Zavrieť

Porady

Hrubka rurky na podlahove vykurovanie pri Tepelnom cerpadle

enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

Ahojte. Potrebujem poradit lebo kazdeho koho sa spytam mi vravi inak. Predpokladam ze tu to bude podobne ale mozno odbornejsie. Idem objednavat material pre podlahove vykurovanie. V dome budem mat tepelne cerpadlo a tak prave zvazujem hrubku plastohlinikovej rurky. Vykurovana plocha bude okolo 160m2 rozdelena na dve poschodia ako som spominal pouzijem tepelne cerpadlo a prave z tohto dovodu mi dvaja kurenari radia dat 20mm rurky namiesto 16mm ale zase dalsi dvaja vravia ze je to jedno a staci 16mm...Takze ako. Mne to pride tak ze lepsie mi bude dat 20mm rurky, ale vie mi niekto aj odoborne povedat co by bolo naozaj lepsie. Kedze sa nemozem rozhadzovat s peniazmi a pride mi to aj zbytocne zvazujem nejake obycajne rurky nie nejake drahe ako Rehau alebo Gabotherm. Teda sa rozhodujem medzi
PEX-AL-PEX alebo PERT-AL-PERT (Aky je vlastne medzi nimi presne rozdiel, okrem toho ze PERT-AL-PERT su drahsie ale podla paramaterov su rovnake) nejaky taliansky vyrobca alebo potom Henco. Poradte prosim ci 20mm alebo 16mm a potom pripadne model/znacku.
Dakujem.

PS: A este mosadzny rozdelovac alebo nerezovy?
Dakujem.
Usporiadat
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

Kua dávate do toho ťažké prachy a bude to na celý život a to je problém dať pár EUR na PROJEKT VYKUROVANIA.. V ňom budete mať všetko vypočítané a nebudete musieť riešiť takúto dilemu jeden pánko povedal. Zle to navrhne a potom už budete môcť iba nadávať. Radšej obetujte na projekt a úsporu, ktorú tým docielite budete mať už pri realizácii. Príklad: ušetrí vám 150m rúrok. Jeden m po 1 Eur a už máte 150 Ečiek ušetrených. Ďalej to bude na prevádzkových nákladoch a pod.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

Ja projekt vykurovania mam kompletne spracovany ja sa nepytam na dlzku rurok ale na hrubku rurok. Jedna vec je co je na papiery a druha vec je co je lepsie v reale mat. Projektant vacsinou tu podlahu nerobi a ani tam nebude byvat. Takze este raz poprosim skor sa venovat mojej otazke. Dakujem.
0 0
lutec lutec

lutec je offline (nepripojený) lutec

Súhlasím hore a navyše:
Treba si naštudovať na nete tie rozdiely. Vypisuje tu kopec bláznov, čo žiadajú rady, ako riešiť následky svojich nezmyselných rozhodnutí pri realizácii podlahového vykurovania. Koľko sa dá, preboha ušetriť pri lacnejších trubkách oproti osvedčeným od REHAU? 200€? A na to ide podlahová vrstva za tisíce €. A ak to nebude dobré, kto to následne bude búrať...
Predpokladám, ak máte tepelné čerpadlo, je to NED dom, teda niekde medzi 30 -50 kW/m2. To budú trubky REHAU 20mm cca po 25 až 30 cm. Ale, samozrejme, že treba dopredu vedieť tepelnú stratu domu, resp. potrebu Q tepla na 1m2.
Systém REHAU má aj špeciálne podložky, ktoré presne vymedzujú polohu hada.
Kto chce šetriť na tomto je naozaj blázon
0 0
enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

Tak neviem ci ste videl niekedy v poslednej dobe ceny rurok. Najlacnejsie Rehau Rautherm S 17x2 zozeniete za 1,80 euro priblizne. Obycajnu rurku Pex-AlPex 20x2 zozeniete za 90 centov. Co sa tyka parametrov ak neratam rozmer su rovnake. Pri 1000 metroch to mate o viac ako 1000 drahsie a to neratam ze musite pouzit aj ich rozdelovac atd...Funkciu ma ta rurka uplne rovnaku ci ju kupite za 1,80 alebo za 0,90 ja sa este raz pytam je rozdiel pouzit 16mm alebo 20mm co je vhodnejsie. Pre vas mozno 1000 euro nie je vela ale pre mna. Nesnazim sa setrit na nevhodnom mieste ale naozaj ked mi poviete aspon dve veci v com je lepsia rehau rurka od obycajnej tak si ju kupim (A nieco take ze to je lepsia znacka, alebo ma lepsiu tradiciu ani nepiste). Dakujem. Este raz vas poprosim mam jednoduchu otazku a pytam sa ludi co s tym robia casto co je lepsie pouzit pri tepelnom cerpadne 16mm alebo 20mm je mi jedno momentalne o aku znacku sa jedna. Dakujem
0 0
EvaB EvaB

EvaB je offline (nepripojený) EvaB

U nás v projekte boli pre plynové kúrenie navrhnuté 16mm, ale dali sme TČ a tu nám odporučili radšej 20mm. Je tam väčší objem vody, má to vyššiu tepelnú zotrvačnosť (a to je ešte k tomu 100 l zásobník vody v okruhu navyše). Voda dlhšie drží teplotu a TČ sa potom nespína tak často, lebo vraj to je jeden z parametrov životnosti TČ. Nie som odborníčka, popisujem len našu skutočnosť.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja mam rehau trubky 17mm a vobec netreba pouzit rehau rozdelovac. cim vacsi priemer potrubria, tym nizsi odpor.. cize to bude lepsie, je tam aj vacsia vykurovacia plocha rury.. pert me dlhsiu zivotnost pri vyssich teplotach. tie trubky rehau co mam ja napriklad ani nemaju AL vrstvu. je to nejak inak poriesene.
0 0
enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

Ahojte.
Dakujem za odpovede a som plne rozhodnuty ist jednoznacne do 6 vrstvovej 20mm rurky. Hoci to nebude Rehau verim ze to bude fungovat.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

daj 16ku, cena by mala byt cca 0,50 - 0,60€/m
(mas TC, projekt a nevies co mas dat, penazi dost, ale rury, predpokladam nielen to, od brucha)
0 0
enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

day Pozri príspevok
daj 16ku, cena by mala byt cca 0,50 - 0,60€/m
(mas TC, projekt a nevies co mas dat, penazi dost, ale rury, predpokladam nielen to, od brucha)
Ty si mi ale odbornik. Ty jediny si tu od brucha pises bez nejakeho zdvovodnenia ze daj 16tku. Este raz to ze mam projekt vykurovania nic neznamena. Ukaz mi jeden dom ktory sa robil presne podla projektu a vykurovanie si aj tak si vacsinou kazdy kurenar spravi po svojom. Kazdy chce kazdeho odrbat a kym nerobi na svojom tak vacsinou to nespravi poriadne a ja jediny budem byvat v tom dome, nie kurenar nie projektant. Ale dik za odpoved bez teba by som "nebol" vedel ze 16mm rurka stoji 0,50 - 0,60 za meter.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Toľko prachov vrazíš do tepelného čerpadla a špekuluješ nad cenou rúrky trvale zabetonovanej ja mám 16, a vystačia pri podlahovke máš takú veľkú zotrvačnosť že to až tak veľmi rozhodujúce nie je, (rozvodu teplej vody je v podstate jedno či máš kotol na drevo alebo plyn či tepelné čerpadlo)
1 0
enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

S tymto si dovolim nesuhlasit. Ja som si spravil rozpocet a proste sa musim zmestit do rozpoctu a ked som si raz napr. vyhradil na tepelne cerpadlo 6000euro tak zhanam najlepsie mozne Tepelne cerpadlo za priblizne takuto cenu. Ak som si vyhradil na izolaciu podlahy, podlahove kurenie a anhydritovy poter 9000 euro tak sa opat musim zmestit do tohto rozpoctu. Jednoducha matematika podlaha ma vyjde na VIAC ako samotne tepelne cerpadlo. Tym ze spodne poschodie bude mat 20cm izolacie a horne 3cm tak izolacia bude stat 1500 euro, Anhrydritovy poter pre tomto rozmeru domu bude stat okolo 2200 plus nejake drobnosti za 300 euro a na podlahu mi zostava 5000 euro. Je pre mna dolezite usetrit hoci aj len 500 euro lebo pretoze tie peniaze pouzijem inde preto som sa pytal ci pouzit 16mm alebo 20mm...Pouzijem 20 mm rurku sice neusetrim nic ale nevadi. A nemyslim si ze je to jedno ci Tepelne cerpadlo alebo kotol na drevo alebo kotol na plyn. Prave o to ide aby podlaha vydrzala byt co najdlhsie tepla bez toho aby sa hore dole zapinalo tepelne cerpadlo. Hoci budem mat tepelne cerpadlo s invertorom kazde zapnutie a vypnutie bude pre mna dolezite. Takze nie nie je to jedno. Dakujem
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

