Zavrieť

Porady

Prenájom motorového vozidla

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť ohľadom prenájmu MV. Zamesnanec uzavrel so svojim zam-teľom zmluvu o nájme MV. Každý mesiac chodilo zam-ncovi na účet suma, za nájom. Teraz ide robiť DP typ B, tento príjem môže dať ako príležitostný, podľa par.8? A tiež môžem odrátať aj 500 €, ktoré sa nezdaňujú? A základ dane bude iba rozdiel celkovej sumy nájmu a 500 €?
Ešte som počula aj taký názor, že keď je takýto príjem, tak si môžem uplatniť 40% výdavky. Netýka sa to náhodou iba prenájmu bytu?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Janula1 Pozri príspevok
    § 6 ods.3 - príjmy z prenájmu sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí
    cele znenie

    (3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.


    auto nie je prislusenstvo nehnutelnosti

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Janula1 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    chcem sa poradiť ohľadom prenájmu MV. Zamesnanec uzavrel so svojim zam-teľom zmluvu o nájme MV. Každý mesiac chodilo zam-ncovi na účet suma, za nájom. Teraz ide robiť DP typ B, tento príjem môže dať ako príležitostný, podľa par.8? A tiež môžem odrátať aj 500 €, ktoré sa nezdaňujú? A základ dane bude iba rozdiel celkovej sumy nájmu a 500 €?
    Ešte som počula aj taký názor, že keď je takýto príjem, tak si môžem uplatniť 40% výdavky. Netýka sa to náhodou iba prenájmu bytu?
    Ďakujem pekne za odpoveď.
    má ZC na prenájom hnuteľných vecí živnosť? ak áno, 40% paušál je v súlade s ZDP

    Janula1 je offline (nepripojený) Janula1

    Janula1
    Dobrý deň,
    nie on živnosť nemá, on je iba zam-nec, ktorý prenajal MV svojej firme. Takže s toho prenájmu si ale môžem odrátať 500 €, čo sa nezdaňuje a základ dane bude iba ten rozdiel? Myslím to správne?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Janula1 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    nie on živnosť nemá, on je iba zam-nec, ktorý prenajal MV svojej firme. Takže s toho prenájmu si ale môžem odrátať 500 €, čo sa nezdaňuje a základ dane bude iba ten rozdiel? Myslím to správne?
    alebo skutočné výdavky.....

    a zaplatí z toho aj 14% ZP, netreba zabúdať

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

    podľa § 8/2 ZDP platí

    Janula1 je offline (nepripojený) Janula1

    Janula1
    Ale podľa mňa si môže uplatniť aj 40% paušál. Napr. keď dôchodca prenajíma byt, tiež nemá živnosť ale uplatňuje si 40% paušál, nie?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Janula1 Pozri príspevok
    Ale podľa mňa si môže uplatniť aj 40% paušál. Napr. keď dôchodca prenajíma byt, tiež nemá živnosť ale uplatňuje si 40% paušál, nie?
    nebudem ťa presviedčať, že ak by mal živnosť, bolo by možné, má aspoň DIČ?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Janula1 Pozri príspevok
    nie, nemá pridelené ani DIČ, ale mám to s jedného školenia
    podľa koho? resp. akého § ZDP? usmernenia alebo?

    Janula1 je offline (nepripojený) Janula1

    Janula1
    § 6 ods.3 - príjmy z prenájmu sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí

    Janula1 je offline (nepripojený) Janula1

    Janula1
    ďakujem pekne za pomoc Mila 123 aj avalik, radili ste mi správne, všetko som si ešte raz naštudovala, ja som nemala pravdu, ešte raz ďakujem pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.