Zavrieť

Porady

Hrubka rurky na podlahove vykurovanie pri Tepelnom cerpadle

enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

Ahojte. Potrebujem poradit lebo kazdeho koho sa spytam mi vravi inak. Predpokladam ze tu to bude podobne ale mozno odbornejsie. Idem objednavat material pre podlahove vykurovanie. V dome budem mat tepelne cerpadlo a tak prave zvazujem hrubku plastohlinikovej rurky. Vykurovana plocha bude okolo 160m2 rozdelena na dve poschodia ako som spominal pouzijem tepelne cerpadlo a prave z tohto dovodu mi dvaja kurenari radia dat 20mm rurky namiesto 16mm ale zase dalsi dvaja vravia ze je to jedno a staci 16mm...Takze ako. Mne to pride tak ze lepsie mi bude dat 20mm rurky, ale vie mi niekto aj odoborne povedat co by bolo naozaj lepsie. Kedze sa nemozem rozhadzovat s peniazmi a pride mi to aj zbytocne zvazujem nejake obycajne rurky nie nejake drahe ako Rehau alebo Gabotherm. Teda sa rozhodujem medzi
PEX-AL-PEX alebo PERT-AL-PERT (Aky je vlastne medzi nimi presne rozdiel, okrem toho ze PERT-AL-PERT su drahsie ale podla paramaterov su rovnake) nejaky taliansky vyrobca alebo potom Henco. Poradte prosim ci 20mm alebo 16mm a potom pripadne model/znacku.
Dakujem.

PS: A este mosadzny rozdelovac alebo nerezovy?
Dakujem.
Usporiadat
ruren ruren

ruren je offline (nepripojený) ruren

Tak pozrel som si ten test čo s mi odporučil a neviem čo mam na to povedať. Dnes už asi ojebuje každý, len aby zarobil. Zatiaľ som si dal len urobiť nezáväznú cenovú ponuku, ale už som asi stou firmou skončil. Pozrel som si debaty na viacerých fórach a všade sa pri podlahovom kúrení bavia o 15 cm EPS a viac. Ja som tam mal v ponuke 5 cm EPS + fóliu, čo v skutočnosti nemá žiadnu deklarovanú účinnosť 20%. Asi by som iste vykuroval krtov. Budem asi musieť pridať na izolácii, čo zas vyvolá potrebu pridať o jednu radu tehlách na múroch, aby sa neznížila vnútorná svetlosť.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Do podlahy 10 cm stačí, ak plánuješ zatepliť obvodové múry "primerane". 15 a viac do podlahy sa dáva, keď na steny ide 20+, prípadne drevodom kde je len vata 30+, ku tomu náležite zateplený strop 30+, kvalitné okná... Akožééééé, môžeš dať 20 do podlahy a na múry nič, jasné, len tých 20 v podlahe to nezachráni
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

Ako píše TomasHC: do podlahy primerane. Pre kúrenie do podlahy zhruba platí použiť polovičný izolačný odpor toho, čo má kompletná stena. Napríklad 25cm Ytongu znamená zhruba 8cm EPS + vonkajšia izolácia 12cm takže dokopy 20, potom do podlahy cca 10cm EPS je vyhovujúca.
Osobne by som veril skôr vákuovým panelom, než tamtej fólii, ale na tento účel sa vákuovky nehodia a sú príliš drahé.
Kvôli 5cm pridať celý rad tehiel? Aký máš pôdorys, rozmer najväčšej miestnosti a akú predpokladáš svetlú výšku? Akú veľkosť tehiel chceš použiť?
0 0
ruren ruren

ruren je offline (nepripojený) ruren

Úžitková plocha 94m2 (bez garáži), najväčšia miestnosť 42m2, na stavbu budú použité tehly HELUZ Family 38 + 10 cm EPS, svetlá výška 275 cm mínus podlahovka. Ešte k tomu zatepleniu. Kamarát je majiteľom zatelovacej firmy s viac, ako 10 ročnou tradíciou a nahovára ma aby som nepoužil EPS na zateplenie fasády, ale minerálnu vlnu.
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