enti Pozri príspevok
S tymto si dovolim nesuhlasit. Ja som si spravil rozpocet a proste sa musim zmestit do rozpoctu a ked som si raz napr. vyhradil na tepelne cerpadlo 6000euro tak zhanam najlepsie mozne Tepelne cerpadlo za priblizne takuto cenu. Ak som si vyhradil na izolaciu podlahy, podlahove kurenie a anhydritovy poter 9000 euro tak sa opat musim zmestit do tohto rozpoctu. Jednoducha matematika podlaha ma vyjde na VIAC ako samotne tepelne cerpadlo. Tym ze spodne poschodie bude mat 20cm izolacie a horne 3cm tak izolacia bude stat 1500 euro, Anhrydritovy poter pre tomto rozmeru domu bude stat okolo 2200 plus nejake drobnosti za 300 euro a na podlahu mi zostava 5000 euro. Je pre mna dolezite usetrit hoci aj len 500 euro lebo pretoze tie peniaze pouzijem inde preto som sa pytal ci pouzit 16mm alebo 20mm...Pouzijem 20 mm rurku sice neusetrim nic ale nevadi. A nemyslim si ze je to jedno ci Tepelne cerpadlo alebo kotol na drevo alebo kotol na plyn. Prave o to ide aby podlaha vydrzala byt co najdlhsie tepla bez toho aby sa hore dole zapinalo tepelne cerpadlo. Hoci budem mat tepelne cerpadlo s invertorom kazde zapnutie a vypnutie bude pre mna dolezite. Takze nie nie je to jedno. Dakujem
Tak ja keď som robil kúrenie(okrem kotla a rozvodu svojpomocne som si obišiel firmy ktoré majú systémy v ponuke a robil som zo seba "debila" u odborníkov, potom som si vyhodnotil ten najlepší respektíve som si to nechal posúdiť u konkurencie. Jednak oni s tým robia denno denne a ak to robia viac rokov tak tomu musia rozumieť. Potom mám jednu zásadu ak dokážem rozlíšiť dobrú radu od zlej, žiadnu nepotrebujem, len potrebujem získať dostatok informácií aby som ich dokázal vyhodnotiť a z jedného dvojvetového príspevku sa nedajú poskytnúť správne informácie.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

pavol54 Pozri príspevok
Toľko prachov vrazíš do tepelného čerpadla a špekuluješ nad cenou rúrky trvale zabetonovanej ja mám 16, a vystačia pri podlahovke máš takú veľkú zotrvačnosť že to až tak veľmi rozhodujúce nie je, (rozvodu teplej vody je v podstate jedno či máš kotol na drevo alebo plyn či tepelné čerpadlo)
Presne tak, akumuláciu tepla zabezpečí poter a nie voda v rúrke. Ak dáš 20 mm, tak znížiš hydraulické straty v systéme, a zrýchli sa nábeh kúrenia, lebo sa zväčší efektívna plocha ktorá bude ohrievať poter - ALE! Neviem ako kto, ale ja zapnem podlahovku na jeseň a vypnem na jar, nemám žiaden nočný útlm (lebo zotrvačnosť) a teplotu vody riadi ekvitermika. Takže riešiť rýchlosť nábehu je ÚPLNE zbytočné.

Ja som dával ALPEX-TURATEC 16x2 ktorá má max. tlak 10 bar a max. stálu teplotu 70°C - pri najväčšej zime som mal vykurovaciu vodu 33°C a tlak v systéme je 1,2 bar - takže bežím hlboko, hlboko pod prípustné limity. Osobne nevidím žiaden dôvod dávať hrubšiu rúrku - bez ohľadu na zdroj tepla.
0 0
enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

