Zavrieť

Porady

Daňové priznanie FO typ B

Živnostník má stratu za rok 2012 cca 7.000,- EUR. Príjem z prenájmu bytu: cca 1.000,- EUR. Keď vypisujem daňové priznanie na e-dane, tak automatický prepočíta daň k úhrade na 190,- EUR. Nezáleži na tom, či je zo živnosti v strate alebo nie a automaticky z príjmu z prenájmu počíta daň. Ide o to, že by tam mal byť aj daňový bonus a tento čiastočne odpočíta od dane a ešte zostane aj daň na úhradu. Je tam daňový bonus na 2 deti celý rok 6 mesiacov 1 dieťa.
To znamená, že ak je zo živnosti strata, tak sa to neberie do úvahy a platí sa daň z prenájmu?

Minulý rok ak bola strata zo živnosti 2.000,- EUR, príjem z nájmu: 3.000,- EUR, celkový základ dane bol: 1.000,- EUR. Tento rok je základ dane: 3.000,- EUR (pri týchto číslach). Je to správne?

Ďakujem.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Počkaj ak je v strate nemá nárok na danový bonus ... mal aj príjmy zo zamestnania okrem živnosti a prijmov z prenájmu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Prenájom je pasívny príjem, z ktorého nie je možné uplatniť NČZD. Preto ti SW počíta daň.
Aký základ dane bol zo živnosti ? Teraz pozerám, že píšeš, že mal stratu. Na DB pri strate nárok nevzniká.
Nie je možné uplatnil paušálne výdavky, aby si bola v zisku ? (aká bola výška príjmov?)
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Zo živnosti bola strata. Príjem zo zamestnania žiadne nemal. Iba ten príjem z prenájmu.
Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No práve čítam, že aj z príjmov z prenájmu za rok 2012 ešte sa dá uplatniť DB na deti .. http://www.finance.sk/dane/informaci.../danovy-bonus/ ... ale budúci rok teda 2013 sa to už nebude dalo.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
No práve čítam, že aj z príjmov z prenájmu za rok 2012 ešte sa dá uplatniť DB na deti .. http://www.finance.sk/dane/informaci.../danovy-bonus/ ... ale budúci rok teda 2013 sa to už nebude dalo.
Ano dá, ale v tomto prípade to nie je nič platné.
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Príjem je veľmi vysoký: cca 247.000,- EUR. (ale minulý rok ak bola strata zo živnosti a bol aj príjem z prenájmu, tak mu vychádzal aj daňový bonus, bola zmena?, nájmom z bytu sa celkový základ dane dostal do plusu a mal nárok na DB)
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

SMartina Pozri príspevok
Príjem je veľmi vysoký: cca 247.000,- EUR. (ale minulý rok ak bola strata zo živnosti a bol aj príjem z prenájmu, tak mu vychádzal aj daňový bonus, bola zmena?, nájmom z bytu sa celkový základ dane dostal do plusu a mal nárok na DB)
vynechaj výdavky, na kt. sa neviaže DPH vo výške 7001 € a vznikne nárok na DB
Naposledy upravil Mila123 : 17.03.13 at 20:28
1 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Áno, to som čítala, že ak má príjem vyšší ako 6 násobok minimálnej mzdy tak má nárok, to som si aj upravovala a počítalo daňový bonus, to chápem. Skôr mi išlo o to, že prečo nespočítava stratu zo živnosti a príjmom z prenájmu, ale zo sumy z prenájmu hneď vypočíta daň. Ak by si mi s tým vedela pomôcť. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

SMartina Pozri príspevok
Príjem je veľmi vysoký: cca 247.000,- EUR. (ale minulý rok ak bola strata zo živnosti a bol aj príjem z prenájmu, tak mu vychádzal aj daňový bonus, bola zmena?, nájmom z bytu sa celkový základ dane dostal do plusu a mal nárok na DB)
Rozdiel je ale v tom že minulý rok ten príjem z prenájmu dosiahol 6-násobok min.mzdy a celkove ako píšeš si bola v zisku a nebol to pasívny príjem, z ktorého nie je možné uplatniť NČZD.
V tomto roku celkove z príjmu z § 6 (živnosť+prenájom) nie si.
1 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Príklad:

Minulý rok bola strata zo živnosti: 9.295,- EUR. Príjem z nájmu: 9.300,- EUR. Základ dane: 5,- EUR.

Tento rok, keď som prepísala tie isté čísla do e-dane DP, vyšiel ZD: 9.300,- EUR. Zmenilo sa v tejto oblasti niečo v daňových priznaniach?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ved Ti to Veronika písala,
príjem z prenájmu je pasívnym príjmom .. preto sa nemôže na neho uplatniť NCZD .. a tiež nemôžeš umoriť stratu z príjmov z podnikania
0 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Podľa toho čo píšeš, tak minulý rok to nebol pasívny príjem a tento rok to je pasívny príjem. Áno?

Môžeš mi prosím vysvetliť čo je to pasívny príjem?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Pasívny? Taký, že nemusíš pohnúť prstom a zarábaš ... prenájom napr.
Aktívny ? práca, živnosť , zamestnanie ...

A uja google nemáme ?
2 0
SMartina SMartina

SMartina je offline (nepripojený) SMartina

Ďakujem.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosim o pomoc v roku 2012 som bola od 01.01.2012 do 30.06.2012 ma PNke. potom som sla do kupelov a zivnost som prerusila az 10.08.2012 na 3 roky. platila som SP v sume 123,12 eur a ZP v sume 3,26 a idem robit danove priznanie
vypisem tabulku č. 1 riadok 2 prijmy 0,- výdaje 126,48, potom riadok 9 spolu to iste, kedze kazdy rok som robila pausalne vydaje lebo som kadernicka tak sktrnem ze uplatnujem vydavky percentom z prijmov podla par. 6 ods. 1 a 2 zakona
potom vypisem preukazatelne zaplatene poistne do SP - 123,12
a preukazatelne zaplatene do ZP - 3,26 a toto iste uviest aj na poslednej strane DP teda na strane 12 na ucely SP a ZP???
potom pojdem na riadok 37 prijmy 0 vydavky 126,48 potom riadok 40 = -126,48
potom az riadok 68 tam uvediem 0 prosim poradte
0 0
lucia.sal lucia.sal

lucia.sal je offline (nepripojený) lucia.sal

dobrý večer,
prosím Vás o radu, robím SZčO daňové priznanie. Za rok 2012 zarobíl na dohodu 3612 a na živnosť 3195€.ak to vsetko spočitam odratam náklady a ZP a soc.poist tak základ dane je 5250 - odpočitatelná položka a vypočet dane mu vyšlo,ze ma zaplatiť dan 305€. On uz zaplatil dan 285. chcem mu dať daňový bonus na 3deti. to výchadza,že ma nárok na rok 747 odpocitala som mu 305 a maju mu vratit 442€. takze vratia mu tu jeho zaplatenu dan 285 +rozdiel 157(práve ten rozdiel neviem či sa ma vratit.ak áno kde ho mám zappísať.mám ho zapísať do odielu XV-ziadosť o vyplatenie daňoveho bonusu?)a je to vsetko ako som to počitala správne? a k tomu vsetkému má nárok na danovy bonus na deti??Ďakujem za odpoveď
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzanna Pozri príspevok
prosim o pomoc v roku 2012 som bola od 01.01.2012 do 30.06.2012 ma PNke. potom som sla do kupelov a zivnost som prerusila az 10.08.2012 na 3 roky. platila som SP v sume 123,12 eur a ZP v sume 3,26 a idem robit danove priznanie
vypisem tabulku č. 1 riadok 2 prijmy 0,- výdaje 126,48, potom riadok 9 spolu to iste, kedze kazdy rok som robila pausalne vydaje lebo som kadernicka tak sktrnem ze uplatnujem vydavky percentom z prijmov podla par. 6 ods. 1 a 2 zakona
potom vypisem preukazatelne zaplatene poistne do SP - 123,12
a preukazatelne zaplatene do ZP - 3,26 a toto iste uviest aj na poslednej strane DP teda na strane 12 na ucely SP a ZP???
potom pojdem na riadok 37 prijmy 0 vydavky 126,48 potom riadok 40 = -126,48
potom az riadok 68 tam uvediem 0 prosim poradte
No kedže si v strate, tak nemôžeš zaškrtnúť paušalne výdaje, len pekne zaškrtni vedla že si uplatnuješ preukázateľné výdavky podla § 6.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

lucia.sal Pozri príspevok
dobrý večer,
prosím Vás o radu, robím SZčO daňové priznanie. Za rok 2012 zarobíl na dohodu 3612 a na živnosť 3195€.ak to vsetko spočitam odratam náklady a ZP a soc.poist tak základ dane je 5250 - odpočitatelná položka a vypočet dane mu vyšlo,ze ma zaplatiť dan 305€. On uz zaplatil dan 285. chcem mu dať daňový bonus na 3deti. to výchadza,že ma nárok na rok 747 odpocitala som mu 305 a maju mu vratit 442€. takze vratia mu tu jeho zaplatenu dan 285 +rozdiel 157(práve ten rozdiel neviem či sa ma vratit.ak áno kde ho mám zappísať.mám ho zapísať do odielu XV-ziadosť o vyplatenie daňoveho bonusu?)a je to vsetko ako som to počitala správne? a k tomu vsetkému má nárok na danovy bonus na deti??Ďakujem za odpoveď
No mario, zo živnosti môže uplatniť výdavky si .. ak nemá tak paušalne ... mne vyšlo že mu vrátia 222 eur .. z tých čísel čo si uvádzala ty.
0 0
lucia.sal lucia.sal

lucia.sal je offline (nepripojený) lucia.sal

dobrý večer,
prosím Vás o radu, robím SZčO daňové priznanie. Za rok 2012 zarobíl na dohodu 3612 a na živnosť 3195€.ak to vsetko spočitam odratam náklady a ZP a soc.poist tak základ dane je 5250 - odpočitatelná položka a vypočet dane mu vyšlo,ze ma zaplatiť dan 305€. On uz zaplatil dan 285. chcem mu dať daňový bonus na 3deti. to výchadza,že ma nárok na rok 747 odpocitala som mu 305 a maju mu vratit 442€. takze vratia mu tu jeho zaplatenu dan 285 +rozdiel 157(práve ten rozdiel neviem či sa ma vratit.ak áno kde ho mám zappísať.mám ho zapísať do odielu XV-ziadosť o vyplatenie daňoveho bonusu?)a je to vsetko ako som to počitala správne? a k tomu vsetkému má nárok na danovy bonus na deti??Ďakujem za odpoveď
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mila123 Pozri príspevok
koľkokrát zadáš ten istý Tvoj problém????
Xanti ti už predsa odpovedala....
Ale neodpovedala ... na tak nepresne napísané sa moc presne odpovedať nedá ... a hádať sa mi už nechce
0 0
Načítať ďalšie