Takže do podlahy môže ísť 8-10cm EPS + 7cm poter + necelé 2cm dlažba, spolu max 19cm. Zostane čistá svetlosť 257,čo je na danú najväčšiu izbu primerané.
K tej stene - 38 tehla je staticky tak pre trojposchodový dom, na takýto malý by postačovala 25, hlavne ak sa ešte bude zateplovať. 38 by mala zmysel bez zateplovania. Ja by som doporučoval 25 nosnú stenu + 15cm zateplenia, samozrejme ak tomu nebránia nejaké statické záležitosti (a získaš naviac 3m2 vnútorného priestoru).
EPS/vlna: vlna potrebuje rošty a kotviť, je drahšia, aj práca, horšie sa zrovnáva, EPS stačí lepiť. Na takýto domček vlna nemá zmysel. Dal by som si spraviť cenovú ponuku, na fasádu z EPS nezávisle od niekoho iného a rýchlo zistíš, či to má zmysel.
1 0
lojko lojko

lojko je offline (nepripojený) lojko

Enti,mas na TC,a usetrit chceš na trubkach.Ak chceš lacne kurenie daj sa na drevo,A maš to o2!3 lacnejšie ako plyn.V prip.el.to vichadza na 1:4 Tak zvažuj čo chces.
0 0
ruren ruren

ruren je offline (nepripojený) ruren

Objavil som práve jednu firmu čo ponúka

Podlahové vykurovanie už od 23,20 EUR / m2
Pri podlahovom kúrení nad 160m2 neúčtujeme sekacie práce a dopravné náklady vrámci celého Slovenska.
Dodávka obsahuje:
Tepelnú izoláciu – PSE S100 podlahový - POLYFORM, Pe fóliu, kari sieť, rúrové príchytky, rúrku priemeru 20mm v minimálnom množstve cca 8 - 9m/m2, súbor rozdeľovača a zberača, stúpačku, napojenie na kotolňu.
Cena je vrátane montáže.

Dal som si urobiť cenovú ponuku na môj domček ako ho nazval ROBOV. (Inač celková úžitková plocha s garážou, ktorá je súčasťou domu a pivnicou pod ňou je 154m2.) Pre dvoch to myslím je až dosť. Enti, keď mi príde odpoveď s konkrétnou ponukou tak ti ju môžem preposlať aby si si mohol porovnať s tvojím projektom.
ROBOV ešte sa vrátim k tebe. Neviem odkiaľ si, ale tipujem, že viac juhozápadne. Ja som spod Tatier a môj domček bude stáť vzdušnou čiarou asi tak 2 km od Tanapu, tak ta 30osmička tehla a 10 cm izolácie nieje preto, že nemám kde dať peniaze ale, z nutnosti. Inač na to zateplenie minerálnou vlnou mi kamarát urobil cenovú ponuku ako pre mňa 25 € / m2 komlet zo všetkým čo k tomu patrí.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Pýtala sa ťa táto firma aké máš plánované tepelné straty a plánovanú podlahu v jednotlivých miestnostiach (keramika, laminátka, masívne drevo, lepený korok...)? Bez toho robiť ponuku je fušerina.

PS: statika je rovnaká, či je dom v Komárne, alebo Poprade. V Poprade je o dôvod viac lepšie izolovať - čo sa izolačných vlastností týka, tak 25+15 je lepšie ako 38+10. Dokonca aj cenovo je prvý variant výhodnejší. Ale vidím, že pre teba je najdôležitejšie aby bola rúrka priemer 20 mm, áááách. Tu už radšej končím.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

podla mna sa lepsie robi s vatou. EPS sa pri bruseni lepi na xicht, do oci.. total hnus. Kazdy nech si da to, na co ma prachy.. pokial to nebudes robit sam, moze ti to byt jedno.
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

ruren: chalupu mám pri Trenčíne, zastavenej 300, úžitkovej (s garážou a pivnicou) 530m2. Taká trojgeneračná bytovka.
Prečo daná hrúbka: prečítaj si to prosím ťa ešte raz, s porozumením. TomasHC to pochopil správne, začína sa tepelnými stratami, potom nasleduje vhodná skladba.
Vata má jemné vlákna, EPS prach. Ale vlákna z vaty vydržia a budú poletovať dosť dlho, EPS sa na slnku rozpadne.
0 0
ruren ruren

ruren je offline (nepripojený) ruren

Áno Pýtali sa ma na tepelné straty, ale neuviedol som tam nič, lebo ani neviem vlastne čo odo mňa chceli. Mne je ukradnutá rúrka či bude 20 alebo 16. ja to nechám na odborníkov. A k tej statike ,nemyslel som na statiku, ale na tepelný odpor. Tak nemyl si pojmi
s dojmami.
0 0
ruren ruren

ruren je offline (nepripojený) ruren

Ja a manželka sme dvaja a nepotrebujem na bývanie bytovku. Pre nás je to akurát. Môj pozemok ma len 750m/2., ale na takom mieste, kde sa ti ani nesníva.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať