Zavrieť

Porady

Daňové priznanie FO typ B

Živnostník má stratu za rok 2012 cca 7.000,- EUR. Príjem z prenájmu bytu: cca 1.000,- EUR. Keď vypisujem daňové priznanie na e-dane, tak automatický prepočíta daň k úhrade na 190,- EUR. Nezáleži na tom, či je zo živnosti v strate alebo nie a automaticky z príjmu z prenájmu počíta daň. Ide o to, že by tam mal byť aj daňový bonus a tento čiastočne odpočíta od dane a ešte zostane aj daň na úhradu. Je tam daňový bonus na 2 deti celý rok 6 mesiacov 1 dieťa.
To znamená, že ak je zo živnosti strata, tak sa to neberie do úvahy a platí sa daň z prenájmu?

Minulý rok ak bola strata zo živnosti 2.000,- EUR, príjem z nájmu: 3.000,- EUR, celkový základ dane bol: 1.000,- EUR. Tento rok je základ dane: 3.000,- EUR (pri týchto číslach). Je to správne?

Ďakujem.
Usporiadat
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
Silvia Dr. Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či do záväzkov v rámci Výkazu majetku a záväzkov dávam aj odvody za december 2011, keďže boli zaplatené až v januári 2012? a taktiež dávam do záväzkov aj zvyšok nevyčerpanej dotácie z UPSVR?
To robíš daňové priznanie za rok 2011?
Odvody za december 2011 sú záväzkov roka 2011. Ak boli v roku 2012 uhradené, sú výdavkom roku 2012, v záväzkoch sa nevyskytujú. Neuhradeným záväzkom roku 2012 (ktorý treba evidovať vo výkaze o majetku a záväzkoch) je poistné za december 2012, ktorý bude uhradený v roku 2013.
1 0
Silvia Dr. Silvia Dr.

Silvia Dr. je offline (nepripojený) Silvia Dr.

som sa pomylila, prirodzene ze robim DP za rok 2012 ..... tzn do Výkazu mám dať do záväzkov poisné (ZP,SP) z decembra 2012, ktoré bolo uhradené až v januári 2013? a ta nedočerpaná dotácia? tá tiež zrejme spadá do záväzko? ...
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

dobrý deň
FO - zamestnanec a zároveň szčo zamestnával v roku 2012 dohodárov (v rámci szčo samozrejme). Môže si uplatniť paušálne výdavky?

vopred ďakujem
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
Zákon o dani z príjmov
§ 6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


Môže mať zamestnancov, podmienkou je len, že nesmie byť počas celého roka platcom DPH.
2 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

nebol ani nie je platca dph

ďakujem kn-alka

takže ten výdaj na zamestnancov (plus odvody + zrazenú daň) vôbec nebudem brať do úvahy...
0 0
juraj:-) juraj:-)

juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

zdravim, chcem sa opýtať, čo ma čaká ak som nepridal k DP prílohu o účtovnej uzavierke? Je možnosť to ešte poslať dodatočne na daňove?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

juraj:-) Pozri príspevok
zdravim, chcem sa opýtať, čo ma čaká ak som nepridal k DP prílohu o účtovnej uzavierke? Je možnosť to ešte poslať dodatočne na daňove?
myslis vykazy - vykaz o prijmoch a vydavkoch?

do 2.4. mozem podat ak si v danovom priznani neuviedol pocet priloh podaj opravne spolu s vykazmi...
posielal si danove postou, teraz zvacsa na danovom aj kontroluju ci su odovzdane vykazy?
1 0
juraj:-) juraj:-)

juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

podaval som to osobne asi pred mesiacom a neupozornili ma viem moja chyba. skúsim tam zajtra zavolat čo sa dá ešte robiť. Ak nič, hrozí mi pokuta? Koľko?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

juraj:-) Pozri príspevok
podaval som to osobne asi pred mesiacom a neupozornili ma viem moja chyba. skúsim tam zajtra zavolat čo sa dá ešte robiť. Ak nič, hrozí mi pokuta? Koľko?
výdavky si si uplatňoval akým spôsobom?
1 0
juraj:-) juraj:-)

juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

skutočné výdavky v jednoduchom účtovníctve.
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Prosim poradíte:
SZČO vo februári 2012 zrušil živnosť - nemal žiaden príjem od marca začal pracovať v zahraničí ako
zamestnanec, dal žiadosť o odklad DP lebo mal príjmi zo zahraničia - od júna do decembra prenajímal
osobné auto už ako FO druhej FO za odplatu cca 2000 EUR u tu mám dilemu, kde uvediem
príjem za prenájom auta 2000 EUR do DP? Mám to brať ako prenájom alebo iný príjme - neviem do ktorého
riadku DP to uvediem. Poradíte? Díky
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Badko Pozri príspevok
Prosim poradíte:
SZČO vo februári 2012 zrušil živnosť - nemal žiaden príjem od marca začal pracovať v zahraničí ako
zamestnanec, dal žiadosť o odklad DP lebo mal príjmi zo zahraničia - od júna do decembra prenajímal
osobné auto už ako FO druhej FO za odplatu cca 2000 EUR u tu mám dilemu, kde uvediem
príjem za prenájom auta 2000 EUR do DP? Mám to brať ako prenájom alebo iný príjme - neviem do ktorého
riadku DP to uvediem. Poradíte? Díky
Ak sa jedná o jednorazový príjem tak to pôjde do §8 odst.1 písm.a) a platí z toho ZP . Ak by sa vozidlo prenajímalo opakovane , tak na to by sa už vzťahovala živnosť a príjem by patril do §6 odst.1 písm.b)
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Zita5 Pozri príspevok
Ak sa jedná o jednorazový príjem tak to pôjde do §8 odst.1 písm.a) a platí z toho ZP . Ak by sa vozidlo prenajímalo opakovane , tak na to by sa už vzťahovala živnosť a príjem by patril do §6 odst.1 písm.b)
Ďakujem moc
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Ešte by som chcela vedieť výdavky možem dať vo výške 40% alebo?
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Badko Pozri príspevok
Ešte by som chcela vedieť výdavky možem dať vo výške 40% alebo?
​Nikto?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Badko Pozri príspevok
Ešte by som chcela vedieť výdavky možem dať vo výške 40% alebo?
Nie nemôžeš uplatniť 40% paušalne výdavky na tento príjem, ani žiadne náklady ... max. môžeš odrátať 500 eur .
Z toho príjmu si nemôže uplatniť ani NCZD, takže zo sumy 1500 e zaplatí daň .. a ešte aj odvody do ZP.
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Xanti Pozri príspevok
Nie nemôžeš uplatniť 40% paušalne výdavky na tento príjem, ani žiadne náklady ... max. môžeš odrátať 500 eur .
Z toho príjmu si nemôže uplatniť ani NCZD, takže zo sumy 1500 e zaplatí daň .. a ešte aj odvody do ZP.
Ďakujem
0 0