Zavrieť

Porady

mzdová agenda

Prosím Vás poradte, manžel je živnostník nie je plátca DPH, začiatkom marca mi skončil rodičovský príspevok a manžel ma chce zamestnať ako účtovníčku. Nemám vôbec skúsenosti so mzdovou agendou, poradte ako postupovať. Viem, že treba sa hlásiť na zdravotnej a sociálnej, ale neviem aké doklady potrebujem v účtovníctve ako zamestnanec, a kedy a čo komu nahlasovať?
Naposledy upravil drma : 07.03.06 at 07:48 Dôvod: MZDOVÁ AGENDA
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    drma
    Prosím Vás poradte, manžel je živnostník nie je plátca DPH, začiatkom marca mi skončil rodičovský príspevok a manžel ma chce zamestnať ako účtovníčku. Nemám vôbec skúsenosti so mzdovou agendou, poradte ako postupovať. Viem, že treba sa hlásiť na zdravotnej a sociálnej, ale neviem aké doklady potrebujem v účtovníctve ako zamestnanec, a kedy a čo komu nahlasovať?
    Manžel ťa musí nahlásiť na Registračnim liste do sociálnej poisťovne,samozrejme aj sám sa musí nahlásiť ako zamestnávatel,potom ťa zahlási do tvojej zdr.poisťovne a tiež sa registruje ako zamestnávatel,a nakoniec sa zaregistruje ako zamestnávatel na Daňovom úrade.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Keď sa prihlásite ako zamestnávateľ na všetkých vo vyššom príspevku uvedených úradoch, ste povinná mesačne predkladať zdravotnej a sociálnej poisťovni mesačné výkazy, daňovému úradu štvrťročné a ročné hlásenie, ktoré sa týka platených preddavkov na daň.
    V mzdovej agende je toho viac, čo musíte robiť - výplatná páska, výplatná listina, mzdový list zamestnanca... Treba trošku hľadať tu v poradách.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    A ešte termíny - tie závisia od toho, či si na poisťovniach stanovíte výplatný termín, ak áno, tak v tomto termíne ste povinná nielen platiť odvody poistného, ale aj predkladať tie mesačné výkazy. Ak si výplatný termín neurčíte - mesačné výkazy poistného predkladáte a platby poistného odvádzate až na konci ďalšieho mesiaca - t.j. napr. za marec 30.4., za apríl 31.5. atď.
    Prehľady na daňový úrad sa predkladajú do 30 dní po skončení štvrťroka a ročné hlásenie sa predkladá do 31.3.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Ahojte, chcem sa spýtať, ak plánuje živnostník od 1.10 otvoriť prevádzku a prijať tam zamestnancov, môže sa prihlásiť na Daňový úrad ako platiteľ dane zo závislej činnosti povedzem už v septembri, alebo až od 1.10? Ďakujem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    sta
    Ahojte, chcem sa spýtať, ak plánuje živnostník od 1.10 otvoriť prevádzku a prijať tam zamestnancov, môže sa prihlásiť na Daňový úrad ako platiteľ dane zo závislej činnosti povedzem už v septembri, alebo až od 1.10? Ďakujem
    Môže, v Prehľade za mesiac 9/06 uvedie nuly.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Paula
    Nie do poisťovní, hovoríme o daň. úrade
    Jasné prepáč, som už dopletená, ani mi nedošlo, že v septembri končí štvrťrok ďakujem :p

    olip je offline (nepripojený) olip

    olip
    manžel je SZCO neplátca DPH, ja ako manželka mu chcem robiť účtovníctvo. Som zamestnaná na HPP, čiže popri zamestnaní. Musí ma nahlásiť na vyššie uvedené - SP,ZP,DÚ, alebo to môžem robiť len tak, samozrejme bez mzdy. Na SP sme vybavili splnomocnenie a dostala som GRIT kartu. Môže ma evidovať ako účtovníka - "dobrovoľníka"?

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Nevidím v tom problém.
    Manželka môže vypomáhať manželovi. V tomto prípade nepôjde o nelegálnu prácu, nakoľko ste dôchodkovo poistená z trvalého prac. pomeru. Nie je potrebné nahlasovať do SP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.