či bol alebo nebol vyvezený z EU.
    Klara321 Tu stranku som vygooglila aj ja a kontrolujem si tam vyvozy sama pre seba, ibaze je tam uvedene ze udaje tam uvedene su len informativne a nie su zavazne. A ako je mozne ze o tom nevedia v Banskej Bystrici, ked mi cez p.Hermanovu metodicku s ktorou som to riesila poslali stanovisko, ze v takych pripadoch sa dokazuje alternativne ako uvadzam vyssie? Ani na colnom urade o tom nevedia

    Dokazovanie vyvozu do tretich krajin v pripade colneho konania v inej krajine EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.