To opat nie je celkom pravda. Vacsina firiem ktore robia podlahove kurenie potom co som oslovil mi spravili krasne cenovu ponuky (Nad 8000 euro bez izolacie a bez anhydridu dokonca jedna firma mi dala uzasnu cenu so zlavou 15 000 euro iba za podlahu) Vsetci chceli pouzit 16mm a ked som sa spytal ci nie je vhodnejsie 20mm tak povedali ze jasne vedia mi dat aj to len to bude zase drahsie ale ze AKO SA JA ROZHODNEM. Toto sa opakovalo u kazdej jednej firmy...(Okrem jednej ale nebudem menovat). Cize takychto odbornikov nepotrebujem. Ja osobne som tiez velmi dobre vedel ze 20mm rurka bude lepsia ako 16mm ale napisal som do fora aby mi odpisali aj ludia co s tym robia alebo co to pouzili ze ci maju ten isty nazor. Tak ako pises ziskat co najviac informacii a ano par pseudo odbornikov tu napisali daj 16mm je to jedno. Na zaklade tohto nehodnotim co dam do podlahy. To ze niekto robi s niecim denno denne neznamena ze to robi spravne alebo najlepsie pre zakaznika. Robi to vzdy najlepsie pre SEBA.... Mam na sklade vela talianskych rurok 16mm ktore mi tam stoja lebo ich nikto nechce kupit a ja som ich nakupil lacno....Hmm...Tak ich predam najblizsiemu debilovi ktoremu budem robit podlahove kurenie a presvedcim ho o tom ze su najlepsie na trhu. Je mi luto ale takto to funguje na slovensku a mozno nie len tu....Preto som chcel radu aj od "obycajnych ludi" ktory sa mi nesnazia nieco predat, ale maju vlastne skusenosti a mozno si precitali aj nieco co ja neviem. Dakujem
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

enti Pozri príspevok
To opat nie je celkom pravda.
Čo konkrétne z toho, čo som napísal?
0 0
enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

Ahoj. To nebolo tebe ale pisal som odpoved v tom case ako ty takze to ze to nie je pravda bolo pre pavol54 a na jeho text "Jednak oni s tým robia denno denne a ak to robia viac rokov tak tomu musia rozumieť". Dakujem
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

enti Pozri príspevok
Ahoj. To nebolo tebe ale pisal som odpoved v tom case ako ty takze to ze to nie je pravda bolo pre pavol54 a na jeho text "Jednak oni s tým robia denno denne a ak to robia viac rokov tak tomu musia rozumieť". Dakujem
dobre ale preto treba rozoznať dobrú radu od blbej. Keď som staval tak som dostal ponuku od "odborníka" na podlahovku destilu za 9000 miesto Junkersa za 30000 SK, a do garáží miesto radiátorov registre(také hrubé rúry kto to nepozná) tak som ho hnal svinským krokom ale to bol taký "prebytkový extrém" ,čím hrubšie rúry tým viac média ohrievaš, tým dlhšie nabieha na prevádzkovú teplotu, minule som videl na veľtrhu rohože na podlahovku snáď 3 mm a tam čo by to nefungovalo? ale tie boli určené na rekonštrukciu iných domov
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
Z Nemecka už dávnejšie beží trend na podlahové, stropné a stenové vykurovania s tenkou akumulačnou vrstvou hlavne kvôli tepelným čerpadlám, keďže tieto sa dajú využívať aj v lete na chladenie...anhydrit je ďalšia zákerná vec, ktorá navyšuje rozpočet hlavne kvôli ďalším nutným vrstvám a prípravám pod dlažbu.
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
http://www.porada.sk/t211314-ako-spr...ml#post2265077
doporučujem pozrieť toto ak si to nezaregistroval, ale na tvoju otázku: ak aj bude tenšia rúrka stačí zvýšiť výkon čerpadla v rozdeľovači podlahovky.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

enti Pozri príspevok
Ty si mi ale odbornik. Ty jediny si tu od brucha pises bez nejakeho zdvovodnenia ze daj 16tku. Este raz to ze mam projekt vykurovania nic neznamena. Ukaz mi jeden dom ktory sa robil presne podla projektu a vykurovanie si aj tak si vacsinou kazdy kurenar spravi po svojom. Kazdy chce kazdeho odrbat a kym nerobi na svojom tak vacsinou to nespravi poriadne a ja jediny budem byvat v tom dome, nie kurenar nie projektant. Ale dik za odpoved bez teba by som "nebol" vedel ze 16mm rurka stoji 0,50 - 0,60 za meter.
dakujem, ale nie som odbornik, hladam rady a stavam tak ako ty. nevidim dovod na 20tku, ked mas TC, mal by si mat nizke tepelne straty, t.z. nepotrebujes pumpovat vyhrevny system, 16ka teplo privezie a akumulaciu prevezme podlahovka, vid Tomasov prispevok.

Kurenar ma robit podla Teba, Tvojho projektu, ked takeho nemas, tak sa s nim rozluc, ked sa s Tebou pusti do debaty, pytaj argumenty, nie odpoved "to tak robi kazdy".

Nie kazdy chce kazdeho oklamat, ked hladas, najdes aj majstrov.


ake mas tepelne straty? preco nejdes podla projektu, je to projekt realizacny?
zacneme takto, potom pojdeme na rurky
Naposledy upravil day : 17.03.13 at 19:49
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať