Zavrieť

Porady

Musi podat DP typ B ak zo zivnosti ak nemal prijmy?

Ak danovnik mal v roku 2012 prijmy na zaklade dohod vykonavanych mimo PP ale zaroven bol aj zivnostnikom (zrusil ju v 10/2012) a zo zivnosti mu neplynuli ziadne prijmy, potom ake DP musi/moze podat? typ B aj ked nemal prijmy zo zivnosti? alebo staci Acko kde vykaze len dohody. Ak B, musim uviest aj sumy zaplatenenych odvodov do SP, ZP zo zivnosti? Vypadla som z tejto oblasti uplne, prosim poradte. dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    DP typu B musí podať ak vykáže stratu, čo v prípade vedenia účtovníctva a zaúčtovania platieb odvodov vznikne. Vtedy by si odvody uviedla na str. 3 a 12 DP typu B.

    Žiaden zákon však živnostníkovi neprikazuje, že zaplatené odvody si musí uplatniť ako VOZD. Ako budú postupovať zdr.poisťovne pri stanovení preddavkov, ak ich údaje sa nebudú zhpodovať s údajmi v DP - neviem.

    Ak by som robila DP ja, tak určite podám B-čko a zaplatené odvody riadne zaúčtujem.
    Kvaka Zaplatené odvody sú napríklad len v evidencii. Nemusí robiť účtovníctvo.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Kvaka Pozri príspevok
    Nie je povinnosť podať pri ukončení podnikania DP?
    Povinnosť podať DP je len z dôvodu príslušného zdaniteľného príjmu. Ukončenie nie je dôvod.

    ja by som v tom konkrétnom prípade robila Bčkové DP len v prípade, že to viem v budúcnosti využiť.
    Ak ale končí s podnikaním .. tak by som veru len Ačkové spravila - a už vôbec by som neučtovala. (načo ničiť naše lesy) .
    samozrejme Veronika je učtovníčka - pre ňu je to malina - spraviť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Katy, so šetrením lesov súhlasím. Len či v budúcnosti nestratí oveľa viac času riešením platieb v ZP a SP, ktoré poisťovne nebudú vedieť pričleniť.
    Katy a R Veronika, problémy s pričlenením platby sú často aj tak ...
    Kvaka Ukončenie nie je dôvod, to som chcela vedieť, v minulosti sa to tuším robilo.
    Zuzana B. Dakujem za radu Katy, velmi si mi pomohla! Podam teda len DP A ktore vyplnam ako na beziacom pase, s tym nebudem mat najmensi problem, mala som strach ako by som Bcko vyplnila ak by som musela...
      zbaliť

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    veronikasad Pozri príspevok
    DP typu B musí podať ak vykáže stratu, čo v prípade vedenia účtovníctva a zaúčtovania platieb odvodov vznikne. Vtedy by si odvody uviedla na str. 3 a 12 DP typu B.

    Žiaden zákon však živnostníkovi neprikazuje, že zaplatené odvody si musí uplatniť ako VOZD. Ako budú postupovať zdr.poisťovne pri stanovení preddavkov, ak ich údaje sa nebudú zhpodovať s údajmi v DP - neviem.

    Ak by som robila DP ja, tak určite podám B-čko a zaplatené odvody riadne zaúčtujem.
    Preddavky vedia stanoviť, lebo vedia, koľko bol vlani nedoplatok.
    Príklad. Čiastkový základ dane 950, zaplatené a uplatnené preddavky 50.
    Ak teda uvedie na strane 3 zaplatené poistné, rovnako aj na strane 12, VZ bude 1000. Ak by si ho neuplatnila, teda na strane 12 nebude nič, bol by základ dane 1000, aj VZ bude 1000. Vždy rovnako.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kvaka Pozri príspevok
    Preddavky vedia stanoviť, lebo vedia, koľko bol vlani nedoplatok.
    Príklad. Čiastkový základ dane 950, zaplatené a uplatnené preddavky 50.
    Ak teda uvedie na strane 3 zaplatené poistné, rovnako aj na strane 12, VZ bude 1000. Ak by si ho neuplatnila, teda na strane 12 nebude nič, bol by základ dane 1000, aj VZ bude 1000. Vždy rovnako.
    Nie som odborníkom na výklad zákona. Podľa môjho názoru by na str.3 malo byť uvedené len zaplatené poistné, o ktoré si živnostník znížil základ dane.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak zo živnosti nemal stratu, nemusí podávať. Potom stačí DP A. Tu je tiež podstatná výška príjmu pri ktorej už musí podať.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kvaka Pozri príspevok
    Nie je povinnosť podať pri ukončení podnikania DP?
    Je povinnosť upraviť základ dane o neuhradené pohladávky a nespotrebované zásoby.

    Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

    Zuzana B.
    Tiez ma to napadlo, ale urcite nepodal....


    Kvaka Pozri príspevok
    Nie je povinnosť podať pri ukončení podnikania DP?

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    veronikasad Pozri príspevok
    Nie som odborníkom na výklad zákona. Podľa môjho názoru by na str.3 malo byť uvedené len zaplatené poistné, o ktoré si živnostník znížil základ dane.
    No veď práve, len to, o ktoré si znížil základ dane. Aj ja si to myslím. Nikde som nepísala inak.

    Musi podat DP typ B ak zo zivnosti ak nemal prijmy